РАК ПЕЧІНКИ

Нове в розумінні хвороби

Сьогодні основний метод лікування злоякісних новоутворень печінки при первинних пухлинах і метастазах колоректального раку – анатомічна лапароскопічна резекція печінки. Така методика використовується в країнах Західної Європи, в Ізраїлі, в США і в LISOD. При метастазах інших видів раку використовують атипову резекцію, радіочастотну абляцію.

Рак печінки – злоякісна пухлина, яка локалізується в печінці. Новоутворення походить із клітин печінки або є метастазом іншої (первинної) пухлини. Метастази в печінці розвиваються набагато частіше, ніж первинні пухлини. Це пов'язано з характером кровообігу і функцією печінки в організмі. Метастази злоякісного новоутворення –  це важке ускладнення, яке більш небезпечне, ніж сама первинна пухлина. Метастатичний рак виявляють як метастази злоякісної пухлини при її первинній локалізації в інших органах.

Первинний рак печінки має такі типи: гепатоцелюлярна карцинома, ангіопластична саркома, гепатобластома і гемангіосаркома, холангіокарцинома.

Причини і механізм розвитку захворювання ще недостатньо вивчені. Досліджувався вплив географічного положення, клімату, раціону харчування, деяких медичних препаратів. У хворих алкоголізмом первинний рак печінки нерідко розвивається на фоні цирозу. Рак печінки може виявитися в будь-якому віці, частіше ним хворіють після 40 років.

Діагностика

В LISOD для діагностики раку печінки застосовують сучасні методи, які відповідають міжнародним медичним стандартам.

Ультразвукове дослідження (УЗД) дозволяє виявити пухлину і в деяких випадках визначити її тип.

Біопсія пухлини є найбільш достовірним методом діагностики раку печінки. Як правило, застосовують тонку довгу голку, яку вводять через шкіру в печінку в область пухлини під контролем УЗД-апарату. Якщо під час дослідження ділянки новоутворення під мікроскопом виявляють ракові клітини, діагноз раку печінки вважається підтвердженим.

Комп'ютерна томографія (КТ) дуже ефективна при діагностиці пухлин печінки, дозволяє виявити навіть маленькі новоутворення, непомітні на УЗД. В LISOD для поліпшення зображення проводять КТ з контрастуванням –   внутрішньовенно вводиться контрастна речовина, що дає можливість фахівцям вивчити розташування судин в печінці. Під час комп'ютерної томографії апарат отримує зображення тонких зрізів, що допомагає фахівцям ретельно обстежити структуру органу і виявити навіть невеликі пухлини.

Лапароскопія. Лапароскопічний метод дозволяє поставити точний і правильний діагноз. Метод малоінвазивний, швидкий і безболісний. Через невеликий розріз, під короткодіючим наркозом, лікар вводить спеціальний прилад в черевну порожнину, оглядає пухлину на моніторі і бере шматочок тканини на дослідження.

Дослідження крові. Визначення рівнів альфа-фетопротеїну (АФП) в крові корисне як на етапі діагностики пухлин печінки, так і після лікування для контролю ефективності терапії і можливого рецидиву захворювання.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Перш за все лікарі уточнюють діагноз пухлини і ступінь її поширення. План лікування розробляється на міждисциплінарній онкологічній конференції.

Якщо пухлина операбельна, то починається підготовка до серйозного хірургічного втручання. Видалення метастазів в печінці – ефективний метод лікування. Печінка «вміє» регенеруватися, і видалена частина поступово відновлюється. Таким чином провідним методом залишається радикальне оперативне втручання (наприклад, гемігепатектомія або атипові резекції печінки) в поєднанні з подальшою хіміотерапією.

Радіотерапія також застосовується в лікуванні раку печінки, лікуванні метастазів в печінці, оскільки знижує темпи росту пухлини. Радіотерапія може бути використана в поєднанні з хірургічним лікуванням або з хіміотерапією. Емболізація печінкової артерії передбачає блокування артеріальної крові, яка переноситься до карциноїдних пухлин з наступним проведенням хіміотерапії для зменшення розмірів осередків, що залишилися.

Раннє виявлення хвороби є запорукою успішного лікування. Операція, яка проводиться на початкових стадіях раку печінки, як правило, дає хороші результати.

Симптоми

Рак печінки зазвичай проявляє симптоми на тлі хронічних хвороб (вірусний гепатит, цироз і т.д.). В результаті на ознаки вже існуючої недуги накладаються нові.

Поява болю в животі або його посилення – симптом раку, який часто свідчить про великі розміри новоутворення або його розповсюдження за межі печінки.

Відчуття тяжкості в правому підребер'ї може бути ознакою раку печінки.

Підвищена температура тіла (вище 37.5 градусів Цельсія), яка тримається тривалий час і не пояснюється іншими причинами.

Поява водянки (асцит) – це скупчення в черевній порожнині рідини, що виникає при раку печінки і цирозі. Тобто поява асциту у хворого з цирозом може бути як ускладненням основної хвороби, так і ознакою раку печінки.

