РАК НИРКИ

Нове в розумінні хвороби

Сьогодні основний метод лікування злоякісних новоутворень печінки при первинних пухлинах і метастазах колоректального раку – анатомічна лапароскопічна резекція печінки. Така методика використовується в країнах Західної Європи, в Ізраїлі, в США і в LISOD. При метастазах інших видів раку використовують атипову резекцію, радіочастотну абляцію.

Рак нирки – злоякісна пухлина, що походить з клітин самої нирки. Нирки –   це два органи, що розташовуються в нижніх відділах черевної порожнини по обидві сторони від хребта. Головна функція нирок – очищення крові від продуктів обміну і вироблення сечі. Більшість злоякісних пухлин нирки утворюються в ниркових канальцях. Цей тип раку називається нирково-клітинною карциномою. Злоякісну пухлину нирки можна характеризувати як клітинну масу, що ділиться безконтрольно і втратила здатність до своєї спеціалізації. Що швидше клітини такої пухлини діляться, то швидше вони поширюються лімфатичними і кровоносними судинами і більш злоякісним стає утворення.

Частка нирково-клітинного раку в структурі злоякісних пухлин складає близько 3%. Щороку в Україні реєструють понад 5150 випадків захворювань на рак нирки. Слід зазначити, що в дитячій онкології пухлини нирок іноді сягають 40% від усієї онкологічної патології дитячого віку. У дорослих зростання захворюваності спостерігається з віку 35-40 років і досягає максимуму у віці 65-70 років.

Діагностика

При діагностуванні раку нирки в LISOD застосовують всі необхідні методи досліджень, в тому числі:

  • ультразвукове дослідження, яке допомагає відрізнити пухлину нирки від іншого утворення;
  • рентгенівську діагностику: рентгенографія (в тому числі, ниркову ангіографію, урографію та ін.);
  • комп'ютерну томографію;
  • лабораторні дослідження крові та сечі.

У складних випадках, коли інші дослідження неінформативні, для діагностики раку нирки застосовують новітній метод дослідження ПЕТ-КТ.

Слід зазначити, що біопсія пухлини нирки протипоказана, оскільки може спровокувати поширення хвороби.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

План лікування в LISOD приймається на онкологічній конференції, в якій беруть участь фахівці різного профілю, в тому числі уролог-онколог.

Основним методом лікування раку нирок є хірургічне втручання, причому наявність поодиноких метастазів рідко є протипоказанням для втручання. Вид оперативного втручання залежить від поширеності процесу. Під час радикальної нефректомії проводиться видалення нирки, наднирників (при раку надниркової залози), також можливе видалення лімфатичних вузлів.

Нефректомія – це видалення тільки нирки з пухлиною. При частковій нефректомії (резекція раку нирок) видаляють тільки злоякісне новоутворення в нирці з достатньою кількістю тканин, що його оточують.

В LISOD активно використовуються лапараскопічні операції. Такий вид хірургічних  втручань має безліч переваг:

  • менша травматичність;
  • скорочення термінів госпіталізації;
  • зменшення болю і скорочення реабілітаційного періоду;
  • хороший косметичний ефект (відсутність грубих шкірних рубців).


Виявлення захворювання на ранніх стадіях дозволяє проводити органозберігаючі операції, особливо зберегти наднирник. Важливою умовою оперативного лікування є видалення пухлинних тромбів з ниркової вени і нижньої порожнистої вени, а також видалення регіонарних лімфатичних вузлів.

Променева терапія, хіміотерапія раку нирок і гормонотерапія проводяться досить рідко. Хіміотерапія і променева терапія застосовуються, в основному, як методи паліативного лікування, тому їх ефективність в більшості випадків невисока. В останній час суттєво поліпшити результати лікування дозволяє застосування імунотерапії та таргетних препаратів.

Симптоми

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

На ранніх стадіях рак нирки симптоми може не проявляти. Слід зазначити симптоми раку нирок, які непрямо можуть вказувати на можливе захворювання:

  • гематурія (кров у сечі);
  • наявність припухлості в поперековій області, яку можна виявити промацуванням;
  • погіршення загального стану, слабкість, млявість, втрата апетиту;
  • підвищення температури тіла;
  • набряки ніг;
  • анемія;
  • безпричинне збільшення артеріального тиску;
  • хворобливі відчуття в області нирок.

