Рак шийки матки

Вилікуватися від раку, одужати і народити дитину – нещодавно це здавалося неймовірним. Але те, що вчора було дивом, сьогодні стало реальністю. Завдяки вмінню і знанням фахівців і застосування в медицині сучасних технологій у пацієнток дітородного віку вдається зберегти матку.

Читати повністю

У майбутньому, вилікувавшись, жінка може стати мамою. Більш того, якщо пацієнтці призначена променева терапія, за допомогою малотравматичного лапароскопічного втручання яєчники переміщують в безпечну зону, щоб не піддавати їх опроміненню. Такий винятковий за складністю, але гуманний підхід, дозволяє зберегти сексуальність жінки.

Приховати

Рак шийки матки знаходиться на другому місці після раку ендометрія серед онкологічних захворювань статевих органів у жінок. Але в групі від 15 років і до 54 років домінує в структурі генітального раку у жінок. Хвороба не розвивається ніколи в незміненому епітелії: передпухлинні зміни в епітелії завжди передують раку шийки матки. Такі зміни називаються дисплазією або цервікальною інтраепітеліальною неоплазією. Як довели сучасні дослідження, 90% випадків раку шийки матки викликаються поширеним вірусом ВПЛ –   вірусом папіломи людини, який може стати причиною дисплазії епітелію шийки матки. При відсутності лікування такий передраковий стан переходить з часом в залозистий рак або в плоскоклітинний рак. Важливо знати, що, незалежно від стадії хвороби, рак шийки матки успішно лікують. А при діагностуванні на ранній стадії РШМ виліковується в 90% випадків захворювання.

Діагностика

Більшість пацієнток не пред'являють жодних скарг. Захворювання у них виявляють випадково при цитологічному дослідженні.

Важливу роль відіграє кольпоскопія, яка дозволяє лікарю детально розглянути шийку матки і виявити 90% випадків дисплазії. Мета кольпоскопії – огляд епітелію вагінальної частини шийки матки, піхви і вульви під збільшенням, виявлення ділянок дисплазії і виконання прицільної біопсії змінених ділянок, щоб підтвердити діагноз. Ось чому так важливо щорічно відвідувати гінеколога.

Незалежно від результатів цитологічного дослідження при підозрі на рак шийки матки виконують біопсію всіх змінених ділянок шийки матки.

Вискоблювання каналу шийки матки показане, якщо при цитологічному дослідженні діагностують зміну плоского епітелію високого ступеня злоякісності (і кольпоскопія не виявила патології), а також у ряді інших випадків.

Одним з методів дослідження є спіральна комп'ютерна томографія з подвійним контрастуванням.

У деяких випадках показана колоноскопія, ПЕТ.

ПЕТ-КТ застосовують перед плануванням променевої терапії для ідентифікації уражених лімфовузлів, а також при підозрі на рецидив.

Лікування

З приводу діагностики й лікування цього виду раку звертайтеся до Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно по Україні);
  • +38 044 520 94 00 — щодня з 08:00 до 20:00.

В залежності від стадії хвороби існує кілька лікувальних опцій, а також їх комбінації.

При раку in situ можливе проведення конізації шийки матки – циркулярного видалення частини шийки матки.

Оперативне втручання – видалення шийки матки, матки, лімфовузлів і, в деяких випадках, придатків. Для молодих пацієнток в KISDO застосовують органозберігаюче хірургічне лікування: збереження яєчників при видаленні тіла і шийки матки (лапароскопічна транспозиція яєчників) – на своїх судинах яєчники переміщують у верхні відділи живота, щоб під час опромінення вони не загинули.

Крім того, до початку протипухлинної терапії наші пацієнтки можуть зберегти яйцеклітину і тканину яєчника в кріобанку Інституту клітинної терапії. Кожна жінка репродуктивного віку, яка проходить онкологічне лікування в LISOD, в майбутньому може стати мамою.

При розвитку рецидиву хвороби в деяких випадках може проводитися екзентерація органів малого тазу – це складна операція з видалення рецидивної пухлини і органів малого тазу, яку в LISOD виконують лапароскопічним методом..

Хіміопроменева терапія може бути самостійним методом лікування і додатковим як післяопераційна терапія. У порівнянні з післяопераційною променевою терапією одночасне проведення хіміо- і променевої терапії знижує частоту прогресування хвороби на 30-50%.

Брахітерапія – метод локального опромінення шийки матки. Найчастіше є частиною курсу радикальної променевої терапії.

Інші лікувальні підходи полягають у полегшенні окремих симптомів.

При больовому синдромі:

  • застосування знеболюючих препаратів;
  • блокада нервових сплетінь;
  • хіміотерапія.

При обструкції сечоводів:

  • хіміотерапія;
  • стентування сечоводів;
  • постановка нефростоми.

Весь комплекс діагностичних заходів та лікувальних процедур виконують в LISOD, надаючи максимально ефективну допомогу пацієнткам із раком шийки матки. Також в клініці проводять паліативне та симптоматичне лікування.

Симптоми

На ранній стадії рак шийки матки симптоми зазвичай не проявляє і виявляється при кольпоскопії та подальшому цитологічному дослідженні. Ознаки раку шийки матки відсутні на початкових стадіях. Тому дуже важливим є для жінки регулярне відвідування гінеколога.

Перші симптоми раку матки – поява кров'яних і білих виділень з піхви. Первинними ознаками раку шийки матки можуть бути кров'янисті виділення під час або після статевого акту. Симптоми раку шийки матки можуть також проявитися водянистими рідкісними виділеннями через руйнування прилеглих до епітеліального шару капілярів.

Кров'янисті періодичні виділення з'являються пізніше. Це пов'язане з руйнуванням кровоносних капілярів, розташованих більш глибоко.

Виділення стають смердючими і гноєподібними при розпаді пухлини. Поява болю говорить про стиснення нервових сплетінь у районі крижі при поширенні пухлинного процесу на параметральну клітковину. Здавлювання лімфатичних судин призводить до лімфостазу (застій лімфи в ногах), порушення відтоку сечі і ниркової недостатності. При пізніх стадіях захворювання вражається сечовий міхур, що призводить до дизуричних розладів. Якщо уражена пряма кишка, порушується акт дефекації. До тяжких ускладнень хвороби відносять уремию і перитоніт.

Фактори ризику

Вірогідність інфікування вірусом папіломи людини зростає у випадках:

  • наявності багатьох сексуальних контактів як у сьогоденні, так і в минулому;
  • якщо статеве життя дівчина починає в ранньому віці, коли ще незрілі клітини епітелію шийки матки; відмови від використання презервативів – механічної контрацепції.

Дослідження Товариства раку США показали, що застосування презервативів зменшує ймовірність зараження приблизно на 70%. Неповна ступінь захисту пов'язана з можливістю ВПЛ передаватися з будь-якої інфікованої частини тіла при фізичному контакті.

Додаткові факти ризику – це куріння, урогенітальна протозойна і бактеріальна інфекції, астенічний синдром (виникає через незбалансовані різні дієти), ВІЛ-інфекція. Жінки можуть значно знизити ймовірність розвитку раку шийки матки, уникаючи факторів ризику. Досвід і висока кваліфікація фахівців LISOD дозволяють при лікуванні РШМ зберегти для молодих жінок менструальну і генеративну функції.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрый день. Моей матери 52 года. Ничего никогда не беспокоила, все органы в отличном состоянии, менструации нет 8 лет. Началась „мазня” , врач-гинеколог направил на срочную гистологию (результат ниже) , затем провели операцию. После операции врач сказал, что все отлично, что вряд ли там рак, потому что явной опухоли не было, по виду матка просто –возрастные изменения. Теперь после результатов патологоанатомического исследования мнения расходятся. У меня вопросы: 1. Правильно ли поставлендиагноз по паталогоанатомическому исследованию (рак ли ВТОРОЙ степани); 2. Может надо сделать повторное исследование в другой лаборатории? 3. Нужна ли длучевая терапия? Если да, то зачем? Как сказали наши медики метастазы все равно появятся, зато побочных эффектов будет миллион?! 4. маме о диагнозе не сказала, она такой человек что опустит руки. Спасибо огромное заранее за ответ. Гистология: крайне скудный соскоб в обеих фракциях соскоба среди крови и слизи обрывки многослойного плоского эпителия без подлежащей стромы с явлением дисплазии 1-3 ст местами вплоть до cr in situ, обрывки железистого эпителия эндометрия. Проведенное лечение: Операция-лапартомия, адгезиолизис, экстирпация матки с придатками, оментэктомия. Послеоперационное течение гладкое, рана зажила первичным натяжением. Паталогоанатомическое исследование : матка с шейкой, двумя придатками размерами 10*5*5см. Эндометрий-простая форма железистой гиперплазии без атипии. Интрамуральный узел d-0.7cм-леомиома. Миометрий-обычного гистологического строения. Шейка матки-умереннодифференцированный (G2) плококлеточный ороговевающий рак, прорастающий шейку матки на 2/3.Яичники и маточные трубы с возврастными изменениями. Сальник обычного гистологического строения. Полнокровие сосудов. Диагноз : Рак шейки матки Т2 N0 М0 Стадия 2, клин. Группа 3 Все говорят ,ч то лучевая терапия-это стандарт,но нельзя же все время идти тупо по стандартам?! От лучевой терапии масса же побочных эффектов, а человек который за 52 года вообще не болел, его состояние «растение» убьет быстрее чем сам рак! Помогите пожалуйста.

Ігор Реут

Послеоперационная лучевая терапия при раке шейки матки второй стадии действительно является стандартом, и в таком случае врачи не "тупо идут по стандарту", как Вы говорите, а мудро ему следуют. Ведь этот алгоритм лечения потому и является стандартом, так как приводит к максимальному проценту выздоровевших при этой стадии заболевания. Поэтому несущественные и необязательно возникающие временные побочные эффекты от правильной подобранной лучевой терапии никак не могут перевесить пользу и эффективность самого лучевого лечения. Тем более это необходимо в случае с Вашей мамой, поскольку у нее не удалены лимфатические узлы, что является обязательным при хирургическом лечении инвазивного рака шейки матки.