ПУХЛИНИ СТАТЕВОГО ЧЛЕНА
Винайдений спеціальний крем, що допомагає імунній системі виробляти інтерферон, який є потужною зброєю в боротьбі з пухлиною. Винахід відкриває нові перспективи для хворих на рак статевого члена – в деяких випадках можна буде уникнути хірургічного втручання.
Пухлини статевого члена, як і будь-якого іншого органу, можуть бути доброякісними і злоякісними. Існує поділ новоутворень статевого члена за гістологічною ознакою: на епітеліальні пухлини і неепітеліальні. Найчастіше зустрічаються доброякісні епітеліальні пухлини. Однак деякі доброякісні та передпухлинні захворювання статевого члена можуть згодом перетворитися в рак. Серед злоякісних пухлин статевого члена найчастіше (в 95% випадків) зустрічається плоскоклітинний рак. Плоскоклітинний рак статевого члена локалізується на крайньої плоті або голівці статевого члена. Пухлина характеризується повільним зростанням і в разі ранньої діагностики добре піддається лікуванню. Інші злоякісні пухлини статевого члена, такі як бородавчаста карцинома, аденокарцинома, меланома, базальноклітинний рак, саркома, діагностуються рідко і становлять близько 5% від усіх випадків.
Діагностика
Досить велику кількість пухлин статевого члена можна виявити на ранній стадії. Поява хворобливого або безболісного утворення на статевому члені в будь-якому вигляді (бородавки, бульбашки, потовщення ділянки шкіри і зміна її кольору, виникнення виразки, яка кровоточить, білі плями) має змусити вас терміново записатися на консультацію до лікаря. У лікарні LISOD скорочено до мінімуму час від моменту появи перших симптомів захворювання і звернення пацієнта в клініку до початку лікування. Це дозволяє виявити пухлину на ранніх стадіях, при яких лікування найбільш ефективне. На жаль, багато чоловіків соромляться звертатися до лікаря за консультацією, це і призводить до запізнілої діагностики. Потрібно пам'ятати, що раннє звернення та своєчасне виявлення злоякісних пухлин статевого члена дозволить провести результативне лікування.
Зазвичай пухлини статевого члена розташовуються поверхнево і доступні для детального огляду. При першому зверненні пацієнта вже можна запідозрити рак або інші непухлинні захворювання. У таких випадках в LISOD проводять низку діагностичних заходів.
- Біопсія (взяття шматочка пухлини для дослідження). Утворення може бути навіть повністю видалено, якщо має дуже маленькі розміри. У деяких пацієнтів можна виконати біопсію тонкою голкою, як самого утворення, так і пахового лімфатичного вузла.
- Рентгенографія грудної клітки робиться у випадку поширених форм злоякісних пухлин статевого члена і дає можливість виявити ураження легень метастазами.
- Комп'ютерна томографія (КТ) дозволяє виявити поширення (метастазування) пухлини на печінку та інші внутрішні органи.
Також проводять морфологічну діагностику з встановленням типу пухлини, цитологічне дослідження мазків і мазків-відбитків, імуногістохімічну і молекулярну діагностику.
Підтвердження пухлини статевого члена здійснюється, в першу чергу, на підставі біопсії і мазків-відбитків на склі з наступним цитологічним дослідженням. Велику роль відіграє імунохімічне визначення пухлинних маркерів.
Завдяки детальному обстеженню визначається стадія захворювання – від 0 до IV (менша цифра означає більш ранню стадію раку і меншу поширеність процесу). На підставі встановленої стадії пухлини фахівці LISOD розробляють план лікування.
Лікування
Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:
- 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
- або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.
Прогноз при пухлинах статевого члена може вважатися цілком сприятливим. Головна умова ефективності лікування – своєчасне звернення до лікаря. Чим менше стадія захворювання, тим більше вірогідність досягнення повного зцілення.
При складанні плану лікування в LISOD враховують всі можливі фактори, включаючи тип і стадію пухлини, загальний стан хворого і його особисту думку. Лікування може складатися з трьох основних методів: оперативне втручання, радіо- і хіміотерапія.
Оперативне втручання включає видалення первинного осередка в межах здорових тканин. Завдяки унікальним методам неоад'ювантної терапії можна уникнути важкої операції – емаскуляцій у поєднанні з видаленням регіонарних пахових і клубових лімфатичних вузлів (операція Дюкена), які є застарілим стандартом. В LISOD використовують мікрохірургічну техніку і променеву терапію, що дозволяє домогтися гарних лікувальних і косметичних результатів.
Симптоми
На ранній стадії розвитку злоякісного процесу клінічні прояви можуть бути відсутні, особливо у випадку фімозу, коли процес розвивається під вузькою крайньою плоттю. У деяких випадках пухлина статевого члена може виглядати, як осередкове почервоніння або горбок, ущільнення, сосочковий виріст або виразка.
Найчастіше рак статевого члена розвивається в області вінцевої борозни. При наявності фімозу є рясні виділення, іноді кров'янисті; вони можуть мати характерний запах, який супутній деструктивному процесу. Біль не є характерною ознакою для раку статевого члена. При метастазуванні можуть визначатися збільшені пахові лімфатичні вузли.
Фактори ризику
- Вірус папіломи людини, що має велику кількість типів і підтипів. При наявності в організмі декількох типів можуть розвиватися папіломи в будь-якій частині тіла. Одні з них мають тенденцію викликати папіломи на кистях або стопах, інші – на губах або язиці, а також на статевому члені. Найчастіше папіломи на статевому члені не помітні і протікають без симптомів. Окремі типи призводять до розвитку папілом на статевих органах і в області заднього проходу як у чоловіків, так і у жінок. Вірус папіломи людини передається статевим шляхом. За останніми даними, профілактикою зараження вірусом папіломи людини є вакцинація хлопчиків ще до початку статевого життя.
- Куріння, як відомо, пошкоджує не тільки легені. Більшість хімічних речовин, що містяться в тютюновому димі, всмоктуються в кров і розповсюджуються по всьому організму, впливаючи на ДНК (дезоксирибонуклеїнову кислоту) клітин статевого члена. Такий вплив особливо небезпечний при наявності у чоловіка вірусу папіломи людини.
- Смегма – це жирові виділення і омертвілі клітини шкіри, а також бактерії, які скупчуються під крайньою плоттю.
- Фімоз або звуження крайньої плоті, що не дозволяє оголити головку статевого члена. Фімоз служить причиною скупчення смегми і утруднення або неможливості гігієнічного догляду за органом.
- Хронічні запальні процеси в області голівки статевого члена і крайньої плоті.
Профілактика
Більшості злоякісних пухлин статевого члена можна запобігти, якщо уникати впливу факторів ризику. Попередження розвитку цього виду рака також полягає в дотриманні гігієни – видаленні смегми з препуціального мішка при регулярному його промиванні.
Питання та відповіді
В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.
Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.
Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.