РАК МИГДАЛИН

Нове в розумінні хвороби

Лазерна мікрохірургія при раку мигдалин може стати одним з методів лікування поряд зі стандартною хірургією. Дослідження показали, що лікування раку мигдаликів з використанням цього методу при невеликих пухлинах ефективне і безпечне. Зокрема, спостерігається істотне зменшення післяопераційних ускладнень.

Рак мигдалин – це злоякісна пухлина, що походить зі слизової оболонки кореня язика, мигдалин, задньої стінки глотки, піднебінних дужок і м'якого піднебіння. Рак мигдалин відноситься до пухлин голови та шиї. Злоякісне новоутворення розвивається в лімфоїдній тканині ротоглотки, зростає без чіткої межі, часто має вигляд інфільтрату або виразки. Відносно цього захворювання іноді застосовують термін «рак піднебінних мигдалин». Рак мигдалин зустрічається рідко, швидко розвивається і швидко метастазує. В першу чергу вражаються метастазами регіонарні лімфовузли.

Пухлина легко виявляється при огляді ротової порожнини. Утворення зазвичай виникає на одній мигдалині; випадки, коли рак розвивається на обох мигдалинах, рідкісні. Хвороба вражає переважно чоловіків від 54 до 75 років. У 95% і більше випадків спостерігається плоскоклітинний рак і різновиди цього виду раку з виразковим ростом.

Діагностика

При діагностиці раку мигдалин проводять первинне обстеження, роблять аналізи крові й аналізи на онкомаркери. Обов'язково призначають біопсію з пухлини для верифікації діагнозу. У визначенні розповсюдження пухлини і наявності метастазів в лімфовузлах важливу роль відіграє комп'ютерна томогрфія (КТ).

ПЕТ-КТ
– новітній метод дослідження, який застосовують для з'ясування стадії хвороби з метою уточнення тактики лікування. Використання ПЕТ-КТ дозволяє оцінити результат лікування, а також виявити можливий рецидив хвороби.

Гістологічну верифікацію для пацієнтів LISOD виконують в референтній лабораторії-партнері Opti-Path Gemeinschaftspraxis fur Pathologie в Німеччині. Правильне діагностування гарантує в подальшому адекватне лікування.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Хірургічне лікування полягає в максимальному видаленні пухлини мигдалин і уражених лімфовузлів.

Додатково може бути призначена променева терапія при великих розмірах пухлини і її низькому диференціюванні, при великих лімфовузлах або при проростанні капсули лімфовузла. В таких випадках виправдане поєднання хіміотерапії і радіотерапії.

Хіміопроменева терапія сьгодні високоефективна як самостійний метод. Застосування таргетного препарату Цетуксимаб разом із променевою терапією або хіміотерапією підсилює ефективність лікування. Хіміотерапія як самостійний метод лікування призначається тільки при поширенній пухлині мигдалин.

Важливу роль відіграє подальший нагляд із повторними частими оглядами кожні два-три місяці. Більшість рецидивів припадає на перші два роки після закінчення лікування. При рецидивах застосовують повторну операцію, опромінення або їх поєднання.

Симптоми

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

Спочатку пухлина буває безсимптомною, особливо при ураженні кореня язика, де вона розташовується під слизовою і росте вглиб. Іноді першим проявом раку кореня язика і мигдалин бувають метастази в шийні лімфовузли. Також характерні біль, порушення ковтання, відчуття об'ємного утворення в горлі.

При прогресуванні захворювання може з'явитися домішок крові в слині, відзначається болючість і збільшення лімфовузлів. Характерні гнійно-слизові виділення, ускладнене носове дихання, закладеність вух і біль в них. При поширенні новоутворення вгору і вбік може статися руйнування кістки основи черепа; до процесу залучаються черепні нерви, виникають неврологічні симптоми, такі як сліпота, параліч м'язів м'якого піднебіння, голосової зв'язки, очних м'язів.

Фактори ризику

  • Куріння: найчастіше рак мигдалин зустрічається у курців: чим більше стаж куріння, тим вище ризик захворіти раком мигдалин.
  • Зловживання алкоголем.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрый день. Моей сестре поставили рак миндалин 3-й стадии. Подскажите, пожалуйста, какое лечение необходимо при таком заболевании. Заранее благодарна.
Меір Зааві

Сочетанная лучевая и химиотерапия дает отличные результаты (особенно в молодом возрасте, когда развитие опухоли, чаще всего, связано с вирусом папилломы человек (HPV).

Здравствуйте! В апреле этого года моему мужу поставили диагноз Са левой небной миндалины Т2N0M0. Миндалину удалили, через месяц прошли обследование на ПЭТ-КТ, выявили остаточную опухоль на месте удаленной миндалины, и на левом лимфоузле . Прошли лучевую терапию. Скажите, пожалуйста, может ли начаться рецидив через три месяца после облучения? Можно ли вообще вылечить эту болезнь? Заранее благодарна!
Меір Зааві

Да, карцинома небной миндалины хорошо лечится лучевой или сочетанной лучевой и химиотерапией. В той стадии, которую Вы указали (T2N0M0), возможно полное излечение в большом проценте случаев. Три месяца – это незначительный срок и если болезнь через три месяца после окончания радикального лечения еще определяется, следует говорить не о рецидиве опухоли, а о продолжении болезни (так называемой персистирующей карциноме) и, скорее всего, полного излечения не было. В этих случаях болезнь, даже если не определяется визуально, остается на микроскопическом уровне и неминуемо проявляется вновь.

Здравствуйте, у папы плоскоклеточный рак носоглотки рак, Т2N2М0, с опухшими лимфоузлами нижней челюсти. Скажите, пожалуйста, какое лечение правильное? Заранее благодарю.
Меір Зааві

Стандартное лечения таких опухолей: сочетанная химиолучевая терапия.

Показати ще Задати своє питання лікарю