РАК СТРАВОХОДУ

Нове в розумінні хвороби

Сьогодні високі технології служать хірургам. Завдяки використанню сучасних оптичних систем і спеціальних інструментів стало можливим проведення одномоментного видалення та реконструкції стравоходу за допомогою лапароскопічного доступу. Доведено, що застосування лапароскопічних і пластичних методик у хірургії раку стравоходу зручне і безпечне для пацієнта, не поступається за ефективністю відкритим операціям.

Рак стравоходу – це злоякісна пухлина, яка виходить із слизової стравоходу. Серед онкологічних захворювань цей вид раку за поширеністю займає восьме місце. В світі зони найвищого ризику знаходяться в азіатському регіоні: з півночі Ірану до північних і центральних районів Японії і Китаю. Географічний чинник настільки високої захворюваності багато в чому обумовлений особливостями харчування на цих територіях.

Визначають два основних типи захворювання:

  • плоскоклітинна карцинома – виникає з клітин епітелію, які покривають слизову стравоходу;
  • аденокарцинома – розвивається із залоз стравоходу або з слизової, зміненої за типом кишкової метаплазії і розташованої в нижній частині стравоходу (ця ділянка носить назву стравоходу Барретта). Більшість новоутворень зустрічається саме в нижній ділянці стравоходу.

Інші види злоякісних пухлин стравоходу зустрічаються вкрай рідко.

Діагностика

В LISOD ефективна діагностика заснована на комплексному обстеженні. Першим в цьому ряду є ендоскопічний огляд: в стравохід вводиться гнучкий ендоскоп, за допомогою якого проводять повноцінний огляд всієї слизової; при необхідності береться біопсія – маленький фрагмент тканини для гістологічного дослідження.

Для з'ясування поширеності пухлини , тобто визначення стадії захворювання, застосовують додаткові методи дослідження:

  • комп'ютерна томографія грудної клітки і живота;
  • ультразвукове дослідження черевної порожнини;
  • рентгенографія грудної клітки;
  • унікальне для України трансстравоходне ультразвукове дослідження стінок стравоходу і структур середостіння з можливою біопсією утворень, що знаходяться в безпосередній близькості до стравоходу;
  • бронхоскопія;
  • відеолапароскопія і відеоторакоскопія;
  • лабораторні дослідження.

В LISOD застосовують сучасний метод ПЕТ-КТ. Це дослідження призначають пацієнтам, яким показане радикальне лікування, а також хворим, які перенесли неоад'ювантну хіміотерапію. ПЕТ-КТ також використовують для точного планування променевої терапії, для оцінки результату лікування та виявлення можливого рецидиву захворювання.

Застосування цілого ряду діагностичних заходів дозволяє фахівцям виявити ступінь поширення захворювання і почати комплексне лікування.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Лікування раку стравоходу залежить від ступеня поширення пухлини і від супутньої патології. Часто рак стравоходу виявляється занадто пізно, щоб проводити радикальне лікування.

В таких випадках ми пропонує процедури, спрямовані на поліпшення якості життя пацієнтів:

  • розміщення в стравоході з допомогою ендоскопа спеціальної трубки (стента)  для того, щоб забезпечити проходження їжі і рідини;
  • променеву терапію, спрямовану на зменшення пухлини;
  • розширення (бужировання) стравоходу або аргоноплазмове руйнування пухлини стравоходу.


Методи спрямовані на усунення стенозу стравоходу  (закриття його пухлиною) і пов'язаних з цим важких симптомів, таких як дисфагія, блювота, втрата ваги.

Пацієнтам без виражених супутніх хвороб, з локалізованою пухлиною, пропонують хірургічне втручання, яке дає високі шанси на одужання.

Операція включає видалення більшої частини стравоходу з пухлиною і з'єднання решти зі шлунком. Хірургічне втручання часто супроводжує передопераційна або післяопераційна хіміо- та променева терапія. В LISOD найскладніші операції на стравоході виконують малотравматичним лапароскопічним методом.

