РАК ЯЄЧНИКІВ
Вчені вважають, що молекулярно-спрямована або таргетна терапія – це шлях, який в майбутньому дозволить говорити про лікування від раку навіть на пізньому етапі хвороби. Таргетна терапія (від англійського слова the target – мішень) – цільовий вплив на клітини пухлини або метастазів. Довгі роки роботи над проблемою привели до сьогоднішніх успіхів, які досягнуті при застосуванні молекулярно-спрямованої терапії.
Таргетна терапія при раку яєчників пригнічує метастазування і відкриває нові можливості для лікування хворих. Сьогодні процес вивчення молекулярних особливостей пухлинних клітин триває. Фахівці впевнені, що в майбутньому застосування таргетної терапії дозволить не тільки пригнічувати ріст злоякісних клітин, але і повністю їх руйнувати. І саме в цьому надія на порятунок людства від раку.
Рак яєчників – злоякісна пухлина, яка розвивається з тканини яєчників. 5% випадків смертності від онкологічних захворювань припадає на рак яєчників. Смертність від цієї хвороби перевищує смертність від раку тіла матки і раку шийки матки, разом узятих. Захворюваність збільшується з віком – пік після 70 років. Виникає рак яєчників на тлі передракових або доброякісних новоутворень. Метастатичний рак яєчників – це метастаз пухлини, яка знаходиться в іншому органі: щитоподібній залозі, шлунково-кишковому тракті, матці, молочній залозі. Асцит розвивається в 60-70% випадків. Пухлина збільшується дуже швидко. Дослідження свідчать, що в розвинених країнах рак яєчників зустрічається частіше. Серед жінок, у яких порушена функція яєчників (застосування засобів для стимуляції овуляції, часті аборти, безпліддя), поширеність захворювання вища. В Україні рак яєчників знаходиться на третьому місці серед гінекологічних онкозахворювань.
Діагностика
В LISOD застосовуються сучасні методи діагностики і лікування раку яєчників згідно з міжнародними стандартами. Діагностика раку яєчника складається з огляду і виявлення симптомів, а також обстеження за допомогою інструментальних методів дослідження. Гінекологічний огляд проводить провідний онкогінеколог.
Інструментальні методи дослідження включають трансвагинальне ультразвукове дослідження, при якому може бути виявлена пухлина яєчників, а також оцінена поширеність процесу (залучення матки, інших суміжних органів, накопичення рідини в черевній порожнині).
З метою уточнення поширеності процесу проводиться комп'ютерна томографія органів грудної та черевної порожнин і таза. Застосовуються й лабораторні методи дослідження, що дають додаткові відомості. В LISOD також використовують лапароскопічний метод з можливістю взяття біопсії для морфологічного дослідження матеріалу і цитологічного дослідження перитонеальної рідині.
Оскільки рак яєчників може мати метастатичну природу, проводять повне обстеження хворої для виключення первинного раку іншого органу (в першу чергу, ендоскопічне дослідження шлунка і ретельне обстеження молочних залоз).
Лікування
Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:
- 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
- або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.
При виборі тактики лікування хворих на рак яєчників враховують стадію процесу, морфологічну структуру пухлини, ступінь диференціювання, обтяжливі чинники, вік пацієнтки, імунний статус, хронічні захворювання як протипоказання до проведення того чи іншого методу. Лікування раку яєчників завжди комплексне.
Провідним методом залишається хірургічний (видалення раку яєчника) і хіміотерапія при раку яєчників. Хіміотерапія при раку яєчників покращує результати лікування при локалізованій формі хвороби, займає провідне місце при дисемінованому характері пухлини. Хіміотерапія при раку яєчників може бути застосована також в передопераційному періоді з метою зменшення проявів хвороби. Послідовність лікування визначається на міждисциплінарній онкологічній конференції із залученням висококваліфікованих онкологів ЛIСОД (з урахуванням усіх даних обстеження).
При IА стадії захворювання виконують органозберігаючі операції у жінок, що бажають зберегти дітородну функцію (з подальшим суворим контролем). При поширеній хворобі проводиться сучасне лікування метастазів раку яєчників – лікування починають з хіміотерапії, що дозволяє зменшити розмір пухлини або призвести до повного її зникнення, з метою створення умов для проведення радикальної операції. Виконується оваріектомія – хірургічне видалення ураженої пухлиною яєчника. Стандартний обсяг операції включає в себе видалення матки з придатками, великого сальника, всіх макроскопічних осередків пухлини. В післяопераційному періоді триває хіміотерапія. У зв'язку з можливістю повернення (рецидиву) раку яєчників навіть після досягнення повного ефекту від лікування пацієнтка повинна перебувати під постійним контролем. Для цього раз на три місяці проводиться контроль маркера СА-125 (онкомаркер яєчників), УЗД органів черевної порожнини і малого таза, огляд онкогинеколога.
Симптоми
Як правило, локалізовані форми залишаються безсимптомними. Рак яєчників у багатьох пацієнток ознаки проявляє тільки в третій стадії. Іноді у молодих жінок виникає біль у животі – симптоматика «гострого живота». Це відбувається внаслідок перфорації капсули або перекручування ніжки пухлини.
У багатьох пацієнток рак яєчника симптоми проявляє при поширеному процесі: схуднення, нездужання, загальна слабкість, інтоксикація, підвищення температури тіла, зниження апетиту. Також можуть спостерігатися: тяжкість внизу живота, нудота, блювота, пронос, що чергується з запором. Через асцит (скупчення рідини в черевній порожнині) збільшується живіт.
Асцит може розвиватися протягом кількох місяців (супроводжується метеоризмом, болем у животі, почуттям тяжкості), а може раптово виникнути. Великий обсяг асциту викликає задишку при ходьбі, труднощі при нахилі тулуба. З'являються ознаки дихальної та серцево-судинної недостатності, набряки нижніх кінцівок.
Фактори ризику
Як і при інших злоякісних новоутвореннях, справжні причини розвитку раку яєчника мало вивчені. Встановлено, що захворювання частіше зустрічається у жінок, які не рожали, і у жінок, які не застосовували оральні контрацептиви.
Ризик появи злоякісних утворень яєчників вище у хворих на рак грудей. Як і у випадку раку молочної залози, в захворюванні на рак яєчника генетичний фактор відіграє певну роль, але менш виражену. Рак яєчників у двох і більше близьких родичів хворої спостерігається рідко. Але якщо така ситуація виникає, то для жінки існує великий ризик розвитку захворювання.
Вчені припускають, що зростання захворюваності в розвинених державах пов'язане із харчуванням – зокрема, з великим вмістом тваринних жирів у раціоні.
Питання та відповіді
В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.
Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.
Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.