Рак легенів

Ізраїльські вчені створили новий прилад для діагностики раку. З його допомогою стан здоров'я людини аналізують по видиху. «Електронний ніс» розпізнає хімічні речовини, за якими визначають наявність онкологічного захворювання.

Читати повністю

Прилад вкрай важливий для діагностики раку легенів – хвороби, яку важко виявити в початковій стадії. За допомогою «електронного носа» рак легенів можна розпізнати на ранньому етапі, коли шанси на зцілення є високими.

Приховати

Рак легенів – це група злоякісних пухлин, що виникли з клітин, які вистилають бронхи або легені. Права легеня зазвичай вражається частіше, ніж ліва, а верхні ділянки – частіше, ніж нижні. Нерідко для розвитку цього виду раку потрібно багато років. Якщо він виник, то найчастіше не обмежується одним органом (в даному випадку, легенями) і може метастазувати в інші частини тіла. Онкологія легких дуже небезпечна для людини, бо нерідко виявляється вже в пізній стадії. Лікування раку легенів проводиться такими ж методами, як і лікування інших онкологічних хвороб. Чоловіки страждають від раку легенів в 7-10 разів частіше, ніж жінки. Крім того, є пряма залежність від віку. У чоловіків в 60-69 років рівень захворюваності набагато вище, ніж у 30-39-річних.

Діагностика

Сучасна практика лікування раку легень
Діагностика раку легенів на ранньому етапі розвитку хвороби досить складна, оскільки дані досліджень не завжди можуть в необхідній мірі відображати розвиток процесу, або цей вид раку може бути прийнятим за зовсім інше захворювання, наприклад запалення легенів. Проте в LISOD правильне застосування повного комплексу сучасних методів дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях розвитку, що, в свою чергу, значно підвищує шанси на успішне лікування – аж до повного одужання пацієнта.

Основним методом виявлення карциноми легені є рентгенологічне дослідження. З метою уточнення діагнозу активно використовується комп'ютерна томографія (КТ).

Унікальний метод ПЕТ-КТ застосовують для визначення стадії захворювання у пацієнтів з дрібноклітинним раком легені. ПЕТ-КТ дослідження може бути рекомендованим пацієнтам з пухлиною Панкоста, а також хворим, для яких є можливим проведення радикальної резекції.

Поряд з основними методами діагностики раку легенів в LISOD застосовують також ряд додаткових, які дозволяють визначити тип новоутворення, і, якщо воно виявиться раковим, – вид і ступінь поширеності процесу. Серед додаткових методів діагностики важливу роль відіграє бронхоскопія. В деяких випадках метод дозволяє побачити карциному, що виступає в просвіт бронхів, інфільтровані стінки бронхів або їх здавлювання.

Бронхоскопія являє собою введення в бронх пацієнта гнучкої трубки з об'єктивом, за допомогою якої лікар візуально може спостерігати симптоми (або відсутність таких), а також взяти биоптат для проведення подальших аналізів на наявність раку. За допомогою ендоскопічного обстеження фахівці LISOD не тільки визначають морфологічну структуру пухлини, а й уточнюють межі розповсюдження бластоматозних змін по бронхіальному дереву, характер пухлинного росту (ендобронхіальний, перибронхіальний). У випадках можливого хірургічного лікування точніше планують обсяг і характер резекції, включаючи можливість проведення реконструктивних бронхопластічних втручань.

Якщо сукупність досліджень не дозволяє з повною достовірністю виключити рак легкого, то в якості завершального етапу виконують діагностичну торакоскопію або торакотомію. Під час торакотомії проводять термінову біопсію з основного осередку ураження легені та прилеглих лімфатичних вузлів. У сумнівних випадках можлива резекція ділянки легені з пухлиною або навіть лобектомія з терміновим гістологічним дослідженням. Виявлення при цьому раку легені робить діагноз достовірним, дає можливість судити про поширеність пухлинних змін та стадію захворювання, і з урахуванням цього фахівці LISOD проводять оптимальний варіант хірургічного лікування.

Лікування

З приводу діагностики й лікування цього виду раку звертайтеся до Контакт-центру LISOD:

 • 0-800-500-110 (безкоштовно по Україні);
 • +38 044 520 94 00 — щодня з 08:00 до 20:00.

Лікування хворих на рак легені в LISOD включає всі методи, які використовують в сучасній клінічній онкології: хірургічний, променевий, хіміотерапевтичний і їх різні поєднання. Вибір того чи іншого методу залежить від багатьох факторів: основними є стадія раку і стан пацієнта.

Хірургічний метод використовується при недрібноклітинних формах раку. Не завжди має значення тільки пухлина. Важливими є вік пацієнта і ще деякі фактори. В ході операції зазвичай пухлину видаляють з частиною легені або виконують повністю видалення легені. В разі необхідності видаляють регіонарні лімфовузли. Результат операції залежить від того, де знаходиться пухлина, від її розмірів і наявності метастазів, від віку хворого.

Променева терапія є другим за ефективністю методом лікування раку легенів. Променева терапія – це метод лікування пухлинних захворювань за допомогою іонізуючого випромінювання. В LISOD  радіотерапія раку легенів дуже ефективна завдяки використанню можливостей сучасного обладнання (лінійні прискорювачі VARIAN з системою 3-х мірного планування) та застосуванню міжнародних стандартів.

Хіміотерапія раку легенів – це метод, що заснований на введенні в організм пацієнта ліків, які здатні вибірково пригнічувати ріст ракових клітин без значного пошкодження здорових тканин і органів хворого. В LISOD для проведення хіміотерапії використовують сучасні препарати.

Методи лікування раку легенів варіюються залежно від місця розташування пухлини, її гістологічного типу, стадії розвитку і загального стану хворого. На ранніх стадіях захворювання недрібноклітинним раком в разі локалізованих пухлин найбільш ефективним є метод хірургічного видалення новоутворення. Однак хірургічне втручання здійснюють, якщо стан хворого дозволяє провести таку складну операцію.

На пізніх стадіях захворювання (при великих розмірах пухлини і при наявності метастаз в регіонарних лімфовузлах і віддалених органах) хірургічне лікування, як правило, неефективне. В таких випадках застосовують хіміо- та радіотерапію. Якщо дозволяє стан хворого, виконують комплексне лікування, що включає комбінацію всіх методів.

Симптоми

До основних симптомів захворювання відносять: кашель, задишку, біль в грудній клітці, кровохаркання, втрату маси тіла. Виявлення більшої частини цих ознак має насторожити і змусити терміново звернутися до лікаря. Слід зазначити, що рак легенів небезпечний саме тим, що його симптоми є характерними для більшості захворювань органів дихання. Тому пацієнти часто не поспішають до лікаря.

Необхідно звертати увагу на такі непрямі ознаки, як млявість, апатія, втрата належної активності, безпричинне підвищення температури тіла. Останнє може маскувати рак легенів під бронхіт або пневмонію. Крім перерахованих ознак, існує також лабораторно-клінічний синдром. Його проявами служать гиперкальцемія (при плоскоклітинному раку), гіпонатріємія (при дрібноклітинному раку), і т.д. Лікування основного захворювання призводить до зникнення цього синдрому. Однак у 15% випадків на початкових стадіях рак легенів симптоми не проявляє, і виявити захворювання можна тільки за допомогою обстеження. Зазвичай таким обстеженням є щорічний рентгенівський знімок органів грудної клітки. Якщо виявляється пухлиноподібне затемнення на зображенні, то діагноз «рак легені» не знімається, поки не буде доведене протилежне.

Необхідно терміново звернутися до лікаря, якщо присутній хоча б один із  симптомів:

 • кашель, який має тривалий характер;
 • біль в грудях, який посилюється, якщо глибоко вдихнути;
 • зміна голосу (хрипота);
 • відсутність апетиту і схуднення;
 • задишка;
 • затяжні легеневі захворювання (бронхіти, запалення легенів), повторне захворювання ними протягом короткого періоду часу.


Прогресування раку легенів (метастази) може викликати:

 • кісткову біль;
 • слабкість в кінцівках;
 • неврологічні симптоми (наприклад, запаморочення);
 • поява жовтизни на обличчі і в очах.

Фактори ризику

Основним фактором ризику виникнення раку легені є вдихання канцерогенів. Близько 90% всіх випадків захворювань пов'язане із курінням, а саме з дією канцерогенів, що містяться в тютюновому димі. Чим довше курить людина і чим більше пачок сигарет на день, тим вище ризик.

Припинення куріння – це найдієвіший засіб знизити ймовірність захворювання, незалежно від віку. Люди, що не палять самостійно, а вдихають тютюновий дим (пасивне куріння), також піддаються ризику. Якщо в подружній парі є один курець, то для другого ймовірність виникнення раку легенів збільшується на 30% порівняно з парою, де обидва не курять. Негативний ефект від тютюнового диму посилюється за відсутності в раціоні овочів і фруктів.

Куріння є головною причиною хвороби, але не єдиною. До раку легенів має безпосереднє відношення забруднення атмосфери. Наприклад, в індустріальних районах із гірничодобувною та переробною промисловістю люди хворіють в 3-4 рази частіше, ніж у сільській місцевості.

У рака легенів існують і інші фактори ризику:

 • контакт із азбестом, радоном, миш'яком, нікелем, кадмієм, хромом, хлорметіловим ефіром;
 • радіоактивне опромінення;
 • застарілі хвороби легень: пневмонія, бронхіт, бронхоектатична хвороба, туберкульоз.

Стать також має значення. Жінки, що курять, частіше страждають від цього онкозахворювання.

Профілактика

Краща первинна профілактика раку легені – не починати курити, а для курців –   кинути курити. Якщо є контакт з професійними канцерогенами, радоном в побуті, якщо повітря забруднене промисловими і автомобільними викидами, потрібно максимально захистити себе від цього шкідливого впливу. При спільній дії куріння і канцерогенів повітря відбувається взаємне посилення ризиків.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте! Моему отцу 52 года, результат биопсии - высокодифференцированный плоскоклеточный ороговевающий рак. Заключение томограммы: данные необходимо дифференцировать с центральным заболеванием правого легкого, депозиты в л/узлы средостения, корней легких, подмышечные л/у, инвазия в промежуточный и НДБ. Отсев в S1 и S2 справа. Выпотной перикардит. Депозит в правую грудную железу (переднюю грудную стенку справа?) и образование правой м/железы с mts в легкие, л/у средостения и корней легких. Подскажите, пожалуйста, что можно сделать в этом случае?

Ігор Реут

Если общее состояние больного позволяет, целесообразно проведение химиотерапии по одному из протоколов, включающих препараты цисплатины (возможно Таксол+ Карбоплатин).

Уважаемые доктора клиники "Лисод"! От имени всех жителей Украины, позвольте выразить каждому из Вас глубокую благодарность за то, что Вы профессионально (и бесплатно - что в наше время - редкость) консультируете нуждающихся и вселяете им надежду на выздоровление. Низкий поклон и здоровья Вам и Вашим близким! Если позволите,у меня тоже вопрос: у дяди периферический рак лёгкого - умеренновыраженная аденокарценома 3,5 на 3,5 см без метастаз, увеличенные лимфоузлы средостения. Из-за тяжёлых сопутствующих заболеваний (перенесённый 14 месяцев назад инфаркт и 3-4 стадия ХОЗЛ) в хирургическом лечении и химиотерапии врачи отказали. Возможно ли лечение на линейном ускорителе или киберножом? Какой прогноз? Что Вы посоветуете? Ждём, надеемся, заранее огромное спасибо.

Цві Бернштейн

Лучевая терапия (стереотактическая «киберножом» на опухоль и конформная линейным ускорителем на средостение) вполне приемлемая опция, если функциональные возможности легких позволяют. Вам надо провести, если еще не проведена, спирометрию и потом решать. Учитывая тяжелую форму обструктивного хронического заболевания легких, как Вы пишете, – лучевая терапия может быть проблемна. Следует провести исследование мутации EGF-рецептора в ткани опухоли (на биопсийном материала) – имеется относительно новый препарат Эрлотиниб, так называемый таргетный (целевой), который может быть эффективен при этой мутации у больных с аденокарциномой легкого. Препарат лишен многих побочных действий, присущих химиотерапии, а по эффективности сравним с ней.

Здравствуйте! Моей сестре поставлен диагноз: рак нижней части левого легкого Т2N3M1 с множественными mts в головной мозг, стадия 2, клиническая группа 4. В данный момент у сестры парализована правая сторона тела, нарушено зрение. Мы очень волнуемся и переживаем. Как нам поступить. Заранее спасибо.

Цві Бернштейн

Рекомендую проведение лучевой терапии на область головного мозга на фоне терапии стероидными гормонами с паллиативной целью; необходимость в системной терапии на следующем этапе будет оценена в соответствии с состоянием пациентки по окончании лучевой терапии.