Рак матки

Сьогодні на допомогу жінкам приходить клітинна терапія. Рак матки не э перепоною для материнства. Всі провідні клініки світу використовують останні наукові досягнення, щоб не тільки вилікувати пацієнтку, а й забезпечити їй щастя в родині. Під час операції у жінок дітородного віку хірург проводить забір оваріальної тканини і /або ембріонів, які надалі зберігаються в кріобанку. В майбутньому, після одужання, у жінки можуть бути власні діти.

Рак ендометрія – злоякісна пухлина, що походить з епітелію (шару клітин) тіла матки. Пухлина матки  – це одне з найпоширеніших злоякісних новоутворень у жінок. Рак матки вражає жінок, в основному, у віці від 50 до 65 років, рідше –   молодших жінок. Існує два основних типи раку ендометрія (РЕ). Гормонально залежний рак матки частіше зустрічається  у віці від 45 до 50 років у пацієнток, які мали в анамнезі синдром полікістозних яєчників, безпліддя, ожиріння, гіперглікемію, цукровий діабет, маткові кровотечі. Передраковий стан відіграє істотну роль в розвитку раку матки. Це рубці, що залишаються після родової травми, виразки, ерозії, лейкоплакії, розростання епітелію (поліпи, кондиломи), запальні процеси (ендометрити і ендоцервіцити).

Фоновим захворюванням раку тіла матки може бути залізо-кістозна гіперплазія ендометрія. «Автономний» рак матки частіше діагностують у жінок після 50 років. Характерною для цього виду рака є  відсутність ендокринно-обмінних порушень і низька чутливість до гормонів.

Діагностика

В ЛІСОД застосовують найсучасніші методи діагностики та лікування раку матки згідно з міжнародними стандартами. Ефективна діагностика раку матки ґрунтується на комплексному обстеженні. Тільки такий підхід гарантує своєчасне виявлення раку тіла матки.

Діагностика та стадіювання раку тіла матки базуються на даних анамнезу, рентгенологічного, гістероскопічного, цитологічного і гістологічного досліджень. Також виявляється рак тіла матки при ультразвуковому обстеженні органів малого таза.

Основним методом діагностики є гістологічне дослідження зіскрібка з порожнини матки. Дослідження матеріалу проводиться в референтній зарубіжної лабораторії. Діагностика раку матки дуже важлива для вироблення плану променевого або комбінованого лікування.

У разі виявлення атипових клітин при цитологічному дослідженні мазків з шийки матки виконують аспіраційну біопсію ендометрія. Вишкрібання каналу шийки матки і аспіраційна біопсія ендометрія проводяться пацієнткам з підозрою на рак ендометрія.

При негативних результатах аспіраційної біопсії виконують роздільне діагностичне вишкрібання шийки матки і матки.

Для здорових жінок в якості скринінгу застосовують трансвагинальне ультразвукове дослідження. Також при діагностиці використовуються рентгенографія легких і комп'ютерна томографія. В деяких випадках необхідна колоноскопія.

У ряді випадків застосовують ПЕТ-КТ:

 • для діагностики пухлини у пацієнток із підвищеним рівнем онкомаркера СА 125 і з неоднозначною клінічною картиною за даними інших досліджень;
 • при підозрі на рецидив карциноми ендометрія;
 • при підозрі на залучення тазових і парааортальних лімфовузлів.

Лікування

З приводу діагностики й лікування цього виду раку звертайтеся до Контакт-центру LISOD:

 • 0-800-500-110 (безкоштовно по Україні);
 • +38 044 520 94 00 — щодня з 08:00 до 20:00.

При лікуванні раку ендометрія, в залежності від поширеності процесу, ми застосовуємо всі сучасні методи: радіотерапія, видалення пухлини матки, гістєрктомія (видалення матки), резекція ендометрія, надпіхвова ампутація матки, хіміотерапія, гормонотерапія пухлин матки.

Хірургія раку матки

У 80% випадків рак тіла матки діагностують на 1-2 стадії, і пухлина матки може бути вилікуваною за допомогою одних хірургічних методів або сполученням хірургічних методів і променевої терапії.

Хірургічне лікування складається з гістеректомії (видалення матки); також часто видаляють яєчники (оваректомія) і маткові труби, тобто виконують видалення придатків, оскільки ці органи зазвичай уражаються при будь-якому поширенні ракової пухлини. У зв'язку з тим, що видалення яєчників для жінок, які ще не досягнули менопаузи, може бути пов'язане з емоційними проблемами, ми обов'язково надаємо всім пацієнткам психологічну підтримку, а також консультативну допомогу.

Променева терапія раку матки

При поширених стадіях, крім хірургічного лікування, другим етапом або в якості монотерапії використовується променева терапія. Для дистанційної терапії ми застосовуємо лінійні прискорювачі фірми VARIAN. Індивідуальне планування, наявність колліматорів, що дозволяють створювати поля опромінення за формою пухлини, значно знижує ризик виникнення побічних явищ опромінення.

За показаннями можливе поєднання дистанційної променевої терапії та брахітерапії. Застосування високодозової брахітерапії дозволяє підвести максимальну дозу саме до пухлини за найменший період часу, що значно покращує ефективність.

Симптоми

Основний симптом раку ендометрія – маткова кровотеча (кров'янисті виділення різної інтенсивності), рідше – біль. У молодих жінок репродуктивного віку симптоми захворювання проявляються порушенням менструальних функцій –   рясні місячні або кровотечі. Біль свідчить про поширеність процесу. Він може бути пов'язаний із здавлюванням нервових стовбурів інфільтратