Родимки. Невуси
У багатьох людей на шкірі виникає накопичення пігменту, зване родимками. Найчастіше ці утворення – доброякісні. Але якщо вони раптом починають змінювати розмір, форму або колір, то до цього явища потрібно віднестися дуже серйозно, тому що такі зміни можуть бути небезпечні. Щоб виключити рак, родимки необхідно видалити і провести гістологічне дослідження. Якщо виявляться злоякісні родимки, то дуже велика вірогідність їх переродження в меланому, рак шкіри.
Види родимок
Зміни шкіри на невеликій ділянці – це родимі плями або родимки. Вони бувають несудинними (на шкірі виникає темна або світла пігментація, а також стеблові або бородавчаті піднесення) і судинні (ангіоми). У родимок немає вираженої локалізації. Їх можна виявити у щойно народженого немовляти, і вони можуть з'являтися протягом усього життя.
Гемангіоми (судинні родимки) мають фіолетовий або рожевий колір, їх краї бувають нерівними, їх розмір може бути самим різним. Якщо на них надавити, вони світлішають. Капілярні родимки – плоскі, знаходяться на поверхні шкіри. Родимки кавернозні – вузлуваті, знаходяться в товщі шкіри, мають горбисту поверхню. Бурі або сірі бляшки різної форми з твердою і нерівною поверхнею – це бородавчаті родимки. Темні бляшки, розмір яких займає від 1 см до більших ділянок на шкірі, – це родимки пігментні. У пігментно-волосатих родимок поверхня нерівна, її покривають волосся.
Якщо на сітківці очей, на шкірі або слизових оболонках виникають новоутворення або плями, – це невуси. Їх можна виявити у людини в будь-якому віці. Вони можуть виникнути у жінок під час вагітності. На їхню появу впливає сонячне випромінювання. Більшість таких новоутворень з'являються у людини протягом життя. Тому термін «родимі плями» не дуже точний.
Чому родимки перероджуються? Чому виникають злоякісні родимки?
Родимки перетворюються в злоякісні родимки, якщо присутній подразливий чинник. Особливо небезпечні великі дози ультрафіолетового випромінювання, при яких в клітинах шкіри відбуваються незворотні зміни. Визначити точно, яка доза небезпечна, неможливо, тому що це індивідуально для кожної людини. Потрібно знати, що слід уникати перебування на сонці протягом тривалого часу. Опіки, які можна отримати, засмагаючи, впливають на імунітет шкіри – виникають різні новоутворення, злоякісні родимки. Дуже обережно до засмаги повинні ставитися вагітні жінки. Під час вагітності в організмі відбуваються гормональні зміни, які можуть викликати зміни в стані шкіри.
Якщо травмувати родимку, це може стати причиною виникнення пухлини. Якщо ви випадково родимку пошкодили, зверніться до онколога обов'язково– саме до лікаря-онколога, а не до терапевта.
Хто належить до груп ризику?
Консультація дерматолога з дерматоскопі або створення карти родимок
Записатися на прийом
Або зателефонуйте:
0-800-500-110 — безкоштовно по Україні;
+38 044 277-8-277 — щодня з 8.00 до 20.00
Лікар оцінює форму і колір родимок, аналізує їх природу і потенційну небезпеку.
- Люди, у яких на тілі багато родимок, і їх діаметр більше 5 мм.
- Майбутні мами.
- Люди зі світлою шкірою і світлим волоссям.
- Люди, у яких дуже багато ластовиння.
- Люди, у яких є пігментні плями.
Що таке меланоцитарна дисплазія?
Необхідно знати, що в початковій формі меланома виліковується. На ранній стадії діагноз називається меланоцитарна дисплазія і, незважаючи на зловісне звучання, це захворювання успішно лікується. Головне, бути насторожі і, помітивши зміни, обов'язково записатися на прийом до лікаря-онколога.
Симптоми перетворення родимок у злоякісні родимки
- Виразки або тріщини на поверхні родимки.
- Втрата волосся з області плями або родимки.
- Неприємні відчуття, печіння в тому місці, де знаходиться родимка.
- Поява некрозу, плям, вузлів поруч із родимкою.
- Розмір родимки або пігментної плями збільшується.
- Змінюється (розпливається) межа плями або родимки.
- Запалення, почервоніння навколо родимки.
- Родимка або пігментна пляма забарвлені нерівномірно.
- Утворення кільця з чорних вузлів, які зливаються разом.
При виявленні перелічених вище ознак необхідно терміново отримати консультацію онколога.
Як із родимкою поступати?
З метою профілактики родимки не видаляються, тому що зустрічаються у людей часто, а розвиток меланоми – явище рідкісне. Але, якщо помічені «рвані» краї родимки, запалення, свербіж, біль, кровоточивість, збільшення розміру родимки, потрібно проконсультуватися з онкологом.
Меланома – дуже підступне захворювання. Злоякісна пухлина розвивається на шкірі повільно, іноді – десятки років. Метастази проростають у мозок, серце, легені, очі. Захворюваність у всьому світі зростає. 4% всіх злоякісних новоутворень становить сьогодні меланома.
Як лікуються підозрілі родимки?
Насамперед – це хірургічне лікування: видалення родимки в межах здорових тканин. Потім проводиться гістологічне дослідження родимки. Ще раз підкреслюємо, що необхідно уважно віднестися до будь-якої зміни родимки – збільшенню розміру, зміні форми та забарвлення, появі нових плям.
Чи можна попередити появу меланоми? Профілактика.
Ні в якому разі не перебувайте на сонці з 11 до 16 години. У цей час ультрафіолетові промені дуже небезпечні. Не допоможе ні тент, ні капелюх, ні накидка – пісок відбиває сонячні промені, їх пропускають хмари, мокрий купальний костюм. Скупавшись, прийміть обов'язково душ, переодягніться в сухий одяг.
Пам'ятайте, що водяні краплі і кристалічна морська сіль на сонці перетворюються в лінзи, які концентрують промені. При найменшій підозрі відвідайте фахівця.
Записатися на прийом до дерматолога можна, зателефонувавши в Інформаційний центр LISOD: 0-800-500-110 – безкоштовна лінія для тих, хто телефонує зі стаціонарних телефонів по Україні; 38 (044) 520-94-00 – щодня з 09:00 до 20:00.