РАК ГОРТАНІ
При раку гортані може виникнути необхідність в операції з видалення гортані. Таке лікування раку горла дуже травматичне – людина втрачає здатність самостійно говорити. Сьогодні вчені створили штучну гортань – так званий «протез голосу», здатний відновлювати до 80% мовлення. Прилад являє собою невеликий бокс, який імплантують у простір, що утворюється після операції між трахеєю і стравоходом.
Рак гортані – це злоякісна пухлина, що походить з тканини гортані. Виділяють рак гортані нижнього (2%), середнього (28%) і верхнього (70%) відділів. Рак, що виникає в нижньому відділі гортані, відрізняється інфільтративним інтенсивним зростанням. В середньому відділі пухлина, як правило, знаходиться на одній з голосових зв'язок, що призводить до зміни голосу. У верхньому відділі пухлина може локалізуватися на шлуночках гортані, надгортанника. Якщо пухлина розташовується на шлуночках гортані, вона перекриває просвіт горла і призводить до розладу дихальної функції.
Рак гортані вражає переважно чоловіків від 54 до 75 років. У 90% і більше випадків спостерігається плоскоклітинний рак. Близько 70% усіх злоякісних пухлин органів дихання припадає на цей вид раку. Жителі сіл хворіють в 2 рази рідше, ніж городяни. Сьогодні можна говорити про загальну тенденцію до зменшення захворюваності, тому що багато людей відмовляються від звички куріння. Особливо така сприятлива тенденція характерна для розвинених країн.
Діагностика
Гортань і гортаноглотка розташовані глибоко, тому діагностика представляє певні труднощі. За допомогою спеціального інструменту, що представляє собою гнучку тонку трубку з освітлювачем, ретельно досліджують порожнину носа, гортань і гортаноглотку. У разі виявлення підозрілої ділянки або пухлини виконується біопсія (взяття шматочка тканини для дослідження).
Комп'ютерна томографія (КТ) дає можливість визначити розміри пухлини і її поширення по лімфатичних вузлах і тканинам, що її оточують.
За рекомендацією клінічного онколога може бути призначено дослідження ПЕТ-КТ для визначення стадії хвороби (якщо необхідно уточнити тактику лікування), а також для оцінки відповіді на проведене лікування (як правило, через 9-12 тижнів після його завершення).
Контрастне дослідження стравоходу з барієм дає можливість отримати додаткову інформацію про пухлину.
Біопсія є єдиним методом, що дозволяє впевнено судити про наявність раку. Біопсія може полягати у взятті шматочка тканини або пункції пухлини голкою.
Діагноз раку гортані підтверджується дослідженням шматочка биоптату. В LISOD гістологічну верифікацію проводять в референтній зарубіжній лабораторії.
Лікування
Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:
- 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
- або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.
Тактику лікування хворих на рак гортані розробляє клінічний онколог. При цьому враховуються тип пухлини, ступінь поширення захворювання, поточний стан хворого, його вік, супутні патології і т.д.
При необхідності можуть застосовуватися всі методи лікування хворих на рак гортані та гортаноглотки: операція, опромінення (радіотерапія раку гортані) і хіміотерапія раку гортані. Як самостійний метод лікування при раку гортані хіміотерапія не застосовується. Її поєднання з променевим або хірургічним методами значно покращує результати. Часто використовується комбінований метод лікування – радіотерапія раку гортані, хіміотерапія і оперативне втручання. Традиційно для LISOD опромінення проводиться на лінійних прискорювачах виробництва американської фірми Varian. Застосування лінійних прискорювачів у поєднанні з тривимірним плануванням дозволяє підводити до пухлини необхідні дози опромінення з мінімізацією впливу на здорові тканини.
Симптоми
Основною причиною виявлення ранньої форми захворювання стає осиплість голосу. Допомогти хворому може тільки своєчасне лікування раку гортані.
Ми рекомендуємо звернутися до фахівця, якщо ви у себе виявили будь-який з таких симптомів:
- безпричинне схуднення;
- осиплість голосу і кашель, що довго не проходить;
- ускладнене дихання;
- дискомфорт при ковтанні – ускладнення, біль;
- постійний біль в горлі або в вусі;
- пухлина або припухлість на шиї.
У всіх цих випадках необхідна якісна діагностика раку горла.
Фактори ризику
- Найчастіше рак гортані (рак ротоглотки, пухлина горла) зустрічається у курців. Чим більше стаж куріння, тим вище у курця ризик захворіти на рак гортані.
- Підвищує ризик зловживання алкоголем.
- Брак вітамінів групи В і А також може сприяти виникненню раку гортані.
- У групі ризику знаходяться люди зі слабкою імунною системою – з уродженими захворюваннями, ВІЛ-інфіковані.
- Збільшує ризик контакт зі шкідливими хімічними речовинами, такими як дерев’яна пил, фарби, лаки та ін.
- Викликані вірусом HPV папіломи можуть надалі перероджуватися в злоякісні пухлини гортані.
- Рак гортані (рак ротоглотки) частіше діагностують у афроамериканців.
Профілактика
Основна профілактика раку гортані і гортаноглотки спрямована на відмову від куріння і зловживання алкоголем.
Питання та відповіді
В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м. н., професор Алла Вінницька.
Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.
Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.
Согласно стандартам, при данной стадии заболевания возможно проведение химиотерапии на первом этапе (так называемой неоадьювантной), что и сделано. С учетом хорошего ответа на лечение, следующим этапом является радикальная лучевая терапия одновременно с химиотерапией во время облучения. Если после лечения клинически болезнь полностью исчезнет, то через 9-12 недель следует провести ПЭТ-КТ исследование и при наличии остаточной болезни (первичной или в лимфоузлах) – провести оперативное вмешательство. Если все «чисто» - наблюдение. Профилактическая химиотерапия после облучения не улучшает результатов. Если клинически есть остаточная болезнь – оперируют.