РАК ДВАНАДЦЯТИПАЛОЇ КИШКИ

Нове в розумінні хвороби

Вчені запропонували проводити лазерну коагуляцію пухлини. Процедура може бути ефективною на ранніх стадіях хвороби в декількох випадках: коли зона розташована під слизовою оболонкою; при неможливості виконати радикальну операцію, якщо мається обструкція (закупорка пухлиною просвіту кишки) або кровотеча з пухлини. У методиці лазерної терапії використовують світло високої інтенсивності для скорочення або знищення пухлини і передракових новоутворень.

Рак дванадцятипалої кишки (ДПК) розвивається, як правило, з епітелію кишкових крипт і дуоденальних залоз, рідше – з поверхневого епітелію. Розрізняють екзофітні і ендофітні форми росту пухлин ДПК. За мікроскопічними характеристиками переважає аденокарцинома, значно рідше виявляється перстневідноклеточний рак. Первинні злоякісні пухлини ДПК  зустрічаються рідко і складають близько 0,5% усіх злоякісних пухлин шлунково-кишкового тракту. Частіше діагностують вторинний рак дванадцятипалої кишки, що виник внаслідок проростання раку сусідніх органів. В Україні рак дванадцятипалої кишки виявляють з однаковою частотою і у чоловіків, і у жінок старших 50 років. Рак ДПК майже не зустрічається в молодому віці.

Якщо пухлина не виявлена в початковій стадії, її походження точно встановити досить складно: утворення проростає в сусідні органи, визначається як конгломерат м'яких тканин. Зокрема, рак дванадцятипалої кишки важко відрізнити від раку жовчного протока, раку головки підшлункової залози, раку дуоденального сосочка. Іноді таким пухлинам дають назву «вторинний рак дванадцятипалої кишки».

Діагностика

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Діагностика раку ДПК в LISOD заснована на рентгенологічному і ендоскопічному дослідженнях. Також застосовують ультразвукове дослідження (УЗД), що дозволяє до операції виявити проростання пухлини в підшлункову залозу і судини брижі, метастази в лімфатичних вузлах і печінці, асцит (скупчення рідини в животі). Проводиться дуоденоскопія з цитологічним дослідженням відбитків і біопсійного матеріалу з уражених ділянок слизової оболонки.

В LISOD використовують сучасне рентгенологічне обладнання, що дозволяє правильно діагностувати у хворих рак дванадцятипалої кишки. При проведенні ендоскопічного дослідження застосовується апаратура для виявлення патологічних змін ДПК, які можуть бути непомітними при проведенні інших досліджень (наприклад, УЗД, КТ або МРТ). Ендоскопічні дослідження проводить висококваліфікований фахівець.

Дослідження виконують згідно з міжнародними стандартами, що забезпечує точність діагностики та дотримання всіх заходів безпеки для пацієнта.

Лікування

В ЛІCОД проводять хірургічне лікування хворих на рак дванадцятипалої кишки. Всі хірургічні маніпуляції виконують фахівці високого класу. Завдяки сучасним підходам, професіоналізму лікарів та застосуванню новітнього операційного обладнання хірургічне лікування РДП є малотравматичним. Операції в абсолютній більшості випадків проводяться лапароскопічним методом.

Медикаментозне лікування хворих поширеним раком дванадцятипалої кишки засноване на використанні хіміотерапії сучасними препаратами (застосовують при лікуванні дисемінованих форм раку органів панкреатодуоденальної зони).

Симптоми

Рак дванадцятипалої кишки розвивається повільно, і початок його проявляється неспецифічними клінічними ознаками. Як правило, ці симптоми є характерними для багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту: відрижка, печія, погіршення або відсутність апетиту, невизначені болі у верхніх відділах живота, нездужання, загальна слабкість, зниження маси тіла. Найбільш значущим симптомом є біль.

У ранні терміни захворювання біль пов'язаний із залученням в пухлинний процес нервових елементів кишкової стінки в міру інфільтративного росту пухлини. В цей період біль носить тупий, ниючий характер, часто постійний. Зазвичай він не пов'язаний із прийомом їжі. Пізніше, коли розвивається непрохідність ДПК, проростання в підшлункову залозу, брижі, біль приймає пекучий характер; зростає його інтенсивність і тривалість. З'являється відчуття тяжкості в епігастральній ділянці. Біль посилюється після прийому їжі і може супроводжуватися блювотою.

У більшості випадків біль локалізується в епігастральній ділянці, рідше – у правому підребер'ї. Характерною є іррадіація в спину. Локалізація і іррадіація обумовлені спільністю іннервації ДПК з печінкою, жовчним міхуром, жовчними протоками, підшлунковою залозою. Досить рано з'являються такі симптоми, як зниження апетиту, диспепсичні явища, загальна слабкість, зниження маси тіла. З'являється і поступово наростає жовтяниця.

Фактори ризику

Факторами ризику розвитку раку дванадцятипалої кишки є спадкові форми дифузного поліпозу кишечника, ворсинчасті аденоми, хвороба Крона.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте! Моей сестре 30лет. Три года назад ей удалили опухоль в области ЖКТ, 12-ти перстную кишку, оставили четвертую часть поджелудочной и часть желудка. Год назад у нее обнаружили в печени 8 каких-то образований (судя по всему метастазы). Отправив на анализ первую опухоль, установлен диагноз GIST. Проходит лечение препаратом Гливек. 1,5 месяца назад вирусная инфекция дала осложнения - острый сепсис (в области печени три гнойных образования), выполнили дренажирование, назначили антибиотик Тиенам. Она очень слаба, при росте 175 см весит меньше 50 кг. Скажите, пожалуйста, какие шансы, возможно ли вылечить эту болезнь на такой стадии. Прошу прощения за рассказ "своими словами". Спасибо!
Меір Зааві

GIST очень хорошо поддается лечению Гливеком и возможно полное исчезновение опухоли на фоне лечения с длительной выживаемостью. Сейчас следует лечить осложнения сепсиса и затем (после оценки ответа на лечение) - или возобновить Гливек или, при прогрессии роста опухоли, перейти на вторую линию таргетной терапии.

Показати ще Задати своє питання лікарю