РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
Спадкова аномалія генів BRCA1 і BRCA2 – несприятливий фактор для їхніх носіїв. Ці гени регулюють нормальне зростання клітин молочної залози і запобігають появі пухлини. У носіїв аномального гена розвиток раку молочної залози можливий у більш ранньому віці. Але, якщо ген виявлений у одного члена родини, це не означає, що він буде у всіх близьких родичів. Ризик перейняти ген від матері або батька становить 50%, а для наступного покоління – 25%.
Завдяки розвитку генних технологій боротьба з раком грудей вийшла на новий рівень. Застосування таргетної терапії, що діє цілеспрямовано на клітини пухлини, дозволяє зберегти жінкам життя і здоров'я. Сьогодні вчені йдуть шляхом об'єднання кількох препаратів в один, щоб максимально посилити ефективність терапії. Поєднання нового високотоксичного агента і цільового препарату, який використовувався раніше, чинить подвійний руйнівний вплив на ракову клітину, перешкоджає росту пухлинних клітин, уповільнює прогресування захворювання.
Рак молочної залози — це найпоширеніша форма раку в світі, що уражає залозисту тканину грудей і виникає через мутацію клітин. Захворювання може розвиватися в молочних протоках або часточках тканини, зокрема у жінок віком від 13 до 90 років. Протягом життя рак грудей діагностується у однієї з 9-13 жінок, і він є другим за частотою онкологічним захворюванням після раку легень у загальній популяції, враховуючи чоловіче населення. Останніми роками на рак молочної залози припадає кожен восьмий випадок раку у світі, що робить його провідною онкологічною проблемою для жінок.
На початкових етапах утворення пухлини проходить безболісно і практично безсимптомно, через це рідко діагностується на ранніх стадіях. Висока смертність пов'язана з метастазами, які поширюються організмом і вражають, у першу чергу, лімфатичні вузли, а потім інші органи. Що довше рак грудей не діагностується, то більше виникає патологічних клітин — відповідно зменшуються шанси подолати захворювання.
Хто перебуває в групі ризику?
Рак молочної залози небезпечний своєю непередбачуваністю, він не належить до трансмісивних захворювань і його розвиток не є наслідком будь-яких відомих вірусних або бактеріальних інфекцій, як, наприклад рак шийки матки.
За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, у приблизно половині випадків рак молочної залози вражає жінок, які не мають певного фактора ризику, окрім того, що всі пацієнтки — жінки та їх вік понад 40 років.
До факторів, які можуть збільшити ризик розвитку раку грудей, належать:
- збільшення віку (старше 40 років);
- зайва вага;
- надмірне вживання алкоголю, куріння;
- сімейні випадки раку молочної залози;
- вплив радіації;
- репродуктивна історія (вік початку менструацій, першої вагітності та менопаузи);
- генетична схильність, наявність мутацій у генах BRCA1, BRCA2 та PALB-2 (збільшують ризик розвитку раку молочної залози на 60-80%, тому в деяких країнах Європи це є показанням до повного профілактичного видалення молочної залози);
- гормональна терапія у постменопаузі.
Чинники, які знижують ризик появи раку грудей:
- правильний режим сну та робочого графіка;
- достатня фізична активність;
- здорове харчування та відмова від шкідливих звичок;
- підтримання здорової ваги тіла;
- відмова від тривалого прийому гормональних контрацептивів, стероїдних гормонів;
- вагітність в активний репродуктивний період, грудне вигодовування;
- відсутність штучно перерваних вагітностей.
Симптоми раку молочної залози
Клінічний онколог. Фахівець із діагностики й лікування всіх видів раку
Записатися на прийомДо основних ознак раку грудей можна віднести:
- «гульки» або ущільнення у грудях, які можна відчути на дотик;
- нехарактерна асиметрія чи збільшення грудей;
- аномальні виділення із соска чи шкіри грудей;
- висипання, рани, екземи, кірки або тріщини в ділянці грудей;
- шкіра стає схожою на апельсинову кірку;
- зміна форми, кольору та розміру сосків;
- різні види акне під час менструації;
- запалення сосків;
- ущільнення, припухлості та утворення у пахвовій області.
