Рак нирки

Сьогодні основний метод лікування злоякісних новоутворень печінки при первинних пухлинах і метастазах колоректального раку – анатомічна лапароскопічна резекція печінки. Така методика використовується в країнах Західної Європи, в Ізраїлі, в США і в LISOD. При метастазах інших видів раку використовують атипову резекцію, радіочастотну абляцію.

Рак нирки – злоякісна пухлина, що виходить з клітин самої нирки. Нирки –   це два органи, що розташовуються в нижніх відділах черевної порожнини по обидві сторони від хребта. Головна функція нирок – очищення крові від продуктів обміну і вироблення сечі. Більшість злоякісних пухлин нирки утворюються в ниркових канальцях. Цей тип раку називається нирково-клітинною карциномою. Злоякісну пухлину нирки можна характеризувати як клітинну масу, що ділиться безконтрольно і втратила здатність до своєї спеціалізації. Чим швидше клітини такої пухлини діляться, тим швидше вони поширюються по лімфатичних і кровоносних судинах і тим більш злоякісним стає утворення.

Частка нирково-клітинного раку в структурі злоякісних пухлин складає близько 3%. Щороку в Україні реєструють понад 5150 випадків захворювань на рак нирки. Слід зазначити, що в дитячій онкології пухлини нирок іноді досягають 40% від усієї онкологічної патології дитячого віку. У дорослих зростання захворюваності спостерігається з віку 35-40 років і досягає максимуму у віці 65-70 років.

Діагностика

При діагностуванні раку нирки в LISOD застосовують всі необхідні методи досліджень, в тому числі:

 • ультразвукове дослідження, яке допомагає відрізнити пухлину нирки від іншого утворення;
 • рентгенівську діагностику: рентгенографія (в тому числі, ниркову ангіографію, урографію та ін.);
 • комп'ютерну томографію;
 • лабораторні дослідження крові та сечі.

У складних випадках, коли інші дослідження неінформативні, для діагностики раку нирки застосовують новітній метод дослідження ПЕТ-КТ.

Слід зазначити, що біопсія пухлини нирки протипоказана, оскільки може спровокувати поширення хвороби.

Лікування

З приводу діагностики й лікування цього виду раку звертайтеся до Контакт-центру LISOD:

 • 0-800-500-110 (безкоштовно по Україні);
 • +38 044 520 94 00 — щодня з 08:00 до 20:00.

План лікування в LISOD приймається на онкологічної конференції, в якій беруть участь фахівці різного профілю, в тому числі уролог-онколог.

Основним методом лікування раку нирок є хірургічне втручання, причому наявність поодиноких метастаз рідко є протипоказанням для втручання. Вид оперативного втручання залежить від поширеності процесу. Під час радикальної нефректомії проводиться видалення нирки, наднирників (при раку надниркової залози), також можливе видалення лімфатичних вузлів.

Нефректомія – це видалення тільки нирки з пухлиною. При частковій нефректомії (резекція раку нирок) видаляють тільки злоякісне новоутворення в нирці з достатньою кількістю тканин, що його оточують.

В LISOD активно використовуються лапараскопічі операції. Такий вид хірургічних  втручань має безліч переваг:

 • менша травматичність;
 • скорочення термінів госпіталізації;
 • зменшення болю і скорочення реабілітаційного періоду;
 • хороший косметичний ефект (відсутність грубих шкірних рубців).


Виявлення захворювання на ранніх стадіях дозволяє проводити органозберігаючі операції, особливо зберігають наднирник. Важливою умовою оперативного лікування є витяг пухлинних тромбів з ниркової вени і нижньої порожнистої вени, а також видалення регіонарних лімфатичних вузлів.

Променева терапія, хіміотерапія раку нирок і гормонотерапія проводяться досить рідко. Хіміотерапія і променева терапія застосовуються, в основному, як методи паліативного лікування, тому їх ефективність в більшості випадків невисока. Імунотерапія пухлин за допомогою альфа-інтерферону, інтерлейкіну-2, 5-фторурацилу приблизно в половині випадків дає позитивний результат, а у 15% пацієнтів підвищує терміни виживання.

