РАК МАТКИ

Нове в розумінні хвороби

Сьогодні на допомогу жінкам приходить клітинна терапія. Рак матки не є перепоною для материнства. Всі провідні клініки світу використовують останні наукові досягнення, щоб не тільки вилікувати пацієнтку, а й забезпечити їй щастя в родині. Під час операції у жінок дітородного віку хірург проводить забір оваріальної тканини і/або ембріонів, які надалі зберігаються в кріобанку. В майбутньому, після одужання, у жінки можуть бути власні діти.

Рак ендометрію – злоякісна пухлина, що походить з епітелію (шару клітин) тіла матки. Пухлина матки  – це одне з найпоширеніших злоякісних новоутворень у жінок. Рак матки вражає жінок переважно у віці від 50 до 65 років, рідше –   молодших жінок. Існує два основних типи раку ендометрію (РЕ). Гормонально залежний рак матки частіше зустрічається  у віці від 45 до 50 років у пацієнток, які мали в анамнезі синдром полікістозних яєчників, безпліддя, ожиріння, гіперглікемію, цукровий діабет, маткові кровотечі. Передраковий стан відіграє істотну роль у розвитку раку матки. Рубці, що залишаються після родової травми, виразки, ерозії, лейкоплакії, розростання епітелію (поліпи, кондиломи), запальні процеси (ендометрити і ендоцервіцити).

Фоновим захворюванням раку тіла матки може бути залозисто-кістозна гіперплазія ендометрію. «Автономний» рак матки частіше діагностують у жінок після 50 років. Характерною для цього виду рака є  відсутність ендокринно-обмінних порушень і низька чутливість до гормонів.

Діагностика

В LISOD застосовують найсучасніші методи діагностики та лікування раку матки згідно з міжнародними стандартами. Ефективна діагностика раку матки ґрунтується на комплексному обстеженні. Тільки такий підхід гарантує своєчасне виявлення раку тіла матки.

Діагностика та стадіювання раку тіла матки базуються на даних анамнезу, рентгенологічного, гістероскопічного, цитологічного і гістологічного досліджень. Також виявляється рак тіла матки при ультразвуковому обстеженні органів малого таза.

Основним методом діагностики є гістологічне дослідження матеріалу з порожнини матки. Дослідження матеріалу проводиться в референтній зарубіжній лабораторії. Діагностика раку матки дуже важлива для визначення плану променевого або комбінованого лікування.

У разі виявлення атипових клітин при цитологічному дослідженні мазків із шийки матки виконують аспіраційну біопсію ендометрію. Вишкрібання каналу шийки матки і аспіраційна біопсія ендометрію проводяться пацієнткам із підозрою на рак ендометрію.

При негативних результатах аспіраційної біопсії виконують роздільне діагностичне вишкрібання шийки матки і матки.

Для здорових жінок в якості скринінгу застосовують трансвагінальне ультразвукове дослідження. Також при діагностиці використовуються рентгенографія легких і комп'ютерна томографія. В деяких випадках необхідна колоноскопія.

У ряді випадків застосовують ПЕТ-КТ:

 • для діагностики пухлини у пацієнток із підвищеним рівнем онкомаркера СА 125 і з неоднозначною клінічною картиною за даними інших досліджень;
 • при підозрі на рецидив карциноми ендометрію;
 • при підозрі на залучення тазових і парааортальних лімфовузлів.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

 • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
 • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

При лікуванні раку ендометрію, залежно від поширеності процесу, ми застосовуємо всі сучасні методи: радіотерапія, видалення пухлини матки, гістеректомія (видалення матки), резекція ендометрію, надпіхвова ампутація матки, хіміотерапія, гормонотерапія пухлин матки.

Хірургія раку матки

У 80% випадків рак тіла матки діагностують на 1-2 стадії, і пухлина матки може бути вилікуваною за допомогою одних хірургічних методів або поєднанням хірургічних методів і променевої терапії.

Хірургічне лікування складається з гістеректомії (видалення матки); також часто видаляють яєчники (оваріектомія) і маткові труби, тобто виконують видалення придатків, оскільки ці органи зазвичай уражаються при будь-якому поширенні ракової пухлини. У зв'язку з тим, що видалення яєчників для жінок, які ще не досягнули менопаузи, може бути пов'язане з емоційними проблемами, ми обов'язково надаємо всім пацієнткам психологічну підтримку, а також консультативну допомогу.

Променева терапія раку матки

При поширених стадіях, крім хірургічного лікування, другим етапом або в якості монотерапії використовується променева терапія. Для дистанційної терапії ми застосовуємо лінійні прискорювачі фірми VARIAN. Індивідуальне планування, наявність коліматорів, що дозволяють створювати поля опромінення за формою пухлини, значно знижує ризик виникнення побічних явищ опромінення.

Якщо є показання, можливе поєднання дистанційної променевої терапії та брахітерапії. Застосування високодозової брахітерапії дозволяє підвести максимальну дозу саме до пухлини за найменший період часу, що значно покращує ефективність.

Симптоми

Алла Вінницька

Онкогінеколог. Професор

Записатися на прийом

Основний симптом раку ендометрію – маткова кровотеча (кров'янисті виділення різної інтенсивності), рідше – біль. У молодих жінок репродуктивного віку симптоми захворювання проявляються порушенням менструальних функцій –   рясні місячні або кровотечі. Біль свідчить про поширеність процесу. Він може бути пов'язаний із здавлюванням нервових стовбурів інфільтратом або з тим, що вміст порожнини матки розтягує її стінки.

Симптоми раку матки:

 • рясні виділення з піхви з домішками слизу;
 • інтенсивні кров'янисті виділення;
 • біль внизу живота.

Важливо. Загальний стан погіршується тільки при занедбаній хворобі. Майже всі жінки довгий час почувають себе добре. Тому ще раз підкреслюємо необхідність регулярних оглядів у досвідченого гінеколога.

Фактори ризику

Будь-які певні причини розвитку раку тіла матки не ідентифіковані. Але існує ряд факторів, що сприяють виникненню раку ендометрію.

 • Ранній початок менструації і пізній вступ в менопаузу.
 • Надлишкова маса тіла.
 • Цукровий діабет.
 • Колоректальний рак у хворої або у її близьких родичів в анамнезі.
 • Відсутність дітей.
 • Безпліддя.

Профілактика

Основна профілактика раку ендометрію спрямована на нормалізацію і корекцію ендокринно-обмінних порушень: зниження маси тіла, нормалізацію гормональних порушень і цукрового діабету, а також виявлення і лікування гіперпластичних процесів ендометрію. Також до профілактики можна віднести гормональні контрацептиви, що містять естрогени і гестагени, які перешкоджають розвитку гіперплазії ендометрію.

Що раніше звернеться жінка до гінеколога при появі перших симптомів, то швидше буде виявлене захворювання і успішнішим буде результат лікування

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.мед.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені, що отримуєте правильне лікування.

Новини по темі