РАК НИРКИ

Нове в розумінні хвороби

Сьогодні основний метод лікування злоякісних новоутворень печінки при первинних пухлинах і метастазах колоректального раку – анатомічна лапароскопічна резекція печінки. Така методика використовується в країнах Західної Європи, в Ізраїлі, в США і в LISOD. При метастазах інших видів раку використовують атипову резекцію, радіочастотну абляцію.

Рак нирки – злоякісна пухлина, що виходить з клітин самої нирки. Нирки –   це два органи, що розташовуються в нижніх відділах черевної порожнини по обидві сторони від хребта. Головна функція нирок – очищення крові від продуктів обміну і вироблення сечі. Більшість злоякісних пухлин нирки утворюються в ниркових канальцях. Цей тип раку називається нирково-клітинною карциномою. Злоякісну пухлину нирки можна характеризувати як клітинну масу, що ділиться безконтрольно і втратила здатність до своєї спеціалізації. Чим швидше клітини такої пухлини діляться, тим швидше вони поширюються по лімфатичних і кровоносних судинах і тим більш злоякісним стає утворення.

Частка нирково-клітинного раку в структурі злоякісних пухлин складає близько 3%. Щороку в Україні реєструють понад 5150 випадків захворювань на рак нирки. Слід зазначити, що в дитячій онкології пухлини нирок іноді досягають 40% від усієї онкологічної патології дитячого віку. У дорослих зростання захворюваності спостерігається з віку 35-40 років і досягає максимуму у віці 65-70 років.

Діагностика

При діагностуванні раку нирки в LISOD застосовують всі необхідні методи досліджень, в тому числі:

 • ультразвукове дослідження, яке допомагає відрізнити пухлину нирки від іншого утворення;
 • рентгенівську діагностику: рентгенографія (в тому числі, ниркову ангіографію, урографію та ін.);
 • комп'ютерну томографію;
 • лабораторні дослідження крові та сечі.

У складних випадках, коли інші дослідження неінформативні, для діагностики раку нирки застосовують новітній метод дослідження ПЕТ-КТ.

Слід зазначити, що біопсія пухлини нирки протипоказана, оскільки може спровокувати поширення хвороби.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

 • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
 • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

План лікування в LISOD приймається на онкологічної конференції, в якій беруть участь фахівці різного профілю, в тому числі уролог-онколог.

Основним методом лікування раку нирок є хірургічне втручання, причому наявність поодиноких метастаз рідко є протипоказанням для втручання. Вид оперативного втручання залежить від поширеності процесу. Під час радикальної нефректомії проводиться видалення нирки, наднирників (при раку надниркової залози), також можливе видалення лімфатичних вузлів.

Нефректомія – це видалення тільки нирки з пухлиною. При частковій нефректомії (резекція раку нирок) видаляють тільки злоякісне новоутворення в нирці з достатньою кількістю тканин, що його оточують.

В LISOD активно використовуються лапараскопічі операції. Такий вид хірургічних  втручань має безліч переваг:

 • менша травматичність;
 • скорочення термінів госпіталізації;
 • зменшення болю і скорочення реабілітаційного періоду;
 • хороший косметичний ефект (відсутність грубих шкірних рубців).


Виявлення захворювання на ранніх стадіях дозволяє проводити органозберігаючі операції, особливо зберігають наднирник. Важливою умовою оперативного лікування є витяг пухлинних тромбів з ниркової вени і нижньої порожнистої вени, а також видалення регіонарних лімфатичних вузлів.

Променева терапія, хіміотерапія раку нирок і гормонотерапія проводяться досить рідко. Хіміотерапія і променева терапія застосовуються, в основному, як методи паліативного лікування, тому їх ефективність в більшості випадків невисока. Імунотерапія пухлин за допомогою альфа-інтерферону, інтерлейкіну-2, 5-фторурацилу приблизно в половині випадків дає позитивний результат, а у 15% пацієнтів підвищує терміни виживання.

Симптоми

[doc_tile type="start" photo="left"]На ранніх стадіях рак нирки симптоми може не проявляти. Слід зазначити симптоми раку нирок, які непрямо можуть вказувати на можливе захворювання:

 • гематурія (кров у сечі);
 • наявність припухлості в поперековій області, яку можна виявити промацуванням;
 • погіршення загального стану, слабкість, млявість, втрата апетиту;
 • підвищення температури тіла;
 • набряки ніг;
 • анемія;
 • безпричинне збільшення артеріального тиску;
 • хворобливі відчуття в області нирок.

Якщо рак нирки проявляє такі симптоми, як болі в кістках, суглобах, відкашлювання кров'ю, ускладнення дихання, значить, захворювання вже поширилося і на інші органи. Ці симптоми раку нирки спостерігаються майже у всіх хворих на пізній стадії.

У деяких випадках рак нирок симптоми ніяк не проявляє і виявляється абсолютно випадково – при профілактичному обстеженні або виконанні ультразвукового дослідження органів черевної порожнини (УЗД) з приводу якогось іншого захворювання. Тільки досвідчений фахівець може виявити хворобу на ранній стадії або підтвердити її відсутність.

Фактори ризику

Вивчені основні причини, що збільшують ризик розвитку раку нирки.

 • Гендерна приналежність. У чоловіків вірогідність розвитку раку нирки в два рази вище, ніж у жінок.
 • Куріння. Ризик захворіти на рак нирки у курців в 2 рази вище, ніж у некурящих людей.
 • Надмірна вага. Вживання висококалорійної їжі, що сприяє ожирінню, призводить до збільшення ризику захворіти раком нирки.
 • Вік. Найчастіше рак нирки діагностують у пацієнтів у віці 50-70 років –   синдром Hippel-Lindau. Спадкові мутації гена можуть підвищувати вірогідність розвитку раку нирки.
 • Вплив хімікатів. Деякі хімікати – азбест, кадмій, органічні розчинники –   можуть значно підвищувати ризик розвитку раку нирки.
 • Тривалий діаліз. У хворих, які перебувають на тривалому діалізі, можлива поява кіст в нирках, які можуть сприяти розвитку раку цього органу.

Профілактика

Основна профілактика захворювання полягає у відмові від шкідливих звичок, таких як паління, зловживання алкоголем. Також, по можливості, необхідно уникати контакту з хімікатами (азбест, кадмій та ін.).

Довідка. В світі часто проводять трансплантацію (пересадку нирок) – до 50% всіх пересадок органів. Показанням до пересадки нирок є термінальна стадія хронічної ниркової недостатності, викликана хронічним гломерулонефритом або інсулінозалежний діабет. Іншими важливими показаннями є полікістоз нирок, гіпертензивний нефросклероз, нефросклероз, пієлонефрит.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Мне 75 лет, прошла УЗИ и местный врач поставил предварительный диагноз - гипернефрома. Подскажите, что будет рекомендовано для уточнения в вашей клинике данного диагноза! Заранее спасибо!
Меір Зааві

Вам рекомендовано проведение компьютерной томографии органов грудной и брюшной полостей, сканирование костей, раздельная динамическая нефросцинтиграфия (для функциональной оценки работы каждой почки). После этого взвесить опцию операции.

Добрый день. Моей маме 15 мая 2012 выполнена радикальная нефрэктомия справа. Заключение гистологии: почечно-клеточный рак, светлоклеточный вариант. Опухоль прорастала корковое и мозговое вещество почки, врастала в жировую клетчатку в области ворот почки, подрастала к крупным сосудам. Почечная ножка - роста опухоли не обнаружено. Сопутствующее заболевание - деформирующий остеоартроз правого коленного сустава. Маме 72 года. Подскажите, пожалуйста, какую послеоперационную (адьювантную) терапию нам лучше проходить после операции. В выписном эпикризе рекомендован курс системной химиотерапии. Онколог по месту жительства не назначил ничего. Другой онколог назначил Лаферобион 3МЛН № 10 в/м. 3-6 месяцев. нужно ли маме в ее возрасте применять интерфероны, или, может быть, лучше принимать противоопухолевый препарат "Сигидрин". Нам сказали, что его можно применять, все равно, сказали, этот препарат хуже не сделает.Что Вы думаете об этом препарате? Сейчас мы выбираем между Лаферобионом, Тамоксифеном (длительно) или Сегидрином. Просим Вашего совета. Спасибо.
Меір Зааві

Дорогая Юля! Любая специальная профилактическая терапия при почечно-клеточном раке (после проведенной операции имеется ввиду), не эффективна. Это доказано многими работами и последний мета-анализ (исследование, суммарно анализирующее результаты проведенных работ по какой-то теме и их статистическая обработка), опубликованный в прошлом году подтверждает это положение. Были исследованы результаты 10 работ, включавших более 2.5 тысяч больных. В этих исследованиях применялись различные методы профилактического лечения: химиотерапия, иммунотерапия, даже вакцины. Общий итог - профилактическая терапия добавляет токсичность, а значит, - дополнительные страдания этой группе больных, не приводя к улучшению основных показателей (общая выживаемость, продолжительность жизни без рецидива болезни). Я не рекомендую проведение профилактического лечения, исходя из тех данных, которые Вы прислали. Конечно, Вы должны обсудить это с лечащим врачом, может быть у него есть какие-то другие соображения. В конечном итоге - он отвечает за качество и результаты лечения Вашей мамы. В этом и важность доказательной медицины, что она опирается на закон больших чисел, а не на мнение одного или нескольких, пусть даже признанных экспертов. Ссылка на публикацию: Adolfo JO Scherr, Joao Paulo SN Lima et al. Adjuvant therapy for locally advanced renal cell cancer: A systematic review with meta-analysis.BMC Cancer 2011, 11:115 Удачи!

Добрый день, диагноз: рак правой почки. Макрогематурия. Кисты почек. Сопутствующие: ИБС: атеросклеротический кардиосклероз. Стенокардия напряжения, ФК2. ГБ 2 ст. Синусовая тахикардия. Была проведена операция - лапароскопическая, радикальная нефрэктомия слева. Гистология: почечно - клеточный рак с очагами некроза.Посоветуйте, что делать. Возраст 77 лет.
Меір Зааві

Если перед операцией было проведено необходимое стадирование болезни и отдаленных метатастазов не выявлено, - то больше ничего делать не надо. Никакое профилактическое лечение свою эффективность не доказало. Показано динамическое наблюдение онколога и уролога.

Показати ще Задати своє питання лікарю