Симптоми

На ранніх стадіях рак нирки симптоми може не проявляти. Слід зазначити симптоми раку нирок, які непрямо можуть вказувати на можливе захворювання:

 • гематурія (кров у сечі);
 • наявність припухлості в поперековій області, яку можна виявити промацуванням;
 • погіршення загального стану, слабкість, млявість, втрата апетиту;
 • підвищення температури тіла;
 • набряки ніг;
 • анемія;
 • безпричинне збільшення артеріального тиску;
 • хворобливі відчуття в області нирок.

Якщо рак нирки проявляє такі симптоми, як болі в кістках, суглобах, відкашлювання кров'ю, ускладнення дихання, значить, захворювання вже поширилося і на інші органи. Ці симптоми раку нирки спостерігаються майже у всіх хворих на пізній стадії.

У деяких випадках рак нирок симптоми ніяк не проявляє і виявляється абсолютно випадково – при профілактичному обстеженні або виконанні ультразвукового дослідження органів черевної порожнини (УЗД) з приводу якогось іншого захворювання. Тільки досвідчений фахівець може виявити хворобу на ранній стадії або підтвердити її відсутність.

Фактори ризику

Вивчені основні причини, що збільшують ризик розвитку раку нирки.

 • Гендерна приналежність. У чоловіків вірогідність розвитку раку нирки в два рази вище, ніж у жінок.
 • Куріння. Ризик захворіти на рак нирки у курців в 2 рази вище, ніж у некурящих людей.
 • Надмірна вага. Вживання висококалорійної їжі, що сприяє ожирінню, призводить до збільшення ризику захворіти раком нирки.
 • Вік. Найчастіше рак нирки діагностують у пацієнтів у віці 50-70 років –   синдром Hippel-Lindau. Спадкові мутації гена можуть підвищувати вірогідність розвитку раку нирки.
 • Вплив хімікатів. Деякі хімікати – азбест, кадмій, органічні розчинники –   можуть значно підвищувати ризик розвитку раку нирки.
 • Тривалий діаліз. У хворих, які перебувають на тривалому діалізі, можлива поява кіст в нирках, які можуть сприяти розвитку раку цього органу.

Профілактика

Основна профілактика захворювання полягає у відмові від шкідливих звичок, таких як паління, зловживання алкоголем. Також, по можливості, необхідно уникати контакту з хімікатами (азбест, кадмій та ін.).

Довідка. В світі часто проводять трансплантацію (пересадку нирок) – до 50% всіх пересадок органів. Показанням до пересадки нирок є термінальна стадія хронічної ниркової недостатності, викликана хронічним гломерулонефритом або інсулінозалежний діабет. Іншими важливими показаннями є полікістоз нирок, гіпертензивний нефросклероз, нефросклероз, пієлонефрит.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте! Мужчине 48 лет. Поставили диагноз: опухоль правой почки, T3N1M0. Левая почка - без патологии. Через 5 дней назначили операцию. Подскажите, пожалуйста, прогноз на будущее. Есть ли шансы на выздоровление? Заранее благодарна!

Ігор Реут

Шансы на выздоровление есть, операция необходима.

Уважаемый доктор! У моего отца, 69 лет, опухоль почки 56 на 40 мм, с единичными очагами до 6 мм в обеих легких. Есть ли смысл делать резекцию почки и что делать с метастазами? Извините за беспокойство, заранее спасибо.

Ігор Реут

Удаление почки есть смысл делать даже если болезнь метастатическая, так как это улучшает прогноз и ответ на лечение. После получения результатов гистологии будет необходимо системное лечение.

Моему мужу (1957 года рождения) в ноябре 2011 сделали операцию по удалению почки. Диагноз: рак левой почки, Т3М1N0 с вторичными изменениями в печени и легких. После операции был назначен курс иммунотерапии Альфарейкин 600000 ед. После трех месяцев курс отменили, так как наблюдалась отрицательная динамика. На данный момент он чувствует себя удовлетворительно, слабость, аритмия 100 ударов в минуту, давление после операции 120\ 70. Как Вы считаете, какое лечение в нашей ситуации возможно.

Ігор Реут

В этом случае может быть рекомендована таргентная терапия Сутентом, хотя к сожалению радикальное излечивание невозможно.