РАК КІСТОК

Нове в розумінні хвороби

Вчені відкрили речовину, що прискорює загибель пухлинної клітини і знижує її здатність до поділу на молекулярному рівні. Ця речовина (природний флавоноїд) скорочує фосфорилювання білків і блокує сигнальний шлях, що призводить до зменшення ДНК-зв'язуючих білків. У результаті зростання пухлини сповільнюється.

Завдяки застосуванню техніки двосторонніх васкуляризованих (з судинами) трансплантатів для реконструкції дефектів стегнової і великогомілкової кісток сьогодні хворі саркомою кісток можуть уникнути інвалідності. Крім того, при використанні такої техніки немає післяопераційних ускладнень.

Читати повністю Приховати

Злоякісні пухлини кісток поділяються на два види – первинні та вторинні. Первинна – це саме пухлина кісткової тканини; вторинна – метастази в кістковій тканині у разі, якщо є вже первинна пухлина, наприклад, легенів або молочної залози. Злоякісні новоутворення саме з кісткової тканини виявляються рідко (на 100000 населення – від одного до п'яти нових випадків). При виявленні на пізній стадії прогноз несприятливий.

Найчастіше серед первинних пухлин кісток діагностують саркому Юінга, хондросаркому і остеосаркому. Саркома Юінга і остеосаркома виникають як результат розростання тканини кісток, при хондросаркомі відбувається переродження хрящових клітин. Саркома Юінга – пухлина кістки, яка найчастіше зустрічається у дітей.

При виявленні метастазів у кістках обов'язково в якомусь органі виявляють первинне джерело. Метастази в кістки найчастіше дають передміхурова залоза, легені, щитоподібна залоза, молочна залоза. Ці злоякісні пухлини поширюють ракові клітини по судинах, стимулюють кісткову тканину до руйнування або до виникнення новоутворень.

Діагностика

В LISOD діагностика кісткових пухлин, крім огляду, збору анамнезу хвороби і стандартних досліджень крові, включає:

  • клінічне обстеження;
  • використання методів медичної візуалізації:

      - комп'ютерну томографію;
      - ультразвукове дослідження;
      - рентгенографічний метод;

  • морфологічну діагностику з встановленням типу пухлини;
  • імуногістохімічні дослідження та методи молекулярної біології (дослідження проводяться в референтних лабораторіях Ізраїлю та Німеччини).

Рентгенологічне обстеження є першим і важливим діагностичним тестом. Саркоми мають характерну картину на рентгенограмі. При цьому спостерігаються або темні плями в уражених ділянках кістки, або світлі плями в тих місцях, де внаслідок появи пухлини утворюються відкладення кальцію з формуванням нових кісток (склероз).

Більш чутливий метод – комп'ютерна томографія. Він дозволяє виявити дуже дрібні «гарячі точки»,  які не можна побачити на рентгенограмі. Ще більш інформативним методом є ПЕТ-КТ. Це дослідження призначають у ряді випадків:

  • для визначення стадії високодиференційованих сарком із недоведеною метастатичною хворобою (саркома Юінга, рабдоміосаркома, лейоміосаркома, остеосаркома, злоякісна фіброзна гістіоцитома, синовіальна саркома і міксоідна ліпосаркома);
  • для оцінки відповіді на лікування високодиференційованих сарком;
  • для діагностики пацієнтів, яким можливо провести видалення метастазів у печінці або легенях (з метою виключення екстраторакального і екстрапечінкового уражень).

Біопсія необхідна для постановки остаточного діагнозу, коли є підозра на саркому, а первинні пухлини в інших органах не виявлені. При вторинній пухлині кісток, коли відоме місце утворення первинної пухлини, біопсія, як правило, не потрібна. Зазвичай роблять пункційну біопсію під місцевою анестезією.

Всі подальші обстеження проводяться для того, щоб визначити поширення пухлинних клітин (у разі вторинної пухлини) або виявити первинне ураження. Такі дослідження включають, як правило, КТ-сканування грудної клітини (туди найчастіше метастазують первинні пухлинні ураження інших органів), ультразвукове обстеження печінки.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

При саркомах зазвичай проводиться хірургічне втручання. У минулому це була велика операція, в тому числі ампутація ураженої кінцівки. В LISOD у всіх випадках є можливість видаляти тільки уражену частину кістки із заміною її імплантатом з якісних матеріалів. У тих випадках, коли є проростання пухлинних клітин кісток грудної клітки в одну або дві ділянки легень, ці частини можна видаляти хірургічним шляхом, якщо пацієнт достатньо компенсований і здатний перенести операцію.

Хірургічне лікування є основним методом і при вторинних пухлинах кісток (проводиться резекція метастазів), особливо якщо вони поодинокі (1-2) і ізольовані, наприклад, легеневі метастази саркоми (особливо остео-  або хондросаркоми).

При деяких типах первинних пухлин кісток в LISOD проводять неоад'ювантну терапію: це лікування виконують як доповнення до хірургічної операції, наприклад радіо- або хіміотерапії. Коли операція неможлива, в деяких випадках використовується тільки радіо- або хіміотерапія, наприклад, при остеогенних саркомах.

Хіміотерапія проводиться як форма ад'ювантної терапії після хірургічної операції у разі остеогенних сарком і спрямована на усунення дрібних метастазів. Для дистанційної терапії ми застосовуємо лінійні прискорювачі Varian. Індивідуальне планування, наявність коліматорів, що дозволяють створювати поля опромінення за формою пухлини, значно знижують ризик виникнення побічних явищ опромінення.

Неоад'ювантна терапія найчастіше застосовується з метою зменшення розмірів пухлини, щоб можна було провести операцію меншого обсягу. При саркомі Юінга звичайний підхід передбачає кілька циклів хіміотерапії перед операцією для зменшення розміру пухлини і наступні хірургічну операцію або радіотерапію, або і те, і інше.

Більшість пухлин кісток, особливо вторинні, активують клітини (остеокласти), які призводять до руйнування кістки. Препарати, відомі як бісфосфонати, зазвичай дають дуже хороший ефект, знижуючи активність остеокластів і, таким чином, сповільнюючи або послаблюючи руйнування кісток.

Симптоми

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

Злоякісні пухлини кісток як первинні, так і вторинні, схожі в своїх проявах. Для них характерний постійний, глибокий і ниючий біль, що не залежить від фізичного навантаження. При саркомі Юінга біль посилюється ночами; не настає полегшення, навіть якщо кінцівка фіксується в певному положенні.

Інші симптоми раку кісток проявляються набряком суглобів або кінцівок. Кістки стають крихкими, особливо це виражено у дітей. Якщо злоякісна пухлина привела вже до крихкості кісток, то першим її симптомом може бути перелом в результаті навіть легкого падіння.

Може спостерігатися сплутаність свідомості і біль у животі, нудота і блювота. Так відбувається при попаданні солей кальцію з кісток у кров. У крові при цьому підвищується рівень кальцію.

Фактори ризику

Наразі вивчаються причини появи сарком. Є дані, що люди, які страждають на хворобу Педжета (запальне хронічне захворюванням кісток) мають високий ризик (в зрілому віці або в старості) захворіти остеогенною саркомою. Але ця недуга спостерігається у невеликої кількості осіб. Також причиною захворювання можуть стати травми і мікротравми при великих навантаженнях. Як вже говорилося вище, вторинні пухлини – це метастазування первинних пухлин, які виникли в інших органах. Вторинна пухлина іноді може бути саме ознакою первинного раку, який не має симптомів.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.мед.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені, що отримуєте правильне лікування.

Задати своє питання лікарю