Жовтяниця –  пожовтіння склер очей, слизових оболонок і шкіри тіла. Виникає при різних станах, але, в тому числі, при цирозі і при раку печінки. Жовтяниця у хворого може проявлятися як ускладнення цирозу, але так само може бути ознакою раку печінки.

Здуття живота, зниження маси тіла, відсутність апетиту, виражена слабкість –  це симптоми раку печінки, але можуть зустрічатися і при інших хворобах.

Фактори ризику

Відомі фактори ризику, які можуть сприяти розвитку раку печінки.

ПолСтать. Чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. Можливо, це пов'язано з більшим вживанням ними алкоголю.

Захворювання печінки. Хронічна інфекція (гепатит С або В) – значущий фактор ризику. Є деякі спадкові захворювання, які підвищують ймовірність виникнення раку печінки.

Цироз. Хвороба, що розвивається в результаті формування в печінці рубцевої тканини і часто призводить до раку. Найбільш суттєві причини цирозу –   вживання алкоголю і захворювання гепатитом С та В. Інша причина – це накопичення в печінці надмірної кількості заліза.

Вживання тютюну. Доведений зв'язок між курінням і виникненням раку печінки. При супутньому вживанні алкоголю ризик збільшується.

Афлатоксини. Вживання продуктів, які через неправильне зберігання вражені афлотоксином В1 (мітотоксін гриба Аspergilis flavus), підвищує ризик захворювання. До таких продуктів належать: пшениця, рис, кукурудза, соєві боби, земляні горіхи та ін.

Анаболічні стероїди – це чоловічі гормони, які іноді використовують спортсмени. Їх тривале застосування може дещо збільшити ризик розвитку злоякісної пухлини печінки.

Миш'як. Є країни, де вживається вода, забруднена миш'яком. Це підвищує ризик виникнення раку печінки.

Профілактика

Основними заходами профілактики раку печінки є:

  • своєчасна вакцинація від гепатиту;
  • своєчасне та якісне лікування гепатиту В та С;
  • лікування алкоголізму та повна відмова від алкоголю;
  • регулярне спостереження у гепатолога для хворих на цироз і хронічні вірусні гепатити (не рідше 2-3 разів на рік).

Особливе значення має боротьба з алкоголізмом, оскільки цироз печінки (особливо великовузлова форма) виявляють приблизно у 60-90% хворих із гепатомою.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.мед.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте. У моего отца поставили диагноз - обьемное оброзование s4 печени c инвазией стенки желчного пузыря, механическая желтуха. Скажите, доктор можно ли ему помочь, пробу не берут - снижают желтизну какая опухоль не знают. Помогите, пожалуйста, что делать. Спасибо.
Меір Зааві

Без гистологической верификации диагноза (биопсии) ничего определенного сказать нельзя. Это может быть первичная опухоль печени (печеночноклеточная или из желчных протоков), может быть вторичная опухоль (метастаз) из другого источника, или другая, более «экзотическая» опухоль. Параллельно следует сделать стадирование (определить распространенность процесса). После того как у нас будет гистологический диагноз и понятие о том местный ли это процесс или распространенный (метастатический) можно будет выстраивать план лечения.

Добрый день. С наступающим Рождеством! Вопрос касается мамы. Был диагноз: Гемангиома печени. Расшифруйте диагноз пожалуйста. Какое лечение необходимо в данном случае? Возраст: 62 Жалобы пациента на данный момент: Боли Нет, присутствие органа имеется. Данные биопсии или гистологического исследования опухоли: нет Предшествующее лечение по поводу онкологического заболевания: нет Какое обследование уже было проведено: В динамике от 19.03.2010г., при СКТ печень обычной плотности-65 НY, однородной структуры,размерами -190/114/125 мл. В правой доле (с-7) сохраняется образование прежних размеров, до 20 мл в диаметре, с неровными контурами, слабо накапливающее контрастный препарат. Внутри печеночные желчные протоки не расширены . Желчный пузырь удален. Селезенка обычно расположена, плотность ее не изменена, в ее паренхиме множественные кальцинаты. Поджелудочная железа не увеличена в объеме , однородной структуре. Ретропанкреатическое пространство свободно. Объемных образований не выявлено. Параортальные лимфоузлы не увеличены надпочечники обычной формы и размеров. Почки без структурных изменений. В теле Тh11 позвонка нельзя исключить остеосклеротический очаг до 5 мл. ЗАКЛЮЧЕНИЕ: КТ- признаки очагового образования печени, более всего соответствует С-r, кальцинатов селезенки, с остеосклеротическим мтс тело Тh 11 позвонка, без отрицательной динамики от 19,03,10 г. Ответ буду ждать с нетерпением. С уважением к Вам Людмила.
Меір Зааві

Дорогая Людмила! Гемангиома - это доброкачественное образование из кровеносных сосудов. Оно не требует лечения при расположении в печени. Для дифференциальной диагностики от опухоли возможно проведение МРТ печени или сканирования с меченными радиоизотопом эритроцитами. Судя по тому что вы описываете (образования в печени и Th11 без динамики с марта 2010) речь не идет об онкологическом заболевании. Находка в 11 грудном позвонке может быть простым так называемым "костным островком".

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі