РАК ГУБИ

Нове в розумінні хвороби

В світовій онкології  ПЕТ-КТ дослідження сьогодні відіграє важливу роль у діагностиці раку губи. Цей новітній метод застосовують для виявлення мікрометастазів, при рестадірованні (вирішальне значення має оцінка залишкової хвороби) і для моніторингу відповіді на терапію. Дослідження допомагає онкологам прийняти оптимальний і найбільш безпечний план лікування хвороби.

Рак губи – злоякісна пухлина з елементів покривного епітелію червоної кайми губ. Верхня губа буває ураженою раком рідко. Це пояснюється анатомо-фізіологічними особливостями губ і неоднаковою схильністю до канцерогенних факторів. Небезпека полягає в тому, що з часом рак метастазує на кістки нижньої щелепи. Крім того, пошкоджені клітини переносяться з лімфою в лімфатичні вузли, що викликає появу нових злоякісних осередків.

Залежно від типу росту пухлини виділяють папілярну і бородавчасту, а також виразкову і виразково-інфільтративну форми раку губи. У 95% випадків розвивається плоско клітинний зроговілий рак; в 5% випадків – плоскоклітинний незроговілий рак, для якого є характерним більш злоякісний перебіг (інфільтративне зростання і раннє метастазування в регіонарні лімфатичні вузли).

Діагностика

В LISOD діагноз раку губи базується на даних огляду як неозброєним оком, так і з використанням стоматоскопії (хейлоскопії). Ці методи дають можливість виявити характер і глибину виразки, побачити валик інфільтрації навкруги виразкової форми раку, визначити стан навколишньої слизової оболонки, на ґрунті якого виник осередок новоутворення. Застосування забарвлення 1% водним розчином толуїдинового синього дозволяє побачити підозрілі зони (зони передпухлинних утворень залишаються незабарвленими, а клітини раку фіксують синій колір). Пальпація губи через всю її товщину дозволяє визначити справжні розміри пухлини. При підозрі на рак губи проводиться цитологічне дослідження мазків-відбитків з пухлинної виразки, досліджується також пунктат регіонарних лімфовузлів.

Фахівці LISOD обов'язково уточнюють професію хворого і наявність контактів зі шкідливими речовинами.

Проводяться такі обстеження:

  • огляд і пальцеве дослідження губи, щокової кишені, слизової оболонки альвеолярних відростків щелеп;
  • пальпація підщелепної області і шиї з обох сторін;
  • УЗД губи, шиї, органів черевної порожнини (за показаннями);
  • рентгенографія нижньої щелепи, ортопантомографія (за показаннями);
  • мазки-відбитки для цитологічного дослідження (при виразці) або біопсія зони ураження;
  • цитологічна пункція лімфатичних вузлів шиї при їх збільшенні;
  • диференційна діагностика з туберкульозом та сифілісом.


При підтвердженні діагнозу проводиться рентгенологічне дослідження органів грудної клітки, клінічне та лабораторне обстеження (ЕКГ, аналізи крові, сечі і пр.).

Дослідження ПЕТ-КТ призначають для:

  • оцінки відповіді на лікування;
  • виявлення рецидиву хвороби за період спостереження;
  • визначення стадії захворювання.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

При лікуванні хвороби фахівці LISOD враховують безліч різних чинників, починаючи з віку хворого і закінчуючи типом і особливостями поширення пухлини. Незалежно від обраної методики, вплив здійснюють на осередок ураження або пухлину і зони регіонарного метастазування.

При I і II ступенях захворювання лікування проводять наступними методами:

  • променевий, який включає дистанційну радіотерапію;
  • хірургічний, що припускає радикальні дії і застосовується тільки тоді, коли неможливо використати променеве лікування.

Профілактична операція на I і II стадіях проводиться виключно в тих випадках, коли немає можливості контролювати динаміку розвитку хвороби, є несприятливі прогнози з приводу її розповсюдження. При III стадії і за умови відсутності метастаз лікування проводиться за допомогою комбінованого впливу на осередок ураження і прилеглі до нього області. При великому поширенні хвороби і при наявності одиночних метастаз в лімфатичних вузлах (IV стадія) виконують комбіноване лікування раку губи з подальшою операцією, пластикою і хірургічною корекцією губ. При IVC стадії показана паліативна хіміопроменева терапія.

Рак губи, лікування якого проводилося на ранніх стадіях, виліковується в 97-100% випадків. На III стадії хворобу вдається вилікувати в 67-80% випадків. На IV і повторних рецидивах – в 55%.

Симптоми

Ознаки захворювання проявляються в діскаретозі губ, папіломах, ерозивних формах лишаю і хейліті. Для довідки: в більшості випадків діскатеріоз виглядає, як виразки і тріщинки на внутрішній стороні губ. Майже у всіх хворих виникненню раку губи передують різні фонові процеси і передпухлинні стани слизової оболонки губи. Залежно від патологічних змін червоної кайми, розрізняють передракові захворювання з високою частотою виникнення злоякісної пухлини (в 15-30% – облігатні) і з малою частотою виникнення злоякісної пухлини (в 6-10% – факультативні), а також фонові процеси.

Облігатні передраки: бородавчастий передрак, обмежений гіперкератоз, хейліт Манганотті.

Факультативні передраки: веррукозна лейкоплакія, кератоакантома, шкірний ріг, папілома з ороговінням, ерозивно-виразкова та гіперкератотична форма червоної вовчанки і червоного плоского лишаю, постпроменевий хейліт.

Фонові процеси: плоскі лейкоплакії, хронічні виразки і тріщини губ, атмосферний і актинічний хейліти.

Лікування хейлітів, червоної вовчанки і червоного плоского лишаю – медикаментозне з обов'язковим мікроскопічним контролем за відсутності ефекту. Лікування інших патологічних змін проводиться криогенним, хірургічним, лазерним методами і методом фотодинамічної терапії.

Рак губи, симптоми якого проявляються досить яскраво і різноманітно, викликає безліч проблем зі здоров'ям. Щоб не допустити цього, людина повинна звертати увагу на будь-які виразки, що кровоточать. Зазвичай вони покриті кіркою і за зовнішнім виглядом нагадують герпес, але, на відміну від нього, не заживають через певний проміжок часу. У деяких пацієнтів виразки відсутні. Замість них виникає невелике ущільнення, яке з часом розростається і також покривається кіркою. На червоній каймі нижньої губи з'являється утворення або ділянка, яка виступає над поверхнею. В центрі утворення формується ерозія або виразка із зернистою поверхнею і краєм у формі валика. Утворення відрізняється щільною консистенцією і поступово збільшується в розмірах, набуває неправильної форми. Межі його нечіткі. Нерідко пухлина росте на тлі лейкоплакії, папіломи або тріщини, кровоточить. Особливу увагу звертають на послідовність появи змін в області губи. Екзофітний рак губи частіше виникає з папіломи або бородавчастої форми продуктивного дифузного дискератоза. При екзофітному зростанні пухлина щільної консистенції часто покрита плоскими лусочками. Ендофітний ріст характеризується виразкою з нерівними щільними краями, часто з'являється на фоні деструктивного дискератоза, швидко інфільтрує м'які тканини губи і схильний до метастазування.

Відрізнити новоутворення від звичайного герпесу досить просто. Якщо поява припухлості або ранки супроводжується сверблячкою, неприємними відчуттями при їжі і рясною слинотечею, то, швидше за все, це саме рак губи. Симптоми захворювання повинні стати сигналом для того, щоб негайно звернутися до лікаря. Пам'ятайте, що рак губи, лікування якого було розпочато вчасно, видаляється з організму без наслідків в 90% випадків.

Клінічна картина захворювання залежить від того, на якій стадії знаходиться рак і як далеко він поширився. Незагоєна тріщина, яка є попередником великих проблем, з часом розвивається, набуває вигляду виразки і починає кровоточити при контакті. Одночасно з цим у хворого виникає інфільтрат, який також має тенденцію до поширення. В результаті, губа людини розпухає і стає менш рухомою. Ще раз зауважимо, що всі ознаки раку губи є підставою для звернення до спеціалізованої медичної установи. Інакше пухлина почне метастазувати на кістку нижньої щелепи і лімфатичні вузли.

Фактори ризику

Рак губи частіше зустрічається у сільських жителів, особливо в південних районах. Досить часто ця пухлина виникає в осіб, що по роду занять пов'язані з впливом атмосферних явищ: інсоляцією, різкими змінами температури і вологості.
      
Істотну роль відіграє куріння (особливо трубки), алкоголь, недотримання гігієни рота, вірусні інфекції. Всі ці чинники порушують процеси ороговіння. Також причинами виникнення захворювання може стати хронічна травматизація губ каріозними зубами і неправильно виготовленими протезами, опік.
      
Майже у всіх хворих виникненню раку губи передують різні фонові процеси і передпухлинні стани слизової оболонки губи.

Виділимо етіологічні фактори, що викликають рак губи:

  • тривалий вплив несприятливих метеорологічних факторів (сонячна радіація, вітер, різкі коливання температури повітря, іонізуючий вплив);
  • вплив канцерогенних речовин;
  • шкідливі звички: куріння, алкоголь, жування різних сумішей (нас, бетель);
  • травми червоної кайми губ: механічні – каріозні зуби, гострі краї зубів, зубний камінь, неправильно зроблені протези, тиск трубки або мундштука, цигарки чи сигарети; хімічні – канцерогени тютюну, сполуки миш'яку, ртуті та вісмуту, антрацит, рідкі смоли, продукти перегонки нафти в осіб відповідних професій; термічні – опіки гарячою їжею, сигаретами;
  • вірусні інфекції (оперізуючий лишай - Herpes zoster);
  • запальні та грибкові захворювання червоної кайми губ;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки.
  • дефіцит бета-каротинів, вітамінів A, Е, С.

Профілактика

Первинна. Рекомендуємо захищати себе від прямих сонячних променів (носити капелюх з широкими полями), відмовитися від куріння сигарет і трубки, змінити умови роботи, дотримуватися гігієни порожнини рота, не вживати міцних спиртних напоїв. Необхідні щорічні диспансерні огляди осіб, схильних до дискератозу губ, хейлітов.

Вторинна.
Регулярно лікувати зуби у стоматолога. Провести лікування дискератозу і хейлітов, в тому числі і хірургічне (консервативна терапія зазвичай малоефективна). Необхідне активне виявлення і лікування передракових захворювань у сільськогосподарських робітників, моряків і на підприємствах, пов'язаних зі шкідливими виробництвами.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар ЛIСОД, д.м. н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.