Симптоми

Сергій Байдо

Хірург. Онколог. Заступник головного лікаря з хірургічної роботи

Записатися на прийом

Ознаки раку стравоходу зазвичай не проявляються до тієї пори, поки новоутворення не досягне достатнього розміру. Найбільш частий симптом –   труднощі при ковтанні твердої їжі. Але через деякий час ускладненим стає навіть ковтання рідини. Пухлина стравоходу характеризується і іншими ознаками.

Будь-який з перерахованих симптомів слід розглядати як серйозний привід для звернення до лікаря і всебічного обстеження:

  • біль в центрі грудей;
  • блювота;
  • біль при ковтанні;
  • захриплість голосу і кашель, що довго не проходить (буває, якщо пухлина   поширюється на трахею і гортань);
  • втрата ваги;
  • ознаки шлунково-кишкової кровотечі: блювота кров'ю або масою, що нагадує кавову гущу;
  • чорний кал (мелена).

Епідеміологія

Раку стравоходу належить восьме місце в світі серед онкологічних захворювань. Щорічно діагностують понад 410 тисяч нових випадків і приблизно 340 тисяч випадків смерті від цього виду раку. Захворюваність в Україні становить 4 випадки на 100 тисяч, смертність – 3,2 випадки на 100 тисяч населення.

Фактори ризику

Аденокарцинома стравоходу зустрічається зазвичай при хронічних хворобах нижнього відділу стравоходу. Такий стан характеризують передракові клітини, які замінять нормальний покрив клітин. Захворювання зустрічається як ускладнення при хронічному закиданні вмісту шлунка в нижній відділ стравоходу.

Плоскоклітинна карцинома частіше буває у людей, що зловживають алкоголем або тютюном, а також у тих, хто переніс раніше опік стравоходу, зокрема лугом. Ця хвороба поширена серед осіб, у яких був діагностований плоскоклітинний рак шиї або голови.

Важливі фактори ризику:

  • недолік корисних речовин через дефіцит в їжі свіжих овочів і фруктів;
  • зловживання жуванням тютюну і курінням;
  • вживання занадто гарячих напоїв.

Профілактика

Відмова від куріння і зловживання алкоголем може скоротити частоту виникнення плоскоклітинного раку стравоходу. Як мінімум 90% цього виду раку пов'язані зі зловживанням алкоголем та тютюном.

Аденокарцинома стравоходу є частим ускладненням стравоходу Барретта, яке виявляється більш ніж у 20% людей із симптомами рефлюксу. Людям з частими симптомами рефлюксу (печія або відрижка) слід проходити регулярні ендоскопічні обстеження.

Пацієнтам зі стравоходом Барретта слід виконувати ендоскопію для того, щоб виявити передракові зміни в слизовій стравоходу і пройти якісне адекватне лікування. Вони також потребують лікування шлунково-стравохідного рефлюкса, що включає дієту і зміну способу життя.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

У мого брата (51 рік) випадково виявлено аденокарциному нижньої третини стравоходу.(підтверджено гістологічно). Протягом 25 років окрім печії ніяких інших скарг у нього не було і має.Рекомендована операція Люїса. Прошу Вас сказати свою думку з даного питання(сучасного лікування) а також порадити медичну установу де найкращі результати після такого втручання. Дякую.
Меір Зааві

Василий, подход к лечению аденокарцином нижней трети пищевода такой же как и к аденокарцономам желудка. Для решения вопроса о тактике лечения этой группы больных важна точная стадия заболевания. Ее Вы к сожалению не приводите. Доказано, что при место-распространенных опухолях (для пищевода кроме Т in situ - Т1) и/или вовлеченных лимфатических узлах результаты лечения лучше, если применяется т.н. периоперативная химиотерапия (т.е. три цикла химиотерапии перед операцией с последующей оценкой состояния, оперативное вмешательство, после чего вновь 3 цикла профилактической химиотерапии).

Показати ще Задати своє питання лікарю