Якщо рак нирки проявляє такі симптоми, як болі в кістках, суглобах, відкашлювання кров'ю, ускладнення дихання, значить, захворювання вже поширилося і на інші органи. Ці симптоми раку нирки спостерігаються майже у всіх хворих на пізній стадії.

У деяких випадках рак нирок не має симптомів і виявляється абсолютно випадково – при профілактичному обстеженні або виконанні ультразвукового дослідження органів черевної порожнини (УЗД) з приводу якогось іншого захворювання. Тільки досвідчений фахівець може виявити хворобу на ранній стадії або підтвердити її відсутність.

Фактори ризику

Вивчені основні причини, що збільшують ризик розвитку раку нирки.

  • Гендерна приналежність. У чоловіків ймовірність розвитку раку нирки в два рази вище, ніж у жінок.
  • Куріння. Ризик захворіти на рак нирки у курців в 2 рази вище, ніж у некурців.
  • Надмірна вага. Вживання висококалорійної їжі, що сприяє ожирінню, призводить до збільшення ризику захворіти на рак нирки.
  • Вік. Найчастіше рак нирки діагностують у пацієнтів у віці 50-70 років –   синдром Hippel-Lindau. Спадкові мутації гена можуть підвищувати вірогідність розвитку раку нирки.
  • Вплив хімікатів. Деякі хімікати – азбест, кадмій, органічні розчинники –   можуть значно підвищувати ризик розвитку раку нирки.
  • Тривалий діаліз. У пацієнтів, які перебувають на тривалому діалізі, можлива поява кіст в нирках, які можуть сприяти розвитку раку цього органу.

Профілактика

Основна профілактика захворювання полягає у відмові від шкідливих звичок, таких як куріння, зловживання алкоголем. Також, по можливості, необхідно уникати контакту з хімікатами (азбест, кадмій та ін.).

Довідка. В світі часто проводять трансплантацію (пересадку нирок) – до 50% всіх пересадок органів. Показанням до пересадки нирок є термінальна стадія хронічної ниркової недостатності, викликана хронічним гломерулонефритом або інсулінозалежний діабет. Іншими важливими показаннями є полікістоз нирок, гіпертензивний нефросклероз, нефросклероз, пієлонефрит.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Вітаю. На сторінці Вашого сайту вказано: "ПЕТ-КТ використовують для діагностики 65% видів раку."
Питання: чи можна за допомогою ПЕТ-КТ діагностувати папілярно-уротеліальну карциному нирки?

Микола Новіков

Уротеліальні карциноми (перехідноклітинні карциноми) є метаболічно активними пухлинами, яким властиво інтенсивне накопичення ФДГ — радіофармпрепарату, доступного для ПЕТ-КТ в Україні. Однак локалізація їх у сечовивідних шляхах ускладнює їх візуалізацію та характеризацію при ПЕТ-КТ через високу активність сечі, з якою ФДГ виділяється з організму, особливо, якщо йдеться про невеликі новоутворення. Відповідно, до ПЕТ-КТ рідко вдаються як до первинного методу візуалізуючої діагностики — лише у разі підозри на перехідноклітинну карциному. Безумовно, у кожному окремо взятому випадку, доцільність проведення такого дослідження повинна розглядатися залежно від клінічної ситуації (наприклад, для отримання додаткової інформації про відоме утворення, недоступне для морфологічної верифікації, або при пошуку найбільш метаболічно активної частини великого утворення для забезпечення навігації інформативної біопсії). Діагноз папілярної уротеліальної карциноми встановлюється на підставі морфологічних даних. Неінвазивними візуалізуючими методами вибору для пошуку/виключення новоутворення сечовивідного тракту є МДКТ з уретерографією і МРТ з внутрішньовенним контрастуванням (МРТ, зокрема, для оцінки локального поширення пухлин сечового міхура — ступеня залучення стінки, поширення за її межами). ПЕТ-КТ з ФДГ відіграє важливу роль у пошуку регіонального лімфогенного та віддаленого гематогенного метастатичного ураження у пацієнтів з відомою/підтвердженою уротеліальною карциномою, моніторингу системного лікування поширеної хвороби.

