РАК ПРЯМОЇ КИШКИ

Нове в розумінні хвороби

Вчені виявили унікальний підтип колоректального раку, що відрізняється агресивним перебігом і нечутливістю до хіміотерапії. Відкриття дуже важливе для розуміння природи виникнення цього виду раку і для розробки нових лікарських препаратів.

Сьогодні на допомогу лікарям приходять сучасні технології. Спектральна колоноскопія – це метод візуального огляду слизової оболонки кишечника, який дозволяє виявляти більшу кількість доброякісних поліпів. Виявлення та видалення поліпів необхідне, тому що з поліпа через кілька років може розвинутися рак.

Читати повністю Приховати

Колоректальний рак (КРР) – медичне визначення злоякісної пухлини слизової оболонки товстої кишки (колон) або прямої кишки (ректум). Рак товстого кишечника або пухлина товстої кишки – небезпечне захворювання, що вимагає серйозного комплексного лікування. Об'єднуючи рак прямої кишки, сигмовидної і ободової, а також рак сліпої кишки, в одну статистичну одиницю, медики вказують на подібні причини і механізм розвитку цих хвороб. Рак прямої кишки і рак товстої кишки, рак сліпої кишки, ободової і сигмоподібної мають схожі прояви та ускладнення. В останнє десятиліття в країнах Європи та США на перше місце серед злоякісних пухлин травного тракту вийшов саме колоректальний рак, який складає більше половини всіх випадків раку шлунково-кишкового тракту (ШКТ). У зв'язку зі старінням населення планети очікується погіршення ситуації в майбутньому.

Діагностика раку кишківника

Лікування колоректального раку

Вибір методу діагностики залишається за лікарем. Найбільш часто застосовується колоноскопія з біопсією, аналіз на приховану кров. Патоморфологічне дослідження фрагментів тканини є обов'язковим для постановки діагнозу поліпа або раку прямої і товстої кишки. Без патоморфологічного дослідження неможливо відрізнити доброякісну пухлину (аденому) від злоякісної (карциноми). Колосальне значення має якість патоморфологічного дослідження, помилка при виконанні якого коштує хворому життя. У моніторингу захворювання з високою ефективністю використовується онкомаркер РЕА (раково-ембріональний антиген).

У LISOD для діагностики колоректального раку застосовують найбільш інформативний метод дослідження ПЕТ-КТ у наступних випадках:

 • визначення стадії захворювання у пацієнтів із одиничними метастазами, наприклад в печінці або в легенях;
 • при необхідності прийняти рішення про можливість хірургічного втручання;
 • при підозрі на рецидив хвороби.


Чому необхідний скринінг колоректального раку?

Незважаючи на розвиток сучасних медичних технологій, результати лікування хворих на рак прямої і товстої кишки ще далекі від стовідсоткових.  Пов'язане це, перш за все, з пізньою діагностикою захворювання. Симптоми колоректального раку розвиваються вже тоді, коли пухлина досягає великих розмірів. Пухлина малих розмірів, локалізована тільки лише в слизовій оболонці, без віддалених метастазів, коли результат лікування завідомо хороший, на жаль, зустрічається рідко, тому що нічим себе не проявляє. Цей факт, а також добре відомі передракові стани (аденоматозні поліпи), підштовхнули провідних учених світу до розробки профілактичних заходів. Програми попередження з успіхом працюють в розвинених країнах Європи, в США, в Ізраїлі. Протягом останніх років накопичено достатньо доказів того, що захворюваність і смертність від колоректального раку може бути істотно зменшена за рахунок повноцінного скринінгу.

З метою скринінгу КРР застосовують: аналіз калу на приховану кров, іригоскопію, ректосігмоскопію, колоноскопію (КС). Провідні світові експерти на підставі результатів досліджень визначили колоноскопію як найефективніший метод скринінгу колоректального раку, який дозволяє проводити не тільки діагностику з біопсією, але і ліквідацію передракових станів (видалення аденоматозних поліпів). Добре відомо, що видалення аденоматозних поліпів з подальшим спостереженням істотно скорочує число хворих на колоректальний рак. Є докази того, що при негативному результаті скринінгової колоноскопії ризик розвитку раку товстої і прямої кишки зменшується на 74%.

У людей, які перенесли ендоскопічну поліпектомію, наступні 5 років спостерігається зниження ризику на 73%.

В Україні зараз немає державної програми скринінгу КРР, тому LISOD пропонує пацієнтам пройти індивідуальний скринінг колоректального раку.
Важливо: процедура абсолютно безболісна, проводиться під «малою» анестезією (пацієнт перебуває в короткому медикаментозному сні).

Лікування раку прямої кишки

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку Вам нададуть консультанти Інформаційної служби LISOD:

 • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
 • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Коли діагноз і стадія раку не викликають сумнівів, консиліум фахівців на онкологічній конференції приймає рішення про тактику лікування. Застосовують хірургічне лікування, опромінення пухлини (як до, так і після операції). Хіміотерапію проводять відповідно до міжнародних стандартів.