Найчастіше як ознака раку грудей зустрічається ущільнення. Виявити його можна самостійно при промацуванні молочних залоз та лімфатичних вузлів. У разі виявлення ущільнення необхідно негайно звернутися до спеціаліста для консультації.
Не потрібно панікувати, ви повинні знати, що до 90% утворень у молочних залозах не є злоякісними. Рак грудей найчастіше діагностується випадково, під час планових медичних обстежень.
Як діагностувати рак грудей?
Профілактичні обстеження у спеціаліста – один із способів своєчасного діагностування раку. Мамолог визначає критичність та небезпеку виявлених змін у грудях, ставить пацієнта на облік та рекомендує додаткові дослідження. Відвідування мамолога необхідні для того, щоб виключити всі інші причини захворювання грудей.
Дослідження, що застосовуються для діагностики та стадіювання РМЗ:
- УЗД;
- КТ – комп'ютерна томографія;
- ПЕТ-КТ – позитронно-емісійна та комп'ютерна томографія;
- МРТ – магнітно-резонансна томографія;
- дослідження онкомаркерів;
- біопсія;
- аналіз крові на гормони;
- остеосцинтиграфія;
- дуктографія;
- лабораторні дослідження виділень із соска.
ЯК ПРОВОДИТЬСЯ ДІАГНОСТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ?
Обстеження молочної залози в LISOD проводиться з використанням передових та класичних технологій, що дає можливість поставити точний діагноз, скласти план лікування, спрогнозувати результати та навіть ймовірність повторного захворювання.
До класичних методів належать:
- УЗД;
- мамографія.
Широко застосовують спеціальні методи досліджень, такі як дуктографія, стереотактична біопсія, аспіраційна біопсія, трукат-біопсія. Усі матеріали, отримані під час проведення біопсії, направляють у патлабораторії Німеччини, які мають міжнародний сертифікат.
Щоб оцінити поширеність пухлини – виявити віддалені метастази або переконатися, що їх немає, – обов'язково проводять комп'ютерну томографію (КТ) із подвійним контрастуванням.
У деяких випадках пацієнткам рекомендоване ПЕТ-КТ дослідження:
- визначення стадії хвороби у пацієнток з місцево поширеною або метастатичною пухлиною, якщо конвенційні методи діагностики (КТ, сцинтиграфія) не є інформативними;
- оцінка результату в процесі лікування, якщо конвенційні методи діагностики (КТ, сцинтиграфія) не є інформативними.
- оцінка ступеня поширення хвороби перед лікуванням (за потреби, за призначенням клінічного онколога).
Види раку молочної залози
Для визначення найбільш відповідного виду лікування лікарями LISOD враховуються три фактори: вид раку грудей, стадія захворювання та особливості пацієнта (стать, вік, стан здоров'я тощо).
Пухлина грудей може бути інвазивною та неінвазивною:
- Інвазивна – рак поширився і на прилеглі тканини.
- Неінвазивна – рак не виходить за межі молочних проток або часточок.
У більшості випадків рак молочної залози починається в протоках або часточках і називається протоковою карциномою або часточковою (або лобулярною) карциномою:
- Протокова карцинома – вид злоякісного новоутворення, що починається в клітинах, які вистилають молочні протоки. Становить більшість випадків раку грудей (85%).
- Протокова карцинома in situ (ПКІС). Рак, який перебуває лише у протоці.
- Інвазивна або інфільтраційна протокова карцинома. Пухлина, що поширилася за межі протоки. - Інвазивна часточкова карцинома. Це рак, що почався в часточках і поширився за їхні межі.
До менш поширених видів раку молочної залози належать:
- Медулярний.
- Слизоутворюючий.
- Тубулярна карцинома.
- Метапластичний.
- Пухлини соска.
- Запальна карцинома молочної залози – вид раку, що швидко зростає, становить від 1 до 5% всіх випадків раку молочної залози.
- Хвороба Педжета – це вид раку, який починається у протоках соска. Хоч зазвичай цей вид раку неінвазивний, він може бути інвазивним.
Молекулярні підтипи раку молочної залози
Від молекулярно-генетичних особливостей пухлини залежить прогноз перебігу захворювання та особливості лікування.
Враховується наявність або відсутність у пухлинних клітин рецепторів до гормонів естрогену (ER) та прогестерону (PR), рецепторів епідермального фактора росту HER2/neu та інших молекулярних та генетичних маркерів.
Виділяють підтипи:
- Люмінальний А. Це пухлини з позитивними рецепторами до гормонів (естроген та/або прогестерон), негативним рецептором HER2, з низьким рівнем білка Ki67. Пухлини є високодиференційованими (G1), як правило, повільно ростуть, хвороба має найкращий прогноз.
- Люмінальний B. Позитивні рецептори до гормонів (естроген та/або прогестерон). HER2-позитивні або HER2-негативні з високим рівнем Ki67. Пухлини ростуть швидше, ніж рак люмінального підтипу А, їх прогноз дещо гірший.
- Тричі негативний рак молочної залози. Має негативні рецептори до гормонів (естроген та прогестерон) та до HER2. Цей тип раку частіше зустрічається у жінок із мутаціями генів BRCA1 та серед молодих жінок.
- HER2-позитивний. Пухлини мають негативні рецептори до гормонів (естроген та прогестерон) та позитивні рецептори до HER2. Пухлини ростуть швидше за люмінальні підтипи, можуть мати найгірший прогноз, проте добре лікуються за допомогою таргетної терапії, спрямованої на білок HER2.
Фахівці LISOD мають великий досвід у діагностиці та лікуванні різних типів раку молочної залози та діють відповідно до міжнародних медичних протоколів.
Стадії раку грудей
Процес розвитку раку грудей поділяється на 5 стадій.
- Нульова стадія. Ракових клітин поза пухлиною немає. Розпізнати рак грудей на цьому етапі вдається дуже рідко.
- Перша стадія. Пухлина може досягати в діаметрі до 2 см, визначається в основному лікарем, оскільки самостійно відчути її на дотик важко через відсутність чітких меж.
- Друга стадія. Пухлина збільшується до 5 см. Ракові клітини вражають пахвові лімфатичні вузли.
- Третя стадія. Пухлина перевищує 5 см. Лімфовузли переважно вражені.
- Четверта стадія. Метастази переходять на інші органи – легені, печінку та ін.
Для позначення градацій стадій раку в лікарській практиці нерідко використовується позначення системи TNM, у якій:
Т – визначає розмір пухлини (від 0 до 4):
- Т0 – ознак пухлини немає;
- Стадія Т1 – розмір пухлини до 2 см;
- Стадія Т2 – розмір пухлини від 2 до 5 см;
- Стадія Т3 – розмір пухлини понад 5 см;
- Стадія Т4 – пухлина поширилася на грудну клітку та шкіру.
Додаткові позначення:
- ТХ – немає можливості оцінити новоутворення;
- Tis – рак не поширюється на найближчі тканини;
- Тis (DCIS) – протокова карцинома in situ;
- Тis (LCIS) – часточкова карцинома in situ;
- Тis (Paget) – хвороба Педжета соска, не пов'язана з інвазивною карциномою в підлеглій паренхімі молочної залози.
N – ступінь ураження лімфатичних вузлів (від 0 до 3):
- N0 – немає метастазів у лімфовузлах.
- N1 – метастази у пахвових лімфовузлах 1 та 2 рівня, не з'єднані між собою.