Добрий день, лікарю!

Моєму чоловікові 71 рік. 04.01.2016 було проведено лапароскопічну резекцію правої нирки з діагнозом pTlaN0М0 1ст, 2 кл.гр.

Гістологічний висновок:
Операція: Резекція нирки лапароскопічним доступом праворуч.
Макропрепарат: Пухлина діаметром до 3 см, оточена клітковиною та 0,5 см інтатної паренхіми, на розрізі жовто-коричневого кольору з ділянками розпаду.
Мікропрепарат: №11-20 від 13.01.2016
Світлоклітинний гіпернефроїдний рак нирки з ділянками папілярної та веретеноклітинної будови з інвазією капсули нирки, великими осередками некрозу. По лінії відсікання – осередкове фіброзування, лімфоїдно-плазматична інфільтрація, ділянки крововиливу.

Через півроку після операції, 19.07.2016, було проведено КТ.
МУЛЬТИЗРІЗОВА КОМП'ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ, в/в посилення томогексол 350.
У перикарді невелика кількість рідини із товщиною шару 0,75 см.
До та після контрастування паренхіма печінки, селезінки, підшлункової залози однорідної структури, щільність у межах норми, контрастування рівномірне. Жовчний міхур овальної форми в розмірах не збільшений.
Нирки розташовані звичайно. Права нирка деформована (в анамнезі операція). В області рубця утвір 1,2 см в d, що слабо накопичує контраст. У лівій нирці кіста 3,1 см в d, що не накопичує контраст. Концентраційна та видільна функція нирок збережена. Л/вузли заочеревинного простору не збільшені. Кістково-деструктивних змін не виявлено.

МУЛЬТИЗРІЗОВА КОМП'ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ МАЛОГО ТАЗУ, в/в посилення томогексол 350.
Сечовий міхур звичайних розмірів, чіткі контури. Передміхурова залоза 5,4 x 3,9 см, видно кальцинати до 1 см в d. Накопичує контраст нерівномірно. Л/вузли малого тазу не збільшено.
При посиленні додаткових утворень у порожнині малого тазу не виявлено. Кістково-деструктивних змін не виявлено.
ВИСНОВОК. Стан після резекції правої нирки. МСКТ ознаки prolongatio morbi правої нирки. Кіста лівої нирки. Об'ємне збільшення передміхурової залози. Явища гідроперикарду.

Зрозуміло, що онкологічне захворювання правої нирки продовжується. Що нам терміново робити в даній ситуації і який прогноз? Наперед вдячні за відповідь.

Сергій Байдо

Добрий день.

У цій ситуації може йтися видалення правої нирки. Але перед такою операцією потрібне дообстеження. Також необхідно "розібратися" із передміхуровою залозою. Немає інформації про стан органів грудної порожнини (крім гідроперикарду, яка його причина?). Доцільний візит пацієнта на очну консультацію до клінічного онколога.

Добрий вечір знайшла випадково рекламу в інтернеті. Одна надія на Вас, у мене хворіє мама. Минулого літа вона не могла підняти руки, сказали ревматизм. Поїхали до Дніпра, там вже виявили пухлину лівої нирки. Їй зробили операцію, була резекція нирки. Все начебто добре було, але у неї було на початку квітня загострення по ревматизму, пролікувалася в лікарні, проте краще не стало. Подивився міський невропатолог, послав на знімки, виявилося, що тріснуті ребра. Послали на томографію хребця і нирки. Коли зробили томографію, виявилося, що була травма, після якої тріснули хребці (вона взимку послизнулася і впала, але цьому тоді не надали значення, адже скільки разів взимку падаєш) на томографії показало, що пішли метастази в хребет і з'явилося новоутворення в правий наднирник. Кажуть, що рак не лікується, але наша сім’я сподівається на краще.

Андрій Саулов

Вітаю. Вам потрібно звернутися на очний огляд клінічного онколога, З собою потрібно мати результати всіх томографій. Які можливі варіанти лікування, буде зрозуміло лише після детального обстеження.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі