Після мастектомії

poslemastektomii

Жінка, яка перенесла мастектомію, часто ставить собі запитання: «Що робити? Як жити після такої операції? Як дочекатися відновлення грудей?» Спеціалісти Центру мамології LISOD мають відповідь: «Жити – повноцінно, якісно, краще, яскравіше, ніж до хвороби. Усі проблеми, пов'язані з операцією, – тимчасові».

Молочну залозу можна реконструювати (відновити) і після закінчення основних етапів онкологічного лікування. Це цілком безпечно, якщо сама пацієнтка цього бажає, немає протипоказань з боку основної хвороби і немає супутньої патології. Але після операції доведеться попрацювати. Завдання пацієнтки – відновити функцію верхньої кінцівки та поліпшити самопочуття. Найкращим помічником для неї буде спеціальна гімнастика, а коли заживе післяопераційна рана, можна буде додати плавання.

Отримуючи лікування, жінка повинна знати про можливі ускладнення і про методи профілактики, завдяки яким їх можна уникнути.

Про післяопераційний період

Наступного дня після операції можливе активне пересування та самообслуговування. Розширення рухового режиму руки на прооперованій стороні відбувається протягом 3-14 днів.

Що таке серома?

При видаленні молочної залози, особливо якщо воно супроводжується лімфодисекцією (видаленням регіонарних лімфатичних вузлів), залишається досить велика ранова поверхня. І хоча вона закрита ззовні клаптями шкіри, неминуче відбувається виділення ранової рідини, основну частину якої становить лімфа. Після мастектомії лімфорея (виділення лімфи) – закономірне явище. Лімфорея буває у 100% випадків.

Лімфорея мінімальна у худорлявих, а в жінок із зайвою вагою зазвичай рясна. Дренаж (пластикові трубки) встановлюють під час операції для відтоку лімфи назовні. Його видаляють орієнтовно на 7-10 день. Якщо після видалення дренажу через деякий час знову накопичується лімфа під шкірою в області післяопераційної рани, це називається серома. Що більша ранова поверхня і що більшу вагу має пацієнтка, то вища ймовірність утворення сероми. Сама по собі вона не становить жодної небезпеки. Великі сероми проявляються припухлістю, дискомфортом, іноді болем, почервонінням та підвищенням температури тіла, якщо приєднується запалення. Потрібно звернутися до лікаря. Він проведе обстеження, верифікує (визначить) серому за допомогою УЗД апарату та виконає пункцію – видалення зайвої рідини за допомогою шприца. Іноді потрібно кілька пункцій. Якщо цього не зробити вчасно, може статися нагноєння сероми. У такому разі будуть призначені антибіотики, здійснене дренування зони запалення, що подовжує лікування.

Що таке лімфостаз?

Після мастектомії та лікування на стороні операції може розвинутися набряк руки – лімфостаз. Лімфостаз виникає у тканинах через затримку лімфи як наслідок порушення її відтоку. Коли нормальна циркуляція лімфи уповільнена або порушена внаслідок пошкодження або видалення пахвових вузлів та судин під час опромінення або операції, розвивається набряк. Лімфомтаз буває не у всіх (до 15%), але про таке ускладнення пацієнтка має знати, щоб подбати про себе своєчасно. Це дуже важливо, тому що набряк може розвинутися через кілька років після проведення операції. Якщо з'явився набряк, він потребує кваліфікованого та невідкладного лікування. Наші фахівці дадуть всі необхідні рекомендації, включаючи застосування еластичного рукава, спеціальні вправи, масаж, бинтування для стимуляції циркуляції.

Причинами лімфостазу можуть бути:

 • пересікання або фіброз лімфатичних шляхів;
 • ураження лімфатичних судин інфекцією (зокрема, при бешиховому запаленні/рожі);
 • блокування пухлиною шляхів та лімфатичних вузлів.

Лімфостаз може розвинутись після операції через кілька місяців.

Щоб уникнути цього, жінка повинна знати, що набряк може бути спричинений такими факторами:

 • впливом тепла (сауна, сонце та ін.);
 • важким фізичним навантаженням;
 • інфекціями. 

Наші рекомендації

 • Обов'язково розробляти руку. Після операції лікар розповість, коли приступати до гімнастики (як правило, це 7-10-й день). Ігнорування вправ може призвести до суттєвого зниження обсягу рухливості у плечовому суглобі та, як наслідок, до зниження працездатності.
 • Масаж руки робити регулярно: підняти руку, погладжувати руку легко (від кисті до пахви), поклавши її на стіну.
 • Уникати травм (подряпин, мозолів тощо), доглядати нігті акуратно.
 • Намагатись уникати впливу ультрафіолету (солярій, сонце) на хвору руку.
 • На боці операції неприпустимі ін'єкції в руку.
 • Протягом року рекомендуємо обмежити навантаження на руку з оперованого боку до 1 кг, у наступні 4 роки – до 2 кг, а потім – не більше 3 кг. Сумку носіть на плечі з боку здорової руки.
 • Слід уникати будь-якої роботи з опущеними руками та похилим положенням. Такі обмеження потрібні, щоб у лімфатичних судинах руки запобігти застою лімфи.
 • Рекомендуємо використовувати захисні рукавички під час миття посуду, роботи на присадибній ділянці, прання – особливо з використанням сильнодіючих мийних засобів.
 • Шийте з наперстком.
 • Для захисту від укусів бджіл та комарів використовуйте репелент.
 • З боку операції не можна вимірювати артеріальний тиск.
 • Руку не можна перетискати: не повинні бути занадто вузькими пройми одягу, виключити на блузках, сорочках і нічних сорочках тугі манжети. Годинник, кільця, браслети на руці повинні триматися без стискання, вільно.
 • Для захисту від сонця влітку носіть блузи з довгими рукавами та капелюх. Якщо готуєте їжу, уникайте опіків.
 • При прийомі ванни та митті посуду не користуйтеся гарячою водою. Краще замінити ванну душем.
 • Бережіть руку від опіків, порізів, подряпин та тріщин. Для профілактики бешихового запалення, яке може призвести до набряку руки, це дуже важливо.
 • У разі отримання травми потрібно промити проточною водою рану, дворазово обробити її антисептичним розчином (70-градусним спиртом, йодом).
 • Після роботи бюстгальтер з протезом потрібно зняти, тілу дати відпочити, одягти вільний, краще бавовняний одяг.
 • У транспорті, в місцях скупчення людей оберігайте здоровою рукою область операції.

Вправи після мастектомії

Рекомендується лікувальна гімнастика в період відновлення (після операції 7-8 днів) для нормалізації загального самопочуття, відновлення рухливості руки та правильної постави. Для відновлення функції руки ефективні заняття у басейні. Починати плавати можна через 2-3 місяці після операції.

Робити гімнастику та стежити за поставою потрібно починати у стаціонарі після дозволу лікаря. У Центрі всі вправи наші пацієнтки виконують під керівництвом фахівця з фізичної реабілітації. Пізніше комплекс потрібно повторювати вдома. Так швидше відбудеться відновлення руки.

Рекомендації щодо виконання вправ

 • Займатися регулярно.
 • Виділити час для вправ у щоденному розкладі та попередити своїх домашніх про це, щоб не переривати вправи за жодних умов.
 • Збільшувати навантаження повільно. Починати зі збільшення кількості вправ, але робити не різко, поступово.

Запис на прийом

Для продовження введіть захисний код і підтвердіть відправку.
* – обов'язкове для заповнення