- N2 – метастази у пахвових лімфатичних вузлах 1 та 2 рівня, з'єднані між собою, або ураження внутрішнього мамарного лімфовузла.
- N3 – метастази знайдені у підключичних лімфовузлах 3 рівня або метастази у внутрішніх мамарних та пахвових лімфатичних вузлах та надключичних лімфовузлах.
М – визначає наявність окремих метастазів (від 0 до 1):
- М0 – не виявлено віддалених метастазів;
- М1 – виявлено віддалені метастази.
Крім того, для ідентифікації стадії захворювання визначаються:
+ G – ступінь диференціації клітин пухлини. Вказує на відмінності клітин раку молочної залози від нормальних клітин та швидкість, із якою збільшується кількість пухлинних клітин.
- G1 – високодиференційована пухлина. Клітини раку нагадують здорові клітини, мають невелику швидкість збільшення кількості та низький потенціал до утворення метастазів.
- G2 – помірно диференційована пухлина. Пухлинні клітини мають ознаки нормальних клітин, середню швидкість розмноження та середній потенціал до утворення метастазів.
- G3 – низькодиференційована пухлина. Клітини раку майже не мають ознак нормальних клітин, мають високу швидкість розмноження і високий потенціал до утворення метастазів. Такі хвороби мають найбільш агресивний та небезпечний перебіг.
+ рецепторний статус пухлини (наявність рецепторів до естрогену та прогестерону);
+ індекс проліферації Кі67;
+ наявність або відсутність гіперекспресії ERBB2 (HER2/neu).
Що раніше і точніше було виявлено та ідентифіковано рак, тим вищий шанс на виживання – не забувайте здійснювати профілактичне обстеження самостійно і у лікаря мамолога.
За даними 2020 року, статистика виявлення раку грудей на кожній стадії в Україні така:
- Перша стадія – 20,2%;
- Друга стадія – 50,9%;
- Третя стадія – 16%;
- Четверта стадія – 10,1%.
У 2,5% виявити стадію раку не вдалося.
Як лікується рак молочної залози?
Після визначення виду та стадії раку фахівці Центру мамології LISOD підбирають лікування, яке найбільше підходить для кожного пацієнта. Ми враховуємо специфіку, адже рак грудей може бути не лише у жінок, а й у чоловіків. Особлива увага приділяється естетичній складовій.
Хірургічне лікування
Хірургічне лікування — це часткове (лампектомія) або повне (мастектомія) видалення молочної залози.
Показання до виконання мастектомії:
- розмір пухлини і молочної залози не дозволяє зберегти груди;
- рак поширився на шкіру або грудну стінку;
- хвороба поширилася на всю залозу;
- наявність генетичних мутацій, за яких зростає ризик виникнення пухлини та її рецидиву.
Фахівці LISOD у більшості випадків проводять органозберігаючі операції. Якщо ж уникнути мастектомії неможливо, пацієнтці пропонують різні варіанти відновлення молочної залози з урахуванням особистих уподобань та медичних можливостей.
Проводиться дослідження сигнального (сторожового) лімфовузла, що дозволяє уникнути непотрібної лімфодисекції. У клініці використовують низку унікальних методик, які поки що застосовуються тільки в розвинених країнах Європи, в Ізраїлі та США.
ОРГАНОЗБЕРІГАЮЧІ ОПЕРАЦІЇ ПРИ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
Лікарі завжди намагаються, якщо це можливо, мінімізувати втрати тканин молочної залози під час хірургічного висічення пухлини. Органозберігаючі операції спрямовані саме на те, щоб зберегти й надалі відновити груди пацієнтки.
Показання до органозберігаючої операції:
- рак перебуває на ранній стадії розвитку;
- метастази не поширилися на інші тканини та органи;
- розмір молочної залози дозволяє провести подібну операцію;
- можливість пройти обов'язковий курс променевої терапії після операції;
- бажання пацієнтки зберегти груди.
Протипоказання до органозберігаючої операції:
- вагітність;
- годування грудьми;
- цукровий діабет;
- наявність інфекційних чи венеричних захворювань;
- кілька пухлин у молочній залозі;
- пізня стадія раку.
Переваги хірургічного лікування в Центрі мамології LISOD:
- індивідуальний підхід до кожного пацієнта під час вибору варіанта операції;
- висококваліфіковані хірурги;
- органозберігаючі малотравматичні операції;
- проведення гістологічних інтраопераційних досліджень для вибору обсягу хірургії.
Хіміотерапевтичне лікування
Хіміотерапія може призначатися як після операції, так і до неї.
Передопераційна хіміотерапія – призначається для зменшення первинної пухлини, щоб з'явилася можливість видалення утворення із збереженням грудей.
Післяопераційна хіміотерапія необхідна для знищення метастазів та профілактики їх появи в майбутньому.
При проведенні хіміотерапії у LISOD використовують міжнародні протоколи, затверджені науковими онкологічними спільнотами (ASCO, NCCN, ESMO) як стандарти лікування.
Променева терапія
Променеву терапію застосовують для лікування раку грудей у трьох випадках:
- як профілактику рецидиву після операції;
- при проведенні симптоматичного (паліативного) лікування пухлин, що не видаляються;
- для симптоматичного лікування при віддалених метастазах, коли є ускладнення (болі, стиснення спинного або головного мозку).
Реконструкція молочних залоз
Лікарі нашої лікарні розуміють, наскільки важливо жінці після складної боротьби з раком почуватися впевнено та повноцінно. Тому ми пропонуємо своїм пацієнткам різні методи відновлення молочної залози:
- одномоментна реконструкція – проводиться відразу після видалення утворення в межах однієї операції;
- відтермінована реконструкція – виконується після всіх етапів лікування.
Реконструктивні операції також відрізняються за видом тканин, які використовують для відновлення грудей. Залежно від конкретної ситуації застосовують або власні тканини організму (аутотканини), або постійні чи тимчасові імплантати (аллотканини).
Центр мамології LISOD був першим в Україні, де було проведено операцію з відновлення обох молочних залоз пацієнтки з використанням біологічного матеріалу – ацелюлярного дермального матриксу АДМ.
Один із провідних лікарів LISOD – керівник Центру мамології Андрій Жигулін спільно із відомим ізраїльським хірургом Майклом Шефланом провів цю операцію вперше у 2011 році.
З того часу вже протягом більше 10 років ми успішно практикуємо такий вид медичного відновлення грудей, що допомагає жінкам не лише уникнути додаткових операцій, а й почуватися після хвороби значно краще.
Рецидив раку молочної залози
Повернення раку після проходження лікування називається рецидивом.
Істотні фактори для прогнозування рецидиву:
- наявність та кількість метастазів у лімфовузлах;
- розмір пухлини та виявлені у злоякісних клітинах рецептори естрогенів;
- ступінь диференціювання раку.
Симптоми рецидиву:
- загальна слабкість, погане самопочуття, втрата енергійності, хронічна втома;
- нудота та блювання;
- втрата ваги та апетиту;
- ущільнення під пахвами або вздовж стінки грудної клітки;
- постійне відчуття болю, яке не тамують знеболювальні препарати;
- головний біль, судоми, запаморочення, сплутаність свідомості, втрата рівноваги, проблеми із зором (можливі ознаки метастазів у головному мозку);
- висип на шкірі та свербіж, біль у животі, жовтяниця шкіри та очей (можуть бути пов'язані з метастазами в печінку);
- проблеми з диханням, задишка, кашель (можуть свідчити про метастази в легенях);
- біль у кістках, спині, шиї чи суглобах, переломи чи набряки (можливі ознаки метастазів у кістки).
Залежно від місця виникнення рецидиву можуть змінюватись і симптоми.
Розрізняють різні види рецидиву:
- Місцевий рецидив – рак розвивається на тому самому місці, що й раніше.
- Регіональний рецидив – хвороба вразила тканини грудної клітки або лімфовузли у пахвах або грудях.
- Віддалений або метастатичний рецидив – рак розвивається в іншому місці, можуть бути залучені інші органи (кістки, легені, печінка та ін.).
Після виявлення рецидиву проводяться повторні аналізи та дослідження для отримання якнайбільшого обсягу інформації про нову пухлину. Після встановлення точного діагнозу складається план лікування та починається терапія.
При виборі лікування рецидиву лікар враховує:
- які методи лікування використовувалися минулого разу;
- час, за який виникла повторна пухлина;
- місце повторного виникнення раку;
- характеристики пухлини, такі як статус ER, PR та HER2.
Жоден лікар не може дати гарантії, що рецидиву у вашому випадку не відбудеться, але ви можете самостійно знизити ризики його виникнення. Для цього необхідно вести здоровий спосіб життя з помірними фізнавантаженнями, не зловживати алкоголем чи тютюновими виробами, регулярно проходити планові обстеження та здавати аналізи.
Профілактика захворювання раком молочної залози
Кожна людина може допомогти тілу залишатися максимально здоровим, для цього важливі збалансована дієта, здорова вага, відмова від куріння, обмеження алкоголю, регулярні заняття фізкультурою та спортом. Але слід розуміти, що здоровий спосіб життя не гарантія відсутності раку, а шлях до зниження ризику захворіти.
Деякі жінки потрапляють до групи високого ризику розвитку раку молочної залози через спадкові фактори. Наприклад, якщо у кількох близьких родичів (жінок та/або чоловіків) був діагностований рак молочної (грудної) залози, особливо в молодому віці, висока ймовірність наявності мутації в генах BRCA1 або BRCA2.
Обговоріть із клінічним онкологом LISOD можливі варіанти діагностики та профілактики. Можна виконати аналізи, щоб дізнатися, чи є у вас мутація. Під час її підтвердження обговоріть зі своїм лікарем, що ви можете зробити, щоб знизити ризик захворювання на рак молочної залози.
Питання та відповіді
В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.
Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.
Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.
Мені 44 роки, з 2006 була встановлена мастопатія. На сьогодні — фіброзно-кістозна мастопатія. Щороку роблю УЗД, відвідую мамолога. Нещодавно вирішила перевіритись і здала аналіз на онкомаркер са 15-3. При нормі до 38,4 Е/мл, в мене - 45,4 Е/мл. Що Ви порадите, чи треба хвилюватись і звертатись до онколога? Дякую.
Доброго дня!
Мені 32 роки, у травні було діагностовано рак правої молочної залози на фоні лактації (інфільтруюча протокова карцинома помірного ступеня злоякісності, ІГХ: Еr+, Pr-, Her2neo отр., Кi 67 25%). ст 2Б, група 2. На даний момент пройшла три курси ХТ у режимі АС. Пухлина скоротилася у розмірі на 50%. Операцію призначено на 4 серпня. Далі буде призначено ще кілька курсів ХТ, доки не знаю з якими препаратами. Сьогодні була на консультації у ще одного хірурга-онколога, він сказав, що з огляду на мій молодий вік не став би розривати ХТ, спочатку провів би весь курс хіміотерапії (4АС+12Р щотижня), а потім зробив би операцію. Дуже потрібна Ваша думка. Як би Ви порекомендували проводити лікування. Дякую!
Добрий день, підкажіть (якщо можна без деталізації діагнозу РМЗ) як лікуватися препаратом аромазина. У нього дуже багато побічних дій, в т.ч. — крихкість кісток, анорексія, алергії і т.д. Можна його чимось замінити? Або ж потрібне додаткове обстеження?