РАК СОСКА — РАК ПЕДЖЕТА
Оскільки рак Педжета є неінвазивною пухлиною, при правильному лікуванні 99% пацієнтів повністю одужують. Якщо в молочній залозі немає інвазивної пухлини, хіміотерапію не застосовують.
У такому випадку якість життя пацієнток безпосередньо залежить від результатів хірургічного лікування, до якого сьогодні пред'являються дуже високі вимоги. Сучасні технології онкопластичної та реконструктивної хірургії дозволяють досягти не тільки радикального онкологічного лікування, але й відмінного естетичного результату, що є невід'ємною частиною ефективності терапії.
Читати повністю ПриховатиХвороба Педжета — один із варіантів пухлин молочної залози. Це досить рідкісна, окрема форма онкологічного захворвання — рак соска і/або ареоли молочної залози. Сьогодні захворювання достатньо вивчене, діагностується й лікується. Назва пов'язана з ім'ям хірурга з Англії Джеймса Педжета, який вперше досліджував рак соска. Утворення виникає в протоках, але локалізується всередині соска. Пухлина неінвазивна, тобто не дає метастазів. У більшості випадків рак соска вражає одну залозу. Найчастіше до розвитку цього виду раку схильні жінки у віковому діапазоні 50-60 років, іноді рак Педжета діагностують і в чоловіків. Як правило, у чоловіків рак соска має агресивний перебіг.
Діагностика
Діагноз, як правило, ставиться на підставі огляду. При цьому в області соска помітна ерозія, яка не болить. У такій ситуації лікар обов'язково повинен призначити біопсію. Біопсія включає взяття на аналіз ділянки шкіри з соска (обов'язково з протоками залози). Маніпуляція переноситься легко, проводять біопсію під місцевою анестезією, беруть фрагмент шкіри товщиною кілька міліметрів. Якщо хвороба Педжета підтверджується, призначають додаткове обстеження. Сама пухлина Педжета небезпеки для життя не має, але необхідно з'ясувати, що відбувається у всій молочній залозі. За даними медичної літератури, новоутворення соска може поєднуватися з різними пухлинними утвореннями в інших відділах грудей. Тому жінка з хворобою Педжета розглядається як пацієнтка з пухлиною молочної залози і проходить весь необхідний обсяг обстежень, зокрема УЗД, мамографію або МРТ молочних залоз.
Лікування
Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:
- 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
- або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.
Якщо в результаті досліджень не виявляють інших патологій, пацієнтці пропонують або мастектомію (повне видалення залози із сосково-ареолярним комплексом) з можливою реконструкцією молочної залози, або центральну лампектомію (видалення пухлини в межах здорових тканин з тим чи іншим варіантом пластики). При виконанні мастектомії жінка може уникнути променевої терапії. У разі збереження грудей при пухлині Педжета пацієнтці призначають радіотерапію, як при іншому раку молочної залози. Променева терапія на 15-20% знижує ризик місцевих рецидивів. Якщо пухлина гормонозалежна, жінці призначають курс антигормональної терапії протягом п'яти років.
Якщо після підтвердження хвороби Педжета в молочній залозі знаходять додаткові пухлинні ділянки, проводять відповідну діагностику. Якщо буде виявлено ще й інвазивну пухлину, ситуація розглядається як стандартна при інвазивному раку грудей. У такому випадку обсяг досліджень розширюється: проводять стадіювання захворювання тощо. Визначають ступінь поширеності пухлини по організму. Залежно від стадії хвороби фахівці планують обсяг лікування.
Симптоми
Ранні ознаки раку соска, як правило, неспецифічні, іноді не викликають стурбованості. Необхідно звертати увагу на будь-які зміни, навіть на легке почервоніння або подразнення шкіри, лущення в області соска й ареоли.
Клінічно хвороба проявляється як виразка або ерозія в ділянці соска, яка тривалий час не загоюється. Ранка не болить, зазвичай ніяк не турбує, але може залишати сліди на білизні. Якщо виразка не загоюється більше тижня, це тривожний симптом. Жінка повинна звернутися до лікаря терміново.
Фактори ризику
Спровокувати рак соска (рак Педжета) можуть хронічні травми соска і навколососкової області, тріщини соска, спадкова схильність, вплив канцерогенів.
Питання та відповіді
У розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, пов'язаної з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи і головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.
Відповіді фахівців засновані на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді. Відповіді надаються виходячи виключно з наданої інформації, мають ознайомлювальний характер і не є лікарською рекомендацією.
Основна мета розділу — дати інформацію пацієнтові та його родині, щоб разом з лікарем прийняти рішення про вид лікування. Запропонована вам тактика лікування може відрізнятися від принципів, викладених у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю питання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені, що отримуєте правильне лікування.