РАК СЕЧОВОГО МІХУРА

Нове в розумінні хвороби

Нещодавно хірургічне лікування пухлини сечового міхура було травматичним для пацієнта і технічно складним для лікаря. Сьогодні завдяки використанню роботизованої техніки проводять найскладніші оперативні втручання. Виконання робот-асистувавальних операцій при раку сечового міхура дозволяє досягти дуже точного і малотравматичного видалення пухлини з мінімальною крововтратою.

Апарат-робот володіє гнучким фіброскопом діаметром всього 5.5 мм із потужною відеокамерою – максимально  чітко в важкодоступних місцях хірург бачить слизову сечового міхура. За допомогою робота можна брати шматочки пухлини для біопсії, видаляти новоутворення з точністю до міліметра. Істотно скорочується післяопераційний період.

Читати повністю Приховати

Рак сечового міхура – онкологічне захворювання, при якому злоякісна пухлина розвивається зі стінки сечового міхура.

Гістологічною формою, що зустрічається найчастіше є перехідно-клітинний рак (90%), рідше –  плоскоклітинний рак і аденокарцинома. Рідкісні злоякісні пухлини даної локалізації: саркоми, лімфоми, карциноїд. Передраковими захворюваннями є папіломи (доброякісні епітеліальні пухлини), папиломатоз сечового міхура. У чоловіків рак сечового міхура виявляють частіше, ніж у жінок. Переважно захворювання діагностують у віковому діапазоні від 40 до 60 років.

Розрізняють інвазивний рак сечового міхура і неінвазивний. Інвазивний рак - це важка форма з проростанням пухлини крізь стінки міхура і переходом її на інші органи. Неінвазивний рак має доброякісний перебіг: утворення не виходить за межі сечового міхура. Можливий перехід форми з неінвазивної в інвазивну, тобто  прогресування пухлини. Анатомічно розрізняють: рак тіла сечового міхура, рак дна сечового міхура, рак шийки сечового міхура.

Діагностика

Лікування раку сечового міхура в LISOD

Ключовим методом діагностики пухлин сечового міхура є цистоскопія – ендоскопічний огляд порожнини сечового міхура і біопсія для отримання морфологічних даних.

До основних діагностичних методів відносяться також:

  • цитологічне дослідження сечі;
  • комп'ютерна томографія черевної порожнини;
  • ультразвукове дослідження.

Для оцінки поширення захворювання виникає необхідність в проведенні рентгенологічного дослідження органів грудної клітини.

В LISOD проводять усю необхідну діагностику для достовірного виявлення патології сечового міхура.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Лікування раку сечового міхура завжди має  бути  комплексним, тобто включати в себе хірургічні, медикаментозні і променеві методи. Лікувальна тактика залежить від стадії пухлинного процесу.

Хірургія

ТУР сечового міхура (трансуретральна резекція пухлини, тобто видалення пухлини сечового міхура) з подальшою імунотерапією (БЦЖ терапією) або променевою терапією – основний метод лікування на ранній стадії. При такому лікуванні зберігається функція сечового міхура.
Коли пухлина проростає у велику частину стінки сечового міхура, необхідна операція – радикальна цистектомія (видалення сечового міхура) з подальшим формуванням штучного сечового міхура з товстої або тонкої кишки (пластика сечового міхура). Пластика сечоводу – це надійний і зручний метод відновлення сечовипускання природним шляхом.

Променеве і хіміотерапевтичне лікування застосовують додатково до хірургічного для попередження повернення захворювання.

Хіміотерапія

Хіміотерапія знижує ризик місцевих рецидивів. Системне введення цитостатичних препаратів може використовуватися до і після оперативного втручання (збільшує безрецидивний період) і є найбільш ефективним методом лікування поширеного раку сечового міхура.

Радіотерапія

Променева терапія допомагає зменшити розміри пухлини, що полегшує оперативне втручання. Променева терапія застосовується при кровотечі, помітно знижує біль при метастазах у кістках.

Після закінчення лікування рекомендується динамічне спостереження онколога і уролога для своєчасного виявлення можливого повернення хвороби. Після огляду пацієнта проводять загальний аналіз та цитологічне дослідження сечі, аналіз крові, при необхідності виконують цистоскопію і застосовують рентгенологічні методи.

Симптоми

  • Гематурія (кров у сечі) – це перша скарга у 90% хворих. Гематурія характеризується наявністю еритроцитів у сечі. Мікрогематурію можна виявити тільки при проведенні мікроскопічного дослідження. Макрогематорію можна побачити, тому що сеча набуває іржавий або червоний колір.
  • Кров у сечі –  це серйозний симптом, що вимагає термінового звернення до лікаря. В таких випадках зволікання дуже небезпечне.
  • Прискорене, хворобливе сечовипускання, важкий початок, неприємні відчуття після сечовипускання (зустрічаються у 25% хворих).
  • Набряк зовнішніх статевих органів, ніг – буває при здавлюванні вен лімфатичних судин.
  • Біль у животі і в тазу –  спостерігається при запущеній пухлині.

Слід зазначити, що симптоми раку сечового міхура неспецифічні і зустрічаються при інших хворобах сечовивідних шляхів. Тільки досвідчений фахівець визначить справжню причину присутності крові в сечі і призначить необхідне лікування. Лікарня LISOD обладнана сучасною апаратурою для проведення якісної діагностики. Чим раніше виявлена хвороба, тим ефективнішим буде лікування раку сечового міхура і тим краще прогноз.

Рак сечового міхура симптоми може не проявляти, людина може хворіти без явних ознак недуги .

Фактори ризику

  • Промислові канцерогени (анілінові барвники);
  • Куріння підвищує ризик раку в 4 рази;
  • Чоловіча стать (чоловіки хворіють в 2-3 рази частіше);
  • Хронічні запальні процеси сечового міхура (цистит);
  • Сечостатевий шистосомоз (паразитарна інфекція);
  • Вроджені дефекти сечового міхура;
  • Опромінення органів малого таза;
  • Звичка затримувати сечу (більш тривалий контакт стінки сечового міхура з потенційними канцерогенами);
  • Деякі лікарські засоби (наприклад, циклофосфамід).

Профілактика

Профілактика раку сечового міхура включає:

  • усунення професійних шкідливих умов, захист від промислових канцерогенів (виключення безпосереднього контакту з хімікатами, носіння захисного одягу, диспансеризація);
  • радикальне лікування всіх доброякісних папілом сечового міхура, адекватне лікування циститу;
  • курцям рекомендується відмовитися від цієї звички;
  • вживання достатньої кількості рідини, регулярне спорожнення сечового міхура.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрый день. Моему отцу 62 года, в 2010 ему поставили диагноз: рак мочевого пузыря 1-2ст. Выполнили операцию, провели один цикл химиотерапии (вводили в мочевой пузырь). В 2011 все повторилось. В октябре 2012 проводят повторную операцию (диагноз: переходноклеточный рак), будут вводить химию в этот раз внутривенно. После предлагают сделать после лучевую терапию. Можно ли после сделанной операции 09.10.2012 и проведенной химиотерапии провести лучевую терапию? Если да, можно ли это сделать в вашей клинике? И какие есть гарантии надежности лучевой терапии локализации очага в дальнейшем проявления его в мочевом пузыре? Как отразится лучевая терапия у пациента в дальнейшем?
Меір Зааві

Да, можно и нужно. Можно также сочетать лучевую и химиотерапию в некоторых случаях. У нас возможно проведение лучевой терапии при любой локализации опухоли. Точность облучения цели достигается 3-х мерным компьютерным планированием лечения. Никогда нет 100% гарантии местного контроля и рецидивы возможны при любых методах лечения. Побочные явления облучения могут быть ранними и отдаленными - это зависит от дозы облучения, размеров полей, индивидуальной переносимости и других факторов в каждом конкретном случае.

Здравствуте уважаемые доктора клиники "Лисод"! Прошу о консультации, т.к. в данное время не могу привезти папу к Вам в клинику в связи с его ухудшаюшемся самочувствии. Выписка из истории болезни: Диагноз:CA мочевого пузыря T3N0M0.Гематурия. Соп. Доброкачественная гиперплазия простаты 2 ст. УЗИ: признаки новообразования мочевого пузыря (множественные образования на широком основании с неровными нечеткими контурами,макс.размером 37*28 мм)ДГПЖ (95*),кисты правой почки. Компьютерная томография:признаки неопластического поражения мочевого пузыря (неравномерное циркулярное утолщение стенки мочевого пузыря за счет мягкотканного компонента с бугристыми контурами, с эндофитным ростом,распространяющееся на устье правого мосчеточника,максимальной толщиной до 25 мм),лимфаденопатия забрюшинного пространства (парааортальные - до 9мм,аортокавальные -до 6мм,паракавальные-до 9мм,по ходу повздошных сосудов-до 10мм,паховые-8-11 мм)кисты почек,конкременты желчного пузыря до 4 мм,атеросклероз аорты, в теле L2 позвонка определяется участок остеосклероза округлой формы с нечеткими онтурами диаметром 15 мм. Эскреторная урография:контрастирование верхних мочевыводящих путей с обеих сторон без особенностей.Нисходящая цистограмма:обширный дефект наполнения по правой стенке мочевого пузыря с переходом на шейку. Цистоскопия: стенка пузыря трабекулярная, слизистая бледно-розовая, устья мочеточников щелевидные,расположные в типичных местах, по правой стенке с распространением на переднюю стенку и шейку - массивное инфильтративное образование с участками распада контактно кровоточащими. Общий анализ крови:эритр.4,29 т/л,Hb 143 г/л,ЦП 1,0.СОЭ 10 мм/час,лейк.6,0 г/л. Биохимические анализы крови: глюкоза 4,2 моль/л, мочевина 9,20 моль/л, ПТИ 93%. Общий анализ мочи: отн. плотн.1018,реакция сл.кисл.,белок-следы,лейк.2-4 в п.зр., эритр. - до 1/3 п.зр. ПСА(общий) 10,7 ng/mL; ПСА (свободный) 1,89 17,66%. Хронические заболевания: ИБС,гипертоническая болезнь (август 2009 перенес ОНМК),эмфизема легких. 30 лет назад-ваготомия по поводу язвы желудка. 27.08.2010. под эпидуральной анастезией выполнена операция-ТУР -биопсия мочевого пузыря.Гистологическое заключение:низкодифферинцированный переходноклеточный Ca. Получал:цефтриаксон,ципринол,дексалгин,омник. Рекомендована лучевая терапия. Прошу подскажите, что делать дальше. В клинике нам отказали в провелении кардинального удаления мочевого пузыря в виду общего состояния моего папы, а именно-эмфизема легких в запущенной стадии, в виду того, что 10-часовый наркоз не для него.Сделали,как видно из выписки, биопсию под эпидуральной анастезией. После удаления катетера начались частые позывы к мочеиспусканию и неполное недержание мочи. Периодически появляется кровь в моче. Ночью мочеиспускание каждый час, днем-реже значительно. Рекомендовали лучевую терапию,но по сегодняшнему состоянию здоровья принимать папа ее не может, т.к. внезапное повышени температуры до 38 и артериального давление 180/90 + гематурия периодами.Очень слабый. На фоне приема антибиотиков нарушилась флора. Принимает бактерии. Прошу Вашего совета. Что делать в данной ситуации?Возможно как-то улучшить состояние, чтобы начать курс лучевой терапии или чистка организма от продуктов распада опухоли?Каким образом восстановить иммунитет (витамины и т.д.) или этого делать перед курсом лучевой терапии не надо? Какие анализы выполнять часто и с какой периодичностью, чтобы представить радиологу, когда наступит улучшение? Заранее благодарна Вам. Спасибо, что Вы есть. Очень сожалею, что состояние моего папы не позволяет мне его привезти в Киев к Вам из Мариуполя. С огромным уважением, Ольга.
Меір Зааві

Уважаемая Ольга! Сейчас главная проблема - это кровотечения из мочевого пузыря. Короткий курс лучевой терапии укрупненными фракциями может решить проблему без выраженных побочных явлений даже на фоне нынешнего состояния (конечно, невозможно заочно давать советы, не видя больного и оценив его состояние только по письму). К сожалению нет какого-то специального лечения, которое бы значительно улучшило общее состояние. Следует следить за уровнем гемоглобина, электролитами (калий, натрий, кальций) и функцией почек. Обильное питье, полноценное питание. Если невозможно - капельницы с кристалоидными растворами, обезболивающие при необходимости.

Показати ще Задати своє питання лікарю