Рак молочної залози – пухлина грудей

Спадкова аномалія генів BRCA1 і BRCA2 –  несприятливий фактор для їх носіїв. Ці гени регулюють нормальний ріст клітин молочної залози і попереджають пухлинний ріст. У носіїв аномального гена розвиток раку молочної залози можливий у більш ранньому віці. Але, якщо ген виявлений у одного члена родини, це не означає, що він буде у всіх близьких родичів. Ризик перейняти ген від матері або батька становить 50%, а для наступного покоління – 25%.

Читати повністю

Завдяки розвитку генних технологій боротьба з раком грудей вийшла на новий рівень. Застосування таргетной терапії, що діє цілеспрямовано на клітини пухлини, дозволяє зберегти жінкам життя і здоров'я. Сьогодні вчені йдуть шляхом об'єднання кількох препаратів в один, щоб максимально посилити ефективність терапії. Поєднання нового високотоксичного агента і цільового препарату, який використовувався раніше, чинить подвійний руйнівний  вплив на ракову клітину, перешкоджає росту пухлинних клітин, уповільнює прогресування захворювання.
  

Приховати

Рак грудей або рак молочної залози – це епітеліальна пухлина грудей, яка виходить із дольок або проток залози. Пухлина молочної залози –   найпоширеніша онкологічна хвороба серед жінок. Ризик розвитку раку грудей дуже високий: згідно зі статистичними даними хворіє на рак молочної залози кожна восьма жінка. Медицині відомі випадки виникнення раку грудей у чоловіків, однак зустрічається це захворювання в чоловіків у сто разів рідше, ніж у жінок.

Рак молочної залози – все ж жіноча проблема. Сьогодні рак грудей успішно піддається лікуванню. У світі на першому місці за кількістю жінок, які повністю вилікувалися від хвороби, стоїть Ізраїль. Завдяки якісній діагностиці і правильному лікуванню в Ізраїлі одужують 95% жінок. ЛICОД представляє ізраїльську медицину в Україні: пацієнткам Центру сучасної мамології доступні всі світові методики знищення цієї небезпечної хвороби.

Діагностика

Обстеження молочної залози в ЛICОД проводять із використанням новітніх методик.

Класичні стандартні методи:

 • УЗД – ультразвуковий;
 • рентгенологічний – мамографія.

Широко застосовують спеціальні методи досліджень, такі як дуктографія, стереотактична біопсія, аспіраційна біопсія, трукат-біопсія. Всі матеріали, отримані при проведенні біопсії, направляють в патлабораторіі Німеччини, що мають міжнародний сертифікат.

Обстеження грудей включає в себе таку найважливішу частину, як дослідження сигнального («сторожового») лімфовузла, що дозволяє уникнути непотрібної лімфодіссекціі та опромінення шляхів лімфовідтоку. У клініці використовують ряд унікальних методик, які на даний момент застосовуються лише в розвинених країнах Європи, в Ізраїлі та в США.

Щоб оцінити поширеність пухлини – виявити віддалені метастази або переконатися в їх відсутності – обов'язково проводять комп'ютерну томографію (КТ) з подвійним контрастуванням.

У деяких випадках пацієнткам призначають ПЕТ-КТ дослідження:

 • визначення стадії хвороби у пацієнток з місцево розповсюдженою або метастатичною пухлиною, якщо конвенціональні методи діагностики (КТ, сцинтиграфія) не інформативні;
 • оцінка результату в процесі лікування, якщо конвенціональні методи діагностики (КТ, сцинтиграфія) не інформативні.
 • оцінка ступеня поширення хвороби перед лікуванням (при необхідності – за призначенням клінічного онколога);
 • спостереження після лампектомії або мастектомії у пацієнток із ураженням чотирьох і більше пахвових лімфовузлів.

Лікування

Для уточнення вартості діагностики та лікування цього виду раку зв'яжіться з Інформаційною службою:

 • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків
  зі стаціонарних телефонів по Україні)
 • або +38 044 520 94 00 – щодня
  з 08:00 до 20:00.  

Вибір способу лікування залежить від багатьох факторів: стадії хвороби, віку жінки, будови та темпів росту пухлини. У Центрі сучасної мамології застосовують комплексний підхід, тобто оптимальне поєднання хірургічного, радіотерапевтичного і хіміотерапевтичного методів.

Фахівці ЛICОД до кожної пацієнтки ставляться, як до єдиної. Консиліум спеціалістів різного профілю запропонує жінці саме те лікування, яке в її випадку гарантує успішний результат – як онкологічний, так і естетичний.

Хірургічне лікування

При виборі методу операції лікарі заздалегідь планують варіант відновлення форми та об'єму молочної залози. Хірургічне втручання передбачає два підходи: від них залежить безпосередньо спосіб реконструкції грудей.

Варіанти операцій в Центрі сучасної мамології:

 • лампектомія – часткове видалення молочної залози;
 • мастектомія – повне видалення молочної залози.

Необхідність виконання мастектомії виникає, якщо:

 • у пацієнтки маленькі груди;
 • пухлина проросла в шкіру або грудну стінку;
 • пухлина дуже великого розміру;
 • пухлина поширена по всім грудям.

Спеціалісти ЛICОД в більшості випадків проводять органозберігаючі операції. Якщо ж уникнути мастектомії неможливо, пацієнтці пропонують різні варіанти відновлення молочної залози з урахуванням особистих побажань.

Переваги хірургічного лікування в Центрі сучасної мамології:

 • індивідуальний підхід до кожної жінки при виборі варіанту операції;
 • висококваліфіковані хірурги;
 • органозберігаючі малотравматичні операції;
 • проведення гістологічних інтраопераційних досліджень для вибору обсягу хірургії.

Хіміотерапевтичне лікування

Хіміотерапія може призначатися як після операції, так і до неї. Мета передопераційної хіміотерапії – зменшити первинну пухлину, для того щоб з'явилася можливість видалення новоутворення зі збереженням грудей (лампектомія).

Після операції хіміотерапію призначають для знищення метастазів і зменшення ризику їх появи у майбутньому. При проведенні хіміотерапії в ЛIСОД використовують міжнародні протоколи, які затверджені науковими онкологічними спільнотами (ASCO, NCCN, ESMO) як стандарти лікування.

Променева терапія

Променеву терапію застосовують для лікування раку грудей у трьох випадках:

 • як профілактику рецидиву після операції;
 • при проведенні симптоматичного (паліативного) лікування пухлин, які не видаляються;
 • для симптоматичного лікування при віддалених метастазах, коли є ускладнення (біль, здавлювання спинного або головного мозку).

Реконструкція молочних залоз

Відновлювальна операція дозволить жінці уникнути переживань через деформацію або втрату грудей. У Центрі застосовують різні методи реконструкції, які відрізняються за складністю та тривалістю.

Варіанти відновлення молочної залози:

 • одномоментна – проводиться відразу після видалення пухлини протягом операції;
 • відстрочена – виконується після всіх етапів лікування.

Реконструктивні операції відрізняються і видами тканин, які використовують для відновлення грудей. В залежності від конкретної ситуації застосовують або власні тканини організму (аутотканини), або постійні чи тимчасові імплантати (аллотканини).

Важливо. В ЛIСОД успішно проводять реконструкцію грудей із використанням біологічного матеріалу – ацелюлярного дермального матриксу АДМ. Операцію по одномоментному відновленню обох молочних залоз пацієнтки із застосуванням АДМ вперше в Україні провів відомий ізраїльський хірург Майкл Шефлан разом із керівником Центру сучасної мамології Андрієм Жигуліним. Сьогодні такі операції виконують в ЛІСОД рутинно як стандарт.

Симптоми

Явні ознаки захворювання з'являються при запущених формах злоякісної пухлини. Це безболісні щільні утворення в молочній залозі. При проростанні пухлини в стінку грудей молочна залоза стає майже нерухомою. Якщо новоутворення проростає на шкіру, груди деформуються, втягується сосок. Проявом хвороби можуть бути виділення з соска, часто кров'янисті. При поширенні пухлинного процесу в лімфовузли відбувається їх збільшення, що викликає дискомфорт у пахвовій області.

Необхідно звернутися до лікаря терміново, якщо ви виявили:

 • виділення з сосків;
 • ущільнення в грудях;
 • зміну шкіри грудей – втягнення, набряк, почервоніння, «лимонна кірка»;
 • зміну соска – втягнутий сосок; ранка, що кровоточить.

Рак молочної залози, симптоми якого наведені вище, на ранніх стадіях проявляється об'ємним утворенням, яке виявляють при проходженні мамографії, УЗД чи інших досліджень, або його знаходить сама жінка. Але виявити у себе пухлину грудей з дифузним ростом, тобто ту, яка не має щільної частини, неможливо без інструментальних методів. Необхідна якісна діагностика. У більшості випадків достатньо пройти профілактичне обстеження молочної залози 1 раз на рік.

Досвід розвинених країн та Центру сучасної мамології показує, що сьогодні рак грудей можна виявляти на ранній стадії, застосовуючи на практиці сучасні методи діагностики. А це означає – успішно боротися з хворобою. За даними Інституту раку США, своєчасне лікування раку молочної залози дозволяє видужати повністю 98,1% жінок.

Фактори ризику

Точно не встановлено, що є дійсною причиною виникнення раку молочних залоз. Однак відомі багато факторів ризику, пов'язані з цією хворобою:

 • наявність родичів першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), що хворіли на рак грудей;
 • вік старше 40 років;
 • вживання гормональних препаратів із метою контрацепції або регулювання менструального циклу, або гормональної замінної терапії в менопаузі;
 • зміни в грудях, які трактуються лікарем як епітеліальна атипова гіперплазія (фіброзно-кістозна мастопатія не вважається передракових станом, але атипові зміни в епітелії проток молочної залози збільшують ризик розвитку раку);
 • в крові високий рівень естрогенів;
 • відсутність пологів і вагітностей;
 • перенесений рак грудей або рак яєчника;
 • перша вагітність в 30 років і старше;
 • початок менструації у віці менше 12 років, а також пізнє настання менопаузи;
 • контакт із джерелами радіації.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар ЛIСОД, д.м. н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте. Маме поставили на основании УЗИ и маммографии ( 25 и 29\09\14 соответственно ) -"фиброаденома молочной железы до 10 мм в диаметре под вопросом ". Маме 64 года. Предложили немедленную операцию. Нужны ли еще какие-то исследования и нужна ли операция. Если да, то как и где ее лучше проводить? Заранее признателен.

Ігор Реут
23.08.2016

Следует провести ТРУКАТ -биопсию подозрительной находки и затем решать вопрос о лечении. Если это просто фиброаденома, можно наблюдать и не проводить операцию.