Кіста шийки матки

В нашій країні рак шийки матки стоїть на другому місці серед онкологічних захворювань у жінок після раку молочної залози. На жаль, дуже великий відсоток виявлення хвороби на пізніх стадіях, коли повне одужання проблематичне. Зростання частоти запущених форм онкологічних захворювань шийки матки пов'язане, в основному, з неуважним ставленням жінок до власного здоров'я. Адже саме регулярне обстеження у гінеколога із виконанням необхідних простих аналізів дозволяє лікарю виявити недугу в початковій стадії, а ще частіше – визначити патологію, на тлі якої може сформуватися онкологічне захворювання в майбутньому, і вчасно почати лікування. Таким чином, просте обстеження може запобігти появі важкого діагнозу.

В даний час всі неонкологічної захворювання шийки матки ділять на фонові і передракові захворювання.
До фонових захворювань шийки матки відносяться ті, які, за статистикою, вкрай рідко можуть служити основою для виникнення раку, але вимагають постійного спостереження. До них належать псевдоерозії різного походження, лейкоплакія, еритроплакія, поліпи і плоскі кондиломи.

Передракові захворювання шийки матки дуже часто переходять в рак. Всі ступені дисплазії відносять до передракових захворювань.

Окремо виділяють запальні захворювання шийки матки, але це вже відноситься до статевих інфекцій.

Зупинимося детальніше на захворюваннях шийки матки.

Ерозія шийки матки

Ерозія шийки матки в чистому вигляді є пошкодженням слизової шийки матки.. Тобто, це свого роду ранка на шийці матки, яку неозброєним оком при огляді бачить гінеколог. Виглядає вона як яскраво-червона пляма на рожевому фоні неушкодженої слизової шийки матки. Найчастіше причиною утворення ерозії є запальний процес, різні хімічні або фізичні дії або гормональні порушення. Таку картину гінекологам доводиться спостерігати нечасто, тому що існує ця ерозія зазвичай не більше двох тижнів. Надалі, якщо причина усунена, ерозія повністю загоюється. Якщо загоєння не відбувається, ерозія перетворюється в псевдоерозію. Ось саме її найчастіше і позначають терміном «ерозія шийки матки».

Псевдоерозія, у свою чергу, являє собою ерозію шийки матки, яка не до кінця загоїлася. Тобто, загоєння почалося, але, тому що причина не була усунена, процес пішов неправильно. В результаті такого «неправильного» загоєння, зокрема, на шийці матки утворюються так звані наботові кісти. Лікування ерозії шийки матки припускає різні методи, які вибирає лікар і пацієнтка. Ерозія шийки матки може проявляти симптоми болями внизу живота, рясними виділеннями, болями при статевому акті. Ерозія шийки матки також може виражатися збоєм менструального циклу.

Кіста шийки матки

Являє собою закупорені протоки залоз шийки матки, розтягнуті секретом цих залоз. Простіше кажучи, це пухирці, наповнені рідиною, розташовані під слизовою оболонкою на поверхні шийки матки. Кіста шийки матки – часта патологія, переважно внаслідок запальних змін або гормонального дисбалансу. Кіста шийки матки буває одиночна, а також можуть виявлятися множинні кісти. Вони являють собою жовте або біле округле утворення щільної косістенціі розміром не більше 3 мм. При кісті шийки матки у жінок не проявляється ніякої симптоматики, і виявляються кіста, в основному, при обстеженні. Для лікування існують різні методи, які вибирає лікар за участю пацієнтки.

Іноді, якщо причина виникнення ерозії усунена, може наступити повне одужання. Але частіше процес загоєння ерозії проходить хвилеподібно, зі зміною картини. При тривалому перебігу ерозії шийки матки процеси, що постійно відбуваються в клітинах поверхневого шару шийки, можуть змінюватися, приводячи до розвитку дисплазії. Якщо цього не сталося, ерозія шийки матки може існувати як завгодно довго, клінічно ніяк не проявляючи себе.

Ерозія шийки матки може розвиватися також після травматичних пологів, абортів та інших втручань. При цьому на шийці матки утворюються розриви, шийка матки як би вивертається назовні, і формується ерозірованний ектропіон.

Слід також сказати про можливість існування фізіологічної ерозії шийки матки у молодих жінок до 23-25 років, яка не вимагає ніякого лікування і проходить самостійно.

Лейкоплакія

Лейкоплакія може розвиватися з ерозії і являє собою ущільнення на шийці матки у вигляді білої плями. Лейкоплакія також може прогресувати з розвитком передракових станів.

Еритроплакія

Еритроплакія являє собою червону пляму, легко кровоточить, якщо до неї доторкнутися.

Поліпи шийки матки

Поліпи шийки матки – це вирости різної структури на поверхні шийки або в її каналі. Причиною розвитку поліпів найчастіше бувають гормональні або запальні процеси.

Плоскі кондиломи

Плоскі кондиломи являють собою один із проявів папіломовірусної інфекції. В межах плоских кондилом також може розвиватися дисплазія, що характеризує їх як передрак.

Дисплазії шийки матки

Дисплазії шийки матки відносять до передракових захворювань. Дисплазії шийки матки бувають трьох ступенів. Перша – легкий ступінь, друга –   помірний, третій – важкий ступінь дисплазії. Різняться вони в залежності від глибини ураження. Чим глибше процес, тим важча дисплазія. Дисплазію не можна побачити неозброєним оком, захворювання може визначатися тільки при спеціальних дослідженнях як на патологічно зміненій шийці матки, так і у здорових жінок.

Фактори ризику

У групу ризику по розвитку різних процесів на шийці матки можна віднести, в першу чергу, жінок, які рано почали статеве життя, часто змінюють статевих партнерів, багато народжували чи багаторазово піддавалися різним втручанням.

Діагностика патологічних станів шийки матки

Як же проводиться діагностика патологічних станів шийки матки? В першу чергу, це регулярний огляд гінекологом, який рекомендується проводити кожні півроку. Вже при простому огляді лікар може запідозрити ту чи іншу патологію шийки матки. Крім того, обов'язково один раз на рік треба робити мазок з шийки матки для цитологічного дослідження. За результатами цього мазка можна визначити контингент жінок, які потребують більш повного обстеження.

Кольпоскопія


Для уточнення діагнозу проводиться кольпоскопія. Кольпоскопія – це процедура огляду шийки матки, а при необхідності, і зовнішніх статевих органів, і піхви за допомогою кольпоскопа. Кольпоскоп – прилад зі спеціальною оптичною системою, що дозволяє розглянути об'єкти зі збільшенням до 30 разів. Під час кольпоскопії шийка матки, як правило, обробляється спеціальними розчинами, що дозволяє лікарю краще дослідити патологію. Процедура абсолютно безболісна і не вимагає ніякої спеціальної підготовки. Якщо під час кольпоскопії якась ділянка потребує більш уважного вивчення, лікар запропонує зробити біопсію шийки матки. Біопсія шийки матки може проводитися відразу ж після кольпоскопії. Біопсія шийки матки також може бути призначена лікарем на інший день.

Біопсія шийки матки

Це процедура забору маленького шматочка шийки матки для детального дослідження. Діагноз, отриманий на підставі цього дослідження, максимально точний і дозволяє лікарю вибрати правильну тактику подальшого лікування пацієнтки. Біопсія матки – це процедура, яка, як правило, не вимагає знеболення.

Лікування захворювань шийки матки

Що стосується лікування, то LISOD пропонує великий вибір методів лікування захворювань шийки матки.

У першу чергу, необхідно встановити і, по можливості, усунути причину появи того чи іншого захворювання шийки матки. Для цього проводиться лікування запальних процесів, корекція гормональних порушень. При наявності вірусної етіології захворювання необхідне специфічне противірусне лікування і корекція імунологічних порушень.

Іноді, якщо процес не має давньої історії, цих заходів буває достатньо для усунення патології. Але часто доводиться наступним етапом вдаватися до хірургічного лікування шийки матки. Ерозія шийки матки для жінок, які народили, також припускає хірургічне лікування. При виявленні поліпів в LISOD виконується поліпектомія. Поліпектомією називається операція з видалення поліпів шийки матки.

Профілактика

Часто захворювання шийки матки проходить безсимптомно і безболісно. Тому необхідно хоча б раз на рік проводити профілактичні огляди у лікаря-гінеколога, що дозволяє виявити хворобу на початковій стадії, коли процес лікування вимагає мінімальних витрат сил, часу і коштів.

В якості профілактичних заходів запобігання ерозії та псевдоерозії пропонується не забувати про інтимну гігієну. При цьому дотримуватися гігієни повинні як жінки, так і їх статеві партнери. Крім усього іншого, не рекомендується часто змінювати партнерів, вступати в безладні статеві зв'язки, тому що це призводить до порушення мікрофлори піхви. Також підвищується ризик виникнення різних інфекційних захворювань, які можуть стати «сприятливим» середовищем для розвитку ерозії.

Записатися на прийом до гінеколога можна, зателефонувавши до Інформаційного центру LISOD: 0-800-500-110 – безкоштовна лінія для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні; + 38 (044) 520-94-00 – щодня з 09:00 до 20:00.