Пацієнтам LISOD доступні всі найсучасніші методи лікування раку прямої і товстої кишки, включаючи такі, як геміколектомія, колостомія, хірургічне видалення метастазів в печінці (найчастіше спостерігаються метастази в печінку і лімфатичні вузли). Геміколектомія – це видалення половини товстої (ободової) кишки. Колостомія – операція, при якій формується спеціальний отвір (колостома), через який з організму видаляються калові маси; операція проводиться після видалення прямої кишки. Також, при необхідності, виконується пластика прямої кишки. Операції проводять (в абсолютній більшості випадків) малотравматичним лапароскопічним методом. Після того, як лікування раку кишечника закінується, пацієнт потребує обов'язкового спостереження у відповідності до рекомендованих часових інтервалів.

Симптоми раку прямої кишки

Цві Бернштейн

Променевий терапевт. Клінічний онколог. Ізраїль

Записатися на прийом

Рак прямої кишки не проявляє специфічні симптоми, прояви ознак залежать від стадії хвороби. Рак товстої кишки також може не проявляти симптоми. Таким чином, рак кишечника може не проявляти жодних симптомів, а може мати такі ознаки:

 • анемія;
 • почуття дискомфорту і болю в животі;
 • здуття живота;
 • запори або, навпаки, проноси;
 • кров у калі;
 • схуднення і загальне нездужання.

З ростом пухлини рак проявляє ознаки яскравіше, ніж в початковій стадії. До числа симптомів, що дозволяють підозрювати рак сліпої кишки, відносяться: запаморочення, тахікардія, загальна слабкість, зміна кольору калових мас і кровотечі з анального отвору. Нерідко рак сліпої кишки супроводжується ниючим постійним болем у правій нижній частині живота.

Симптоми раку прямої кишки залежать від стадії захворювання, характеру росту пухлини і рівня її розташування. Найчастіші і постійні симптоми – це кровотеча, різні види розлади функцій кишечника: зміна ритму дефекації, форми калу, пронос, запор і нетримання калу і газів. Симптоми на пізніх стадіях проявляються виділеннями гною і слизу разом із кров'ю.

Кишкова непрохідність, болі в животі, відрижка, нудота, мимовільне напруження м'язів черевного преса, характерні здуття у правій частині живота –   все це ознаки того, що у людини може бути пухлина сигмоподібної кишки. Лікування проводиться тільки після необхідних аналізів і комплексного обстеження хворого.

Рак товстої кишки симптоми може проявляти такі, як кишкова кровотеча, порушення дефекації. При підозрі на кишкову кровотечу слід терміново звернутися до лікаря, тому що при цьому ускладненні завжди є реальна небезпека для життя хворого. Також небезпечна кишкова непрохідність. Іноді рак товстої кишки відразу проявляє симптоми гострої кишкової непрохідності, що вимагає хірургічного втручання. У більшості випадків для лікування кишкової непрохідності необхідна термінова операція.

Фактори ризику

Основними причинами виникнення колоректального раку є:

 • спадкова схильність;
 • надмірне вживання в їжу «червоного» м'яса (свинина, яловичина, баранина);
 • часте вживання навіть невеликих доз алкоголю;
 • куріння;
 • малорухливий спосіб життя;
 • недостатній вміст в раціоні свіжих овочів і фруктів, круп і злаків, а також риби та птиці.

Кожен з цих факторів може призвести до виникнення поліпів і, як наслідок, до розвитку колоректального раку.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте. Помогите, пожалуйста. Моему мужу поставили патогистологический диагноз: умереннодифференцированная аденомакарцинома, при клиническом диагнозе: заболевание нижнеампулярного отдела прямой кишки. В нижней трети сигмовидной кишки обнаружены 2 полиповидных образования на коротких ножках с бугристыми вершинами размером до 8 мм и 16 мм, покрыты гиперемированной слизистой. Что это, и как с этим бороться?
Авраам Кутен

Для начала необходимо сделать стадирование. Затем, скорее всего, будет рекомендована лучевая терапия с последующей операцией.

Здравствуйте, доктор! У брата обнаружили опухоль - меланома прямой кишки. Ему назначили химиотерапию. Подскажите, когда можно выполнять операцию.
Цві Бернштейн

Если нет отдаленного метастазирования (это можно понять, выполнив ПЭТ-КТ или КТ всех отделов организма) лечение следует начинать с оперативного вмешательства. Меланомы не очень чувствительны к химиотерапии и вероятность уменьшения первичной опухоли мала.

Добрый день! Моему отцу 73 года, диагноз: Cr поперечно-ободочной кишки р Т4 NO МО С4 G2, мts в брызжейку тонкой кишки, брюшную стенку и Дугласово пространство. Назначена химиотерапия. Какую химиотерапию в данном случае лучше делать. Спасибо.
Цві Бернштейн

Существует несколько возможностей химиотерапии метастатического рака толстого кишечника. Активными препаратами являются 5-фторурацил и его производные (например Кселода), оксалиплатин, иринотекан. Основные протоколы основаны на сочетаниях этих препаратов (Кселокс, Кселири). Возможно также определение мутации гена K-ras в ткани опухоли и если он не мутирован – добавление биологических препаратов (Эрбитукс, Вектебикс) к химиотерапии, что улучшает результаты лечения.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі