РАК ЛЕГЕНІВ

Нове в розумінні хвороби

Лікарі працюють над тим, щоб більше дізнатися про НДРЛ, способи профілактики, про те, як найкраще його лікувати і як забезпечити найкращий догляд за людьми, у яких діагностовано це захворювання.

Нижче наведено області досліджень, у яких можуть з'явитися нові можливості лікування пацієнтів (зокрема, у межах клінічних досліджень). Обговоріть зі своїм лікарем найкращі для вас варіанти діагностики та лікування.

Персоналізована медикаментозна терапія. Дослідники вивчають особливості пухлин легені, які можуть передбачити, чи можуть бути ефективними конкретні ліки, такі як хіміотерапія або таргетна терапія. Для збору цієї інформації пацієнтів все частіше просять зробити додаткові аналізи зразків пухлини, які були взяті при першому діагностуванні захворювання. У багатьох пацієнтів, яким рекомендована хіміотерапія, кількості пухлинної тканини, видаленої під час біопсії для діагностики раку, недостатньо для цих додаткових тестів. Таких пацієнтів можуть попросити зробити ще одну біопсію, щоб допомогти спланувати лікування і, якщо це частина клінічного випробування, щоб допомогти дослідникам знайти найкращі способи лікування раку легені.

Таргетна терапія. Дослідники вивчають зміни генів та білків, які можуть стати новими цілями для лікування. До них належать зміни, які називаються злиттям NRG і мутаціями HER-2. Також проводяться додаткові дослідження для вивчення ліків, які можуть допомогти пацієнтам після того, як початкова таргетна терапія перестане працювати.

Імунотерапія. Завдяки багатообіцяючим результатам в імунотерапії НДРЛ та схваленню кількох типів імунотерапії збільшилась кількість досліджень щодо використання препаратів, які допомагають імунній системі контролювати ріст НДРЛ.

Удосконалені методи хірургії та променевої терапії. Лікарі знаходять способи підвищити ефективність хірургії та променевої терапії і водночас знизити рівень побічних ефектів від цих процедур. Наприклад, у дослідженнях порівнюється видалення НДРЛ на ранній стадії шляхом лобектомії з видаленням шляхом клиноподібної резекції або сегментектомії. Це робиться для збереження легеневих тканин. Стереотаксична променева терапія також вивчається для НДРЛ. Цей метод дозволяє сфокусувати променеву терапію безпосередньо на раку та уникнути пошкодження великої кількості здорових тканин. Досягнення у всіх видах лікування поліпшать здатність лікарів поєднувати медикаментозне лікування, променеву терапію та хірургію для лікування всіх стадій НДРЛ.

Рідкі біопсії. ДНК раку з аналізів крові може бути використана для виявлення молекулярних змін у вашому раку. Продовжуються дослідження з оцінки нових способів використання рідкої біопсії для оцінки реакції на лікування або виявлення ДНК раку, що залишилася після операції.

Поліпшений скринінг. НДРЛ успішно лікується на ранніх стадіях, тому люди цікавляться скринінгами — для виявлення хвороби до того, як з'являться симптоми. Дослідники вивчають удосконалені методи скринінгу, включаючи генетичне тестування та аналізи крові, щоб дізнатися, у яких людей підвищений ризик розвитку раку легені.

Відмова від тютюну. Навіть за наявності методів раннього виявлення та лікування раку легені найкращий спосіб врятувати життя — це не починати курити, а якщо почали, то кинути. Це простий спосіб значно зменшити ризик захворювання. Навіть якщо рак легені вже діагностований, відмова від куріння продовжує життя, знижує побічні ефекти та зменшує ймовірність рецидиву хвороби.

Паліативна допомога/підтримуюча терапія. Наразі проводяться клінічні випробування, щоб знайти більш ефективні способи зменшення симптомів та побічних ефектів сучасних методів лікування раку легені, щоб поліпшити комфорт та якість життя пацієнтів.

Читати повністю Приховати

Рак легені — це група злоякісних пухлин, що виникли з клітин, які вистилають бронхи або легені. Права легеня зазвичай уражається частіше, ніж ліва, а верхні частки — частіше, ніж нижні. Нерідко для розвитку цього виду раку потрібно багато років. Рак легені часто не обмежується одним органом (тобто легенями), пухлина може метастазувати в інші частини тіла.

Види раку легені:

Клініко-анатомічна класифікація:

  • Центральний рак легені — вид раку, що розвивається у бронхах: у великих бронхах і до відділу сегментарних бронхів. При центральному раку легені лікування проводиться з урахуванням поширеності пухлини та загального стану пацієнта.
  • Периферичний рак легені спричиняє симптоми набагато пізніше, ніж центральний. При цьому захворюванні новоутворення формується поступово, розростається довго. Іноді периферичний рак правої легені або лівої легені виявляють, коли пухлина досягає великих розмірів.

Гістологічна класифікація:

  • Основними гістологічними видами раку легені є недрібноклітинний рак легені (аденокарцинома, плоскоклітинна карцинома) і дрібноклітинна карцинома. Недрібноклітинний рак легені (НДРЛ) є найбільш поширеним видом хвороби. Тож у цьому матеріалі ми переважно сфокусуємось на інформації, що стосується цього типу захворювання.
  • Окремим, доволі рідкісним видом раку легені є мезотеліома плеври — злоякісний процес, що розвивається у плевральних оболонках. При мезотеліомі плеври лікування проводять із використанням усіх методів сучасної онкології. Рак плеври — це агресивна пухлина, яка потребує своєчасної діагностики та негайного лікування після встановлення діагнозу.

У LISOD діє спеціальна скринінгова програма, що дозволяє виявити рак легені на ранній стадії, коли високі шанси на одужання.

Фактори ризику

Фактори, що можуть підвищити ризик розвитку НДРЛ у людини:

Тютюн та куріння. Тютюновий дим пошкоджує клітини легені, викликаючи патологічне ділення клітин. Ризик того, що куріння призведе до раку, вищий у людей, які багато курять та/або курять протягом тривалого часу. Регулярний вплив диму від чужих цигарок, сигар або трубок може збільшити ризик розвитку в людини раку легені, навіть якщо ця людина не курить. Це називається пасивним курінням. Куріння марихуани та використання електронних цигарок також може збільшити ризик раку легені, але реальний ризик невідомий.

Азбест. Це схожі на волосся кристали, які можна знайти в багатьох типах гірських порід і які часто використовуються як вогнетривка ізоляція в будівлях. При вдиханні волокна азбесту можуть подразнювати легені. Багато досліджень показують, що поєднання куріння та впливу азбесту особливо небезпечне. Люди, які працюють з азбестом на таких виробництвах, як суднобудування, видобуток азбесту, ізоляція або ремонт автомобільних гальм, і які курять, мають більш високий ризик розвитку НДРЛ. Використання захисного дихального обладнання знижує ризик.

Радон. Це невидимий газ без запаху, що виділяється деякими ґрунтами та камінням. З радоном пов’язують підвищений ризик розвитку деяких видів раку, включаючи рак легені. У багатьох господарських магазинах є набори для перевірки рівня радону в будинку, а підвали можна провітрювати, щоб зменшити вплив радону.

Забруднення повітря. Дослідження показали, що вплив забрудненого атмосферного повітря може призвести до раку легені. На більшість людей регулярно впливає забруднення повітря. Загальні причини забруднення включають транспортні та промислові вихлопи, виробництво електроенергії, дим від підпалів та лісових пожеж. Люди з історією куріння тютюнових виробів наражаються на ще більший ризик. Можна частково зменшити вплив, перевіряючи прогноз забруднення повітря для вашого регіону та уникаючи прогулянок на вулиці, коли рівень високий.

Інші речовини. Гази або хімічні речовини на виробництві або в навколишньому середовищі можуть збільшити ризик розвитку в людини раку легені. Також небезпечно впливають випари дизельного палива або дим, що утворюється під час паяння металів.

Інші фактори, які можуть збільшити ризик раку легені, включають вплив радіації, миш'яку, нікелю та хрому.

Генетика. Деякі люди мають генетичну схильність до раку легені. Якщо у близьких родичів (батьки, брат чи сестра) діагностовано рак легені, це говорить про можливі генетичні зміни, що збільшують ризик виникнення хвороби.

Стадії

Стадія НДРЛ визначається, виходячи з декількох факторів. Враховується:

  • Розмір та розташування пухлини.
  • Наявність метастазів у лімфатичних вузлах та/або інших частинах тіла.

Стадія 0. Хвороба in situ, рак «на місці», пухлина не проросла у прилеглі нормальні тканини легені та не поширилася за межі легені.

Стадія I. Невелика пухлина, яка поширилася на лімфатичні вузли. Стадія I ділиться на дві підстадії. Пухлини стадії ІА мають розмір 3 сантиметри (см) або менше. Пухлини стадії ІА можна додатково розділити на ІА1, ІА2 або ІА3 залежно від розміру пухлини. Пухлини стадії IB мають розмір більше 3 см, але не більше 4 см.

Стадія ІІ. Поділяється на 2 підстадії. Рак стадії IIA — це пухлина розміром понад 4 см, але не більше 5 см, яка не поширилася на лімфатичні вузли. Стадія IIB — пухлина розміром 5 см або менше, яка поширилася на лімфатичні вузли у легені (N1). Рак стадії IIB — це також пухлина шириною понад 5 см, яка не поширилася на лімфатичні вузли. Зазвичай пухлини ІІ стадії можна видалити хірургічно, але часто рекомендується додаткове лікування.

Стадія ІІІ. Є три підстадії, які визначаються розміром пухлини та тим, на які лімфатичні вузли поширився рак. При раку ІІІ стадії немає метастазів в інших органах. Якщо підозрюється НДРЛ стадії III, фахівцям необхідно переконатися, що рак не поширився на інші частини тіла. Для цього ASCO рекомендує фізикальне обстеження, оцінку історії хвороби пацієнта, комп'ютерну томографію грудної клітки та верхньої частини живота, а також ПЕТ-КТ та МРТ головного мозку. Деяким людям може знадобитися перевірити лімфатичні вузли на наявність раку. При стадії IIIA і IIIB може бути важко або неможливо повністю видалити пухлину тільки хірургічним шляхом. Рак стадії IIIC, як правило, не можна видалити хірургічно, може знадобитися комбіноване лікування, що включає хіміотерапію, променеву терапію та імунотерапію. Рак III стадії, який не можна лікувати хірургічним шляхом, часто можна успішно лікувати системною терапією та променевою терапією.

Стадія ІV. Стадія IV означає, що рак легені поширився більше ніж на 1 область іншої легені, рідину, що оточує легеню або серце, або у віддалені частини тіла з кровотоком. Коли ракові клітини потрапляють у кров, метастази можуть виникнути в будь-якому місці тіла. Але НДРЛ найчастіше вражає головний мозок, кістки, печінку та надниркові залози. IV стадія НДРЛ поділяється на 2 підстадії. Стадія IVA — пухлина поширилася у грудній клітці та/або на 1 ділянку за межами грудної клітки. Стадія IVB — пухлина поширилася за межі грудної клітки, уражені більш ніж 1 місце в 1 органі або більш ніж 1 орган.

Симптоми

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

Перші ознаки недрібноклітинного раку легені

Люди з НДРЛ можуть відчувати певні симптоми, а можуть не мати якихось ознак захворювання. Іноді причиною появи симптомів може бути неонкологічне захворювання.

Варто звернутися до лікаря, якщо турбує:

  • втома;
  • кашель;
  • задишка;
  • біль у грудях (з'являється, якщо пухлина поширюється на слизову оболонку легені або інші частини тіла поруч із легенями);
  • втрата апетиту;
  • кашель із мокротинням або слизом;
  • кровохаркання;
  • безпричинна втрата ваги;
  • захриплість.

Діагностика

Сучасна практика лікування раку легенів

Існує безліч досліджень, що використовуються для діагностики НДРЛ. Не всі наведені нижче обстеження будуть рекомендовані кожному пацієнту. Лікар може враховувати такі фактори при виборі методу діагностики: підозрюваний тип раку, симптоми, вік та загальний стан здоров'я, результати раніше проведених медичних аналізів.

Методи візуалізації недрібноклітинного раку легені 

Візуалізація дуже важлива при лікуванні пацієнтів із НДРЛ. Однак діагноз встановлюється лише на підставі біопсії. Результати сканування разом з історією захворювання, клінічним оглядом, аналізами крові та інформацією біопсії дозволяють побачити повну картину: де почався рак, чи поширився він і куди.

Комп'ютерна томографія (КТ). Комп'ютерна томографія дозволяє отримати зображення, на яких фахівці можуть побачити розмір та розташування пухлини легені та/або метастазів раку легені. У процесі комп'ютерної томографії з допомогою рентгенівських променів, спрямованих під різними кутами, отримують знімки внутрішніх органів та тканин. Комп'ютер об'єднує ці зображення у детальне тривимірне зображення, на якому видно будь-які аномалії або пухлини. Щоб забезпечити кращу деталізацію зображення, під час сканування може використовуватися спеціальний барвник — контрастна речовина. Його вводять пацієнту через вену та/або у вигляді рідини, яку необхідно випити.

Позитронно-емісійна комп'ютерна томографія (ПЕТ-КТ). В організм хворого вводять невелику кількість радіоактивної речовини (глюкоза з радіоактивною міткою). Вона поглинається клітинами, які використовують найбільше енергії. Оскільки рак має тенденцію активно споживати енергію, він поглинає більше радіоактивної речовини. Сканер виявляє ділянки патологічного накопичення речовини.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ використовує магнітні поля, а не рентгенівські промені для отримання докладних зображень тіла. Перед скануванням вводиться контрастна речовина для створення чіткішого зображення. Однак МРТ-сканування не підходить для зйомки частин тіла, що рухаються, наприклад, легень, що рухаються під час кожного вдиху. Тому МРТ рідко використовується для дослідження легені. Проте цей метод може бути корисним у пошуку метастазів у головний мозок або кістки.

Остеосцинтиграфія (сканування кісток). Під час сканування кісток використовується радіоактивний індикатор, який дозволяє побачити внутрішню частину кісток. Кількість радіації надто низька, щоб бути небезпечною. Індикатор вводять у вену пацієнта. Він накопичується на ділянках кістки та фіксується спеціальною камерою. Здорова кістка здається камері світлішою, а ділянки пошкоджень, наприклад, спричинених раком, виділяються на зображенні. Зауважимо, що останнім часом для виявлення НДРЛ, що поширився на кістки, все частіше застосовується ПЕТ-КТ.

Процедури, в процесі яких лікарі отримують зразки клітин або тканин, для точної діагностики раку легені та планування лікування:

Біопсія. Це взяття невеликої кількості тканини на дослідження під мікроскопом. Зразок пухлини використовується, щоб визначити підтип НДРЛ та провести додаткове молекулярне тестування. Якщо для проведення цих досліджень видалено недостатню кількість пухлини,може знадобитися повторна біопсія.

Бронхоскопія. При бронхоскопії фахівець вводить тонку гнучку трубку зі світлом на кінці в рот або ніс, потім через трахею і в дихальні шляхи легені. Трубка дозволяє лікарю зазирнути всередину легені. Крихітні інструменти всередині трубки можуть брати зразки рідини або тканини для дослідження. Часто досліджуються лімфатичні вузли. Біопсія проводиться під контролем ультразвуку — ендобронхіального УЗД (EBUS). Під час бронхоскопії пацієнти отримують легку анестезію, яка блокує біль.

Голкова аспіраційна/пункційна біопсія. Після знеболювання шкіри лікар бере зразок пухлини легені на дослідження. Для отримання тканини застосовується голка, розмір якої залежить від того, наскільки великий зразок необхідний. Процедура зазвичай проводиться під контролем комп'ютерної томографії чи рентгена. Пункційна біопсія дає більший обсяг тканини, ніж пункційна аспірація.

Торакоцентез. Після знеболювання шкіри грудної клітки голку вводять через стінку грудної клітки в простір між легенею і стінкою грудної клітки, де може накопичуватися рідина. Рідина видаляється та перевіряється на наявність ракових клітин.

Торакоскопія. Ця процедура виконується в операційній, пацієнт отримує загальну анестезію. Через невеликий розріз у шкірі грудної стінки хірург може ввести спеціальний інструмент та невелику відеокамеру, щоб полегшити огляд внутрішньої частини грудної клітки. Ця процедура також може називатись відеоторакоскопічною хірургією або VATS.

Медіастіноскопія. Це хірургічна процедура, що проводиться в операційній, пацієнт отримує загальну анестезію. Хірург оглядає та бере зразок лімфатичних вузлів у центрі грудної клітки під грудиною, роблячи невеликий розріз у верхній частині грудини. Ця процедура також потребує загальної анестезії та проводиться в операційній.

Торакотомія. Ця процедура виконується в операційній, пацієнт отримує загальну анестезію. Хірург робить надріз у грудній клітці, безпосередньо оглядає легеню та бере зразки тканин для аналізу. Торакотомія рідко використовується для діагностики раку легені, але може знадобитися для повного видалення пухлини легені.

Біомаркерне тестування пухлини

Лікар може порадити дослідити зразок пухлини, щоб визначити унікальні гени, білки та інші особливості. Це молекулярне тестування пухлини. Є кілька генів, мутації у яких можуть сприяти зростанню та поширенню раку. Ці мутації виявляють у пухлині, а не в здорових клітинах організму. Такі захворювання не успадковуються та не передаються дітям. Результати цих досліджень та інформація про стадії НДРЛ допомагають визначити, чи можна застосовувати таргетну терапію, спрямовану на певні мутації. Зараз існують таргетні методи лікування багатьох генетичних мутацій, які викликають рак легені, і продовжуються дослідження, спрямовані на розробку нових препаратів.

Генетичні мутації, які сприяють росту раку легені, часто виникають в одному або кількох генах, включаючи EGFR, ALK, KRAS, BRAF, HER2, ROS1, RET, MET та TRK. Певні мутації, на які можна впливати за допомогою таргетної терапії, набагато частіше зустрічаються у людей з аденокарциномою НДРЛ та у тих, хто ніколи не курив. Водночас люди, які курили в анамнезі, також можуть мати генетичні мутації, що можна лікувати за допомогою таргетної терапії, тому необхідно проводити тести без урахування історії куріння.

Лікар може також рекомендувати тестування PD-L1. Це білок, виявлений на поверхні деяких ракових клітин та деяких імунних клітин організму. Він не дає імунним клітинам організму знищити рак. Знаючи, чи має пухлина PD-L1, лікар розумітиме ефективність застосування імунотерапії. Нині існують різні тести на біомаркери, які можна провести, щоб визначити, чи є у вас генетичні зміни.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Лікування хворих на рак легені в LISOD включає всі методи, які використовують в сучасній клінічній онкології: хірургічний, променевий, хіміотерапевтичний і їх різні поєднання. Вибір того чи іншого методу залежить від багатьох факторів: основними є стадія раку і стан пацієнта.

Хірургічне лікування недрібноклітинного раку легені

Метою операції є повне видалення пухлини легені та прилеглих лімфатичних вузлів у грудній клітці. Пухлина має бути видалена з краєм здорової легеневої тканини. «Чисті краї» означає, що дослідження видаленого фрагмента показало, що у здорових тканинах, які оточують пухлину, не було виявлено раку.

При НДРЛ можуть бути використані такі види хірургічних втручань:

Лобектомія. У легенях всього 5 часток, 3 у правій легені і 2 у лівій. Лобектомія — видалення цілої частки легені. Наразі вважається, що це найбільш ефективний тип операції, навіть коли пухлина дуже маленька.

Клиноподібна резекція. Якщо хірург не може видалити всю частку легені, хірург може видалити пухлину, оточену краєм здорової легені.

Сегментектомія. Це ще один спосіб видалити пухлину, коли неможливо видалити всю частку легені. При сегментектомії хірург видаляє частину легені, де розвинувся рак. Як правило, при сегментектомії видаляється більше легеневої тканини та лімфатичних вузлів, ніж при клиноподібній резекції.

Пневмонектомія. Якщо пухлина розташована близько до центру грудної клітки, хірургу, можливо, доведеться видалити всю легеню. Пневмонектомія пов'язана з більшим ризиком, ніж лобектомія, перед виконанням цієї операції лікарю необхідно буде оцінити здоров'я вашого серця і легень. Час, необхідний для відновлення після операції, залежить від того, яка частина легкого видалена, і стану здоров'я до операції. Подібні операції нині є мінімально інвазивними порівняно з минулим.

Додаткові процедури можуть бути призначені до та після операції, щоб знизити ризик рецидиву. Неоад'ювантна терапія — це лікування, яке проводиться до операції. Крім лікування первинної пухлини та зниження ризику рецидиву, цей тип терапії також використовується для зменшення обсягу хірургічного втручання. Ад'ювантна терапія — це лікування, яке проводиться після хірургічного втручання. Його мета — знищити клітини раку, які могли залишитися в організмі після операції. Це допомагає знизити ймовірність рецидиву, хоча завжди є певний ризик того, що рак повернеться. Ад'ювантна терапія при НДРЛ може включати променеву терапію та системну терапію (хіміотерапія, таргетна терапія та імунотерапія).

Хіміотерапія НДРЛ

Хіміотерапія — це застосування ліків для знищення ракових клітин (зазвичай шляхом запобігання їх росту, діленню та утворення нових клітин). Доведено, що таке лікування поліпшує тривалість та якість життя людей із раком легені на всіх стадіях. Схема чи графік хіміотерапії зазвичай складається з певної кількості циклів, які проводяться протягом встановленого періоду. Рекомендовані препарати залежать від типу раку легені. Звичайні схеми лікування раку легені включають або 2-3 препарати, що приймаються разом, або 1 препарат, що приймається окремо.

Таргетна терапія недрібноклітинного раку легені

Таргетна терапія — лікування, націлене на специфічні гени, білки або тканинне середовище раку, які сприяють росту та виживанню пухлини. Цей тип лікування блокує ріст та поширення ракових клітин та обмежує пошкодження здорових клітин.

Не всі пухлини мають однакові мішені. Щоб знайти найефективніше лікування, лікар може рекомендувати дослідження визначення генів, білків та інших особливостей пухлини. При деяких видах раку легені аномальні білки виявляються у клітинах пухлини у надзвичайно великих кількостях. Це допомагає лікарям підібрати кожному пацієнту найефективніше лікування, якщо це можливо.

Лікування таргетною терапією швидко змінюється у зв'язку з темпами наукових досліджень. Наразі у клінічних випробуваннях вивчаються нові таргетні препарати. Дізнайтесь у свого лікаря про опції, які вам доступні.

Таргетна терапія НДРЛ включає:

Інгібітори рецептора епідермального фактора росту (EGFR). Близько 10-15% всіх випадків раку легені є EGFR-позитивними. Дослідники виявили, що препарати, які блокують EGFR, можуть бути ефективними для зупинки або уповільнення росту раку легені, якщо в клітинах пухлини є мутації EGFR.

Препарати, націлені на інсерцію в екзоні 20 EGFR. Деякі люди мають специфічну зміну гена EGFR в екзоні 20. Це називається інсерцією в екзоні 20 EGFR. Така зміна робить пухлину стійкою до звичайних інгібіторів EGFR, тому було розроблено спеціальні препарати.

Інгібітори кінази анапластичної лімфоми (ALK). ALK — це білок, який є частиною процесу росту клітин. Коли він є, це допомагає раковим клітинам рости. Інгібітори ALK допомагають зупинити цей процес. Зміни в гені ALK виявляються приблизно у 4% людей із НДРЛ.

Препарати, націлені на злиття ROS1. Рідкісні зміни в гені ROS1, які називаються злиттям ROS1 або перебудовою ROS1, можуть викликати проблеми з ростом та диференціюванням клітин. Диференціювання клітин — процес, за допомогою якого клітини перетворюються з одного типу клітин на інший. Злиття ROS1 виявляють у 1-2% людей із раком легені.

Препарати, орієнтовані на мутації KRAS G12C. KRAS G12C є однією з найпоширеніших генетичних мутацій, які виявляють у людей з НДРЛ. Близько 20–25% людей із раком легені мають мутацію KRAS.

Препарати, спрямовані на злиття NTRK. Цей тип генетичних змін зустрічається при деяких видах раку та викликає ріст ракових клітин. При раку легені зустрічається рідко (менше 1%).

Препарати, націлені на мутації BRAF V600E. Ген BRAF виробляє білок, що бере участь у рості клітин і викликає їх поширення. Мутації BRAF були виявлені у 4% випадків НДРЛ.

Препарати, націлені на пропуск екзону 14 MET. Пропуск екзону 14 MET — генетична мутація, яка виявляється більш ніж у 3% випадків НДРЛ.

Препарати, орієнтовані на злиття RET. До 2% всіх випадків НДРЛ є позитивними на злиття RET.

Антиангіогенна терапія. Антиангіогенна терапія зупиняє ангіогенез, що є процесом створення нових кровоносних судин. Оскільки для росту та поширення пухлини необхідні поживні речовини, які доставляють кровоносні судини, мета антиангіогенної терапії полягає у тому, щоб «заморити» пухлину голодом.

Імунотерапія НДРЛ

Імунотерапія, яку також називають біологічної терапією, покликана посилити природні захисні сили організму для боротьби з раком. Використовуються матеріали, створені організмом або в лабораторії, для поліпшення або відновлення функції імунної системи. Люди, які отримують лікування НДРЛ за допомогою імунотерапії, можуть отримувати лише один препарат, комбінацію імунотерапевтичних препаратів або комбінацію з хіміотерапевтичними препаратами. Якщо прогресуючий НДРЛ не може бути вилікуваний таргетною терапією, бажаним початковим лікуванням часто є імунотерапія або імунотерапія у поєднанні з хіміотерапією.

Імунотерапія може використовувати імунну систему організму для лікування раку за допомогою різних способів

Препарати, що блокують шлях PD-1. Шлях PD-1 може бути дуже важливим для здатності імунної системи контролювати ріст раку. Блокування цього шляху за допомогою антитіл до PD-1 та PD-L1 зупиняє або уповільнює ріст НДРЛ у деяких пацієнтів.

Препарати, що блокують шлях CTLA-4. Іншим імунним шляхом, який може стати метою лікування, є шлях CTLA-4.

Променева терапія недрібноклітинного раку легені

Променева терапія — це застосування високоенергійних рентгенівських променів для знищення ракових клітин. Найбільш поширений тип променевої терапії називається дистанційною променевою терапією, тобто опроміненням, яке проводиться апаратом поза тілом. Схема лікування зазвичай включає певну кількість процедур, що проводяться протягом встановленого часу. Лікування може тривати від кількох днів до кількох тижнів.

Як і хірургія, променева терапія не призначається для лікування поширеного раку. Променева терапія знищує ракові клітини безпосередньо на шляху променя. При цьому можуть ушкоджуватися здорові клітини, тому метод не можна використовувати для обробки великих ділянок тіла. Іноді можна використовувати променеву терапію з модульованою інтенсивністю (IMRT) або стереотаксичну променеву терапію тіла (SBRT). Ці типи променевої терапії використовують комп'ютерну томографію або ПЕТ-сканування, щоб точно спланувати, куди направити випромінювання, аби знизити ризик пошкодження здорових частин тіла. Таке лікування не підходить для всіх пацієнтів, але його можна використовувати на ранніх стадіях захворювання і коли пухлина невелика, або якщо хірургічне втручання неможливе.

Деяким людям з НДРЛ І стадії або людям, яким не можна зробити операцію, може бути призначена стереотаксична променева терапія як альтернатива хірургічному втручанню.

Паліативне лікування

Паліативна допомога важлива для полегшення симптомів та побічних ефектів. Променева терапія або хірургічне втручання також можуть використовуватися для лікування метастазів, що спричиняють біль або інші симптоми. Метастази в кістки можна лікувати хірургічним шляхом, а кістки можна зміцнити за допомогою металевих імплантатів.

Протоколи лікування

Сучасні протоколи лікування змінюються дуже швидко, часто до кількох разів на рік. Основними є протоколи таких професійних організацій — NCCN (nccn.org), ASCO (asco.org), ESMO (esmo.org).

Прогноз лікування

Важливо відзначити, що показники виживання залежать від декількох факторів, включаючи підтип раку легені та стадію захворювання.

5-річне виживання показує, який відсоток людей живе не менше 5 років після виявлення раку. П'ятирічне виживання для всіх людей з усіма типами раку легені становить 21%. П'ятирічне виживання чоловіків — 17%. П'ятирічне виживання жінок — 24%. П'ятирічне виживання при НДРЛ — 25% порівняно з 7% при дрібноклітинному раку легені.

Для людей із локалізованим НДРЛ (тобто рак не поширився за межі легені) загальне 5-річне виживання становить 63%. Для регіонарного НДРЛ (коли рак поширився за межі легені у прилеглі лімфатичні вузли) 5-річне виживання становить близько 35%. Якщо рак поширився на віддалені частини тіла (метастатичний рак легені), 5-річне виживання становить 7%. Важливо відзначити, що нові методи лікування, такі як таргетна та імунотерапія, дозволяють людям з метастатичним раком легені жити довше, ніж будь-коли раніше.

Профілактика

Дослідники продовжують вивчати фактори, що викликають НДРЛ, щоб краще розуміти способи запобігти хворобі. Сьогодні немає перевіреного способу уникнути розвитку НДРЛ, але можна знизити ризик. Ви можете звернутися до клінічного онколога LISOD для оцінки ризиків та отримання рекомендацій щодо скринінгових обстежень.

Головний спосіб запобігти раку легені — уникати тютюнового диму. Люди, які ніколи не курили, мають найнижчий ризик розвитку раку легені. Але кинути курити ніколи не пізно: ризик розвитку раку легені знижується після відмови від шкідливої звички.

Спроби запобігти раку легені за допомогою вітамінів або інших методів лікування не спрацювали. Наприклад, бета-каротин (препарат, споріднений з вітаміном А) був випробуваний як спосіб запобігання раку легені. Проте ризик не зменшився. У людей, які продовжували курити, бета-каротин фактично збільшував ризик раку легені.

Скринінг раку легені

Скринінг раку легені — це обстеження, яке називається низькодозовою спіральною комп'ютерною томографією (НДКТ).

Таке обстеження важливо проходити у профільному онкологічному центрі. Рекомендації професійних організацій ґрунтуються на віці людини та кількості сигарет, що викурюються. Число «1 пачко-рік» означає, що людина викурює 20 цигарок, або 1 пачку щодня протягом року.

Рекомендовані такі графіки скринінгу раку легені для людей, які зараз курять або кинули курити:

  • Людям від 55 до 74 років, які курять 30 пачко-років і більше, рекомендується щорічний скринінг за допомогою низькодозової комп'ютерної томографії. Він також рекомендується тим, хто у віці від 55 до 74 років кинув курити (якщо це сталося протягом останніх 15 років).
  • Скринінг КТ зазвичай не рекомендується людям, які курять менше 30 пачко-років, молодше 55 або старше 74 років, кинули курити більше 15 років тому або мають серйозне захворювання, яке може вплинути на лікування раку або скоротити тривалість життя людини.

Для отримання рекомендацій щодо індивідуальної тактики обстежень (з урахуванням сімейної історії та особистих факторів ризику) можна звернутися до клінічного онколога LISOD.

Джерела

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрий день! У моєї доньки (38 років) виявили рак легень. Наразі остаточного висновку немає, очікуємо на наступному тижні. Чи є в Лісод лікарі та практики для лікування саме раку легень?

Андрій Іжик

Добрий день.

У нас працюють досвідчені клінічні онкологи — ізраїльські та українські лікарі, які пройшли стажування у провідних медичних закладах Західної Європи, Ізраїлю, США, Японії. Це спеціалісти з лікування всіх видів раку, зокрема й рідкісних патологій. Лікарі діють відповідно до міжнародних медичних протоколів і для кожного випадку обирають персоналізовану тактику лікування. Враховуються особливості пухлини, її поширення, а також стан здоров’я пацієнта та інші фактори.

Клінічні онкологи LISOD мають великий досвід лікування пацієнтів із раком легені. У своїй практиці застосовують тільки доказові методи лікування. Водночас фахівці відстежують нові світові тенденції та впроваджують в практику найсучасніші та найефективніші методи та препарати.

Уважаемые доктора клиники "Лисод"! От имени всех жителей Украины, позвольте выразить каждому из Вас глубокую благодарность за то, что Вы профессионально (и бесплатно - что в наше время - редкость) консультируете нуждающихся и вселяете им надежду на выздоровление. Низкий поклон и здоровья Вам и Вашим близким! Если позволите,у меня тоже вопрос: у дяди периферический рак лёгкого - умеренновыраженная аденокарценома 3,5 на 3,5 см без метастаз, увеличенные лимфоузлы средостения. Из-за тяжёлых сопутствующих заболеваний (перенесённый 14 месяцев назад инфаркт и 3-4 стадия ХОЗЛ) в хирургическом лечении и химиотерапии врачи отказали. Возможно ли лечение на линейном ускорителе или киберножом? Какой прогноз? Что Вы посоветуете? Ждём, надеемся, заранее огромное спасибо.
Меір Зааві

Лучевая терапия (стереотактическая «киберножом» на опухоль и конформная линейным ускорителем на средостение) вполне приемлемая опция, если функциональные возможности легких позволяют. Вам надо провести, если еще не проведена, спирометрию и потом решать. Учитывая тяжелую форму обструктивного хронического заболевания легких, как Вы пишете, – лучевая терапия может быть проблемна. Следует провести исследование мутации EGF-рецептора в ткани опухоли (на биопсийном материала) – имеется относительно новый препарат Эрлотиниб, так называемый таргетный (целевой), который может быть эффективен при этой мутации у больных с аденокарциномой легкого. Препарат лишен многих побочных действий, присущих химиотерапии, а по эффективности сравним с ней.

Здравствуйте! Моей сестре поставлен диагноз: рак нижней части левого легкого Т2N3M1 с множественными mts в головной мозг, стадия 2, клиническая группа 4. В данный момент у сестры парализована правая сторона тела, нарушено зрение. Мы очень волнуемся и переживаем. Как нам поступить. Заранее спасибо.
Меір Зааві

Рекомендую проведение лучевой терапии на область головного мозга на фоне терапии стероидными гормонами с паллиативной целью; необходимость в системной терапии на следующем этапе будет оценена в соответствии с состоянием пациентки по окончании лучевой терапии.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі