РАК ПРЯМОЇ КИШКИ

Нове в розумінні хвороби

Вчені виявили унікальний підтип колоректального раку, що відрізняється агресивним перебігом і нечутливістю до хіміотерапії. Відкриття дуже важливе для розуміння природи виникнення цього виду раку і для розробки нових лікарських препаратів.

Сьогодні на допомогу лікарям приходять сучасні технології. Спектральна колоноскопія – це метод візуального огляду слизової оболонки кишечника, який дозволяє виявляти більшу кількість доброякісних поліпів. Виявлення та видалення поліпів необхідне, тому що з поліпа через кілька років може розвинутися рак.

Читати повністю Приховати

Колоректальний рак (КРР) – медичне визначення злоякісної пухлини слизової оболонки товстої кишки. Товстою кишкою у людини називають відділ кишечника від ілеоцекального клапана (структура, що розділяє тонку та товсту кишки) до ануса (задньопрохідного отвору). Частини товстої кишки — сигмоподібна кишка, ободова кишка, сліпа кишка, пряма кишка. Іноді пряму кишку виділяють окремо.

Пухлини різних відділів товстої кишки мають подібні механізми і причини розвитку, до того ж проявляються схожими симптомами, виникають однакові ускладнення. Саме тому всі ці захворювання об’єднані одним терміном «колоректальний рак».

Це небезпечне захворювання, що вимагає серйозного комплексного лікування. В останнє десятиліття в країнах Європи та США колоректальний рак вийшов на перше місце серед злоякісних пухлин травного тракту, хвороба становить більше половини всіх випадків раку шлунково-кишкового тракту (ШКТ). У зв'язку зі старінням населення планети очікується погіршення ситуації в майбутньому.

ВИДИ КОЛОРЕКТАЛЬНОГО РАКУ

Рак кишечника – доволі гетерогенне (тобто неоднорідне) захворювання.

Виділяють три основні гістологічні типи:

  • аденокарцинома;
  • муцинозна аденокарцинома;
  • перснеподібноклітинна карцинома.

Вони відрізняються як біологією, так і перебігом, і прогнозом.

СТАДІЇ КОЛОРЕКТАЛЬНОГО РАКУ

Відповідно до сучасної класифікації AJCC (TNM-8), колоректальний рак має такі стадії:

0 стадія — TisN0M0 — неінвазивна пухлина, не проникає в стінку кишки.

1 стадія — T1N0M0 — пухлина інвазує (проникає) в підслизовий шар стінки кишки.

1 стадія — T2N0M0 — пухлина інвазує в м'язовий шар стінки кишки.

2 стадія ділиться на підстадії:

  • 2а — T3N0M0 — пухлина інвазує у всі шари стінки кишки.
  • 2b — T4aN0M0 — пухлина інвазує у вісцеральну очеревину, включаючи значну перфорацію стінки кишки пухлиною та тривалу інвазію із запаленням вісцеральної очеревини.
  • 2c — T4bN0M0 — пухлина безпосередньо проникає в інші органи або структури.

3 стадія ділиться на підстадії:

  • 3а — T1-T2N1-N1cM0 — те ж, що і стадія 1, є метастази в 1-3 регіонарних лімфовузлах або будь-яка кількість пухлинних депозитів при негативних регіонарних лімфовузлах.

               — T1N2aM0 – метастази у 4-6 регіонарних лімфовузлах.

  • 3b — T3-T4aN1-N1cM0 — те ж, що і стадія 2, є метастази в 1-3 регіонарних лімфовузлах або будь-яка кількість пухлинних депозитів при негативних регіонарних лімфовузлах.

               — T2-T3N2aM0 — метастази у 4-6 регіонарних лімфовузлах.

               — T1-T2N2bM0 — те ж, що і стадія 1, метастази в 7 і більше регіонарних лімфовузлах.

  • 3c — T4aN2aM0 — те ж, що і стадія 2b, метастази в 4-6 регіонарних лімфовузлах.

               — T3-T4aN2bM0 — те саме, що і стадія 2a-2b, метастази в 7 і більше регіонарних лімфовузлах.

               — T4bN1-2M0 — те ж, що і стадія 2с, будь-яка кількість метастазів у лімфовузли.

4 стадія ділиться на підстадії:

  • 4а — будь-яке T, будь-яке N, M1a — метастази в 1 органі без поширення по очеревині.
  • 4b — будь-яке T, будь-яке N, M1b — метастази в 2 і більше органів без поширення по очеревині.
  • 4с — будь-яке T, будь-яке N, M1c — поширення по очеревині з або без залучення інших органів.

ДІАГНОСТИКА РАКУ КИШЕЧНИКА

Лікування колоректального раку

Основним методом діагностики захворювання є ендоскопічний – колоноскопія з біопсією. Під час обстеження лікар оглядає та оцінює стан внутрішньої поверхні кишки за допомогою ендоскопа. Колоноскопія дозволяє виявити виразки, поліпи та ін., а також провести біопсію та видалити ці ураження.

У LISOD таке дослідження проводиться під седацією, тобто пацієнт нічого не відчуває, діагностика проходить у комфортних та спокійних умовах. Наші фахівці мають значний досвід і знання, а обладнання, яке вони використовують, є найновішим і найточнішим — це відеосистема Olympus Evis X1. Усі процедури виконуються з фото- та відеофіксацією, що дозволяє отримати консультацію щодо результатів досліджень в інших центрах України та за кордоном.

Додатково застосовуються методи діагностичної візуалізації:

  • комп'ютерна томографія (обов'язково 3 відділи — грудної, черевної порожнин та тазу, обов'язково з контрастуванням),
  • ПЕТ-КТ, магнітно-резонансна томографія (з метою уточнення знахідок при КТ, які не можна трактувати однозначно).

ЛІКУВАННЯ КОЛОРЕКТАЛЬНОГО РАКУ

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Основний метод лікування — хірургічне видалення ділянки кишки з пухлиною, брижею та регіонарними лімфовузлами. На сьогодні така операція є повністю та суворо стандартизованою з метою досягнення максимальної ефективності та повторюваності цієї ефективності у кожного пацієнта. Наприклад, обов'язковою умовою для повноцінного хірургічного стадіювання лімфовузлів є видалення їх не менше ніж 12 під час операції.

У LISOD 99% операцій на органах черевної порожнини проводять лапароскопічно. Це мінімально травматичні втручання, що мають низку переваг для пацієнта. Зокрема, це швидке відновлення пацієнта, висока точність, зниження ризику виникнення післяопераційних ускладнень, зменшення больових відчуттів тощо.

За результатами гістологічного дослідження операційного матеріалу приймається рішення щодо необхідності проведення ад'ювантної (профілактичної) хіміотерапії. У LISOD функціонує сучасне відділення хіміотерапії. Особливості лікування в нашій лікарні — наявність спеціально обладнаної лабораторії для розведення препаратів, точні дозування ліків, якісні оригінальні препарати, ефективна супровідна терапія для зменшення побічних дій. Пацієнти проходять лікування у комфортних умовах (зокрема, є денний стаціонар).

Променева терапія не застосовується. Винятком є пухлини прямої кишки. Відповідно до сучасних рекомендацій, пацієнтам із клінічно підтвердженими метастазами в регіонарні лімфовузли (за даними МРТ або ендоскопічного УЗД) лікування слід починати з неоад'ювантної хіміотерапії, потім комбінована хіміопроменева терапія, потім з інтервалом 6 тижнів — хірургічне втручання.

СИМПТОМИ КОЛОРЕКТАЛЬНОГО РАКУ

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

Рак прямої кишки не має специфічних симптомів, прояви залежать від стадії хвороби. Рак товстої кишки також може не мати симптомів.  Поява ознак колоректального раку залежить від стадії хвороби. Таким чином, рак кишечника може не мати жодних симптомів, а може мати такі ознаки:

  • анемія;
  • відчуття дискомфорту і болю в животі;
  • здуття живота;
  • запори або, навпаки, проноси;
  • кров у калі;
  • схуднення і загальне нездужання.

З ростом пухлини з’являється більше симптомів, ніж на початковій стадії.

Симптоми залежать від місця розташування пухлини.

До ознак, що дозволяють запідозрити рак сліпої кишки, належать: запаморочення, тахікардія, загальна слабкість, зміна кольору калових мас і кровотечі з анального отвору. Нерідко рак сліпої кишки супроводжується ниючим постійним болем у правій нижній частині живота.

Симптоми раку прямої кишки залежать від стадії захворювання, характеру росту пухлини і рівня її розташування. Найчастіші і постійні симптоми – це кровотеча, різні види розлади функцій кишечника: зміна ритму дефекації, форми калу, пронос, запор і нетримання калу і газів. Симптоми на пізніх стадіях проявляються виділеннями гною і слизу разом із кров'ю.

Кишкова непрохідність, болі в животі, відрижка, нудота, мимовільне напруження м'язів черевного преса, характерні здуття у правій частині живота – все це ознаки того, що у людини може бути пухлина сигмоподібної кишки. Лікування проводиться тільки після необхідних аналізів і комплексного обстеження хворого.

Рак товстої кишки може мати такі симптоми, як кишкова кровотеча, порушення дефекації. При підозрі на кишкову кровотечу слід терміново звернутися до лікаря, тому що при цьому ускладненні завжди є реальна небезпека для життя хворого. Також небезпечна кишкова непрохідність. Іноді рак товстої кишки відразу проявляє симптоми гострої кишкової непрохідності, що вимагає хірургічного втручання. У більшості випадків для лікування кишкової непрохідності необхідна термінова операція.

Фактори ризику

Основними причинами виникнення колоректального раку є:

  • спадкова схильність;
  • надмірне вживання в їжу «червоного» м'яса (свинина, яловичина, баранина);
  • часте вживання навіть невеликих доз алкоголю;
  • куріння;
  • малорухливий спосіб життя;
  • недостатній вміст в раціоні свіжих овочів і фруктів, круп і злаків, а також риби та птиці.

Кожен з цих факторів може призвести до виникнення поліпів і, як наслідок, до розвитку колоректального раку.

Профілактика колоректального раку

Незважаючи на розвиток сучасних медичних технологій, результати лікування хворих на рак прямої і товстої кишки ще далекі від стовідсоткових.  Пов'язане це, перш за все, з пізньою діагностикою захворювання. Симптоми колоректального раку розвиваються вже тоді, коли пухлина досягає великих розмірів. Пухлина малих розмірів, локалізована тільки лише в слизовій оболонці, без віддалених метастазів, коли результат лікування заздалегідь хороший, на жаль, зустрічається рідко, тому що нічим себе не проявляє. Цей факт, а також добре відомі передракові стани (аденоматозні поліпи), підштовхнули провідних учених світу до розробки профілактичних заходів. Програми попередження з успіхом працюють в розвинених країнах Європи, в США, в Ізраїлі. Протягом останніх років накопичено достатньо доказів того, що захворюваність і смертність від колоректального раку може бути істотно зменшена за рахунок повноцінного скринінгу.

З метою скринінгу КРР застосовують: аналіз калу на приховану кров, іригоскопію, ректосігмоскопію, колоноскопію (КС). Провідні світові експерти на підставі результатів досліджень визначили колоноскопію як найефективніший метод скринінгу колоректального раку, який дозволяє проводити не тільки діагностику з біопсією, але і ліквідацію передракових станів (видалення аденоматозних поліпів). Добре відомо, що видалення аденоматозних поліпів з подальшим спостереженням істотно скорочує число хворих на колоректальний рак. Є докази того, що при негативному результаті скринінгової колоноскопії ризик розвитку раку товстої і прямої кишки зменшується на 74%.

У людей, які перенесли ендоскопічну поліпектомію, наступні 5 років спостерігається зниження ризику на 73%.

В Україні зараз немає державної програми скринінгу КРР, тому LISOD пропонує пацієнтам пройти індивідуальний скринінг колоректального раку.
Важливо: процедура абсолютно безболісна, проводиться під «малою» анестезією (пацієнт перебуває в короткому медикаментозному сні).

Джерела

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте. Помогите, пожалуйста. Моему мужу поставили патогистологический диагноз: умереннодифференцированная аденомакарцинома, при клиническом диагнозе: заболевание нижнеампулярного отдела прямой кишки. В нижней трети сигмовидной кишки обнаружены 2 полиповидных образования на коротких ножках с бугристыми вершинами размером до 8 мм и 16 мм, покрыты гиперемированной слизистой. Что это, и как с этим бороться?
Авраам Кутен
Авраам Кутен

Для начала необходимо сделать стадирование. Затем, скорее всего, будет рекомендована лучевая терапия с последующей операцией.

Здравствуйте, доктор! У брата обнаружили опухоль - меланома прямой кишки. Ему назначили химиотерапию. Подскажите, когда можно выполнять операцию.
Меір Зааві

Если нет отдаленного метастазирования (это можно понять, выполнив ПЭТ-КТ или КТ всех отделов организма) лечение следует начинать с оперативного вмешательства. Меланомы не очень чувствительны к химиотерапии и вероятность уменьшения первичной опухоли мала.

Добрый день! Моему отцу 73 года, диагноз: Cr поперечно-ободочной кишки р Т4 NO МО С4 G2, мts в брызжейку тонкой кишки, брюшную стенку и Дугласово пространство. Назначена химиотерапия. Какую химиотерапию в данном случае лучше делать. Спасибо.
Меір Зааві

Существует несколько возможностей химиотерапии метастатического рака толстого кишечника. Активными препаратами являются 5-фторурацил и его производные (например Кселода), оксалиплатин, иринотекан. Основные протоколы основаны на сочетаниях этих препаратов (Кселокс, Кселири). Возможно также определение мутации гена K-ras в ткани опухоли и если он не мутирован – добавление биологических препаратов (Эрбитукс, Вектебикс) к химиотерапии, что улучшает результаты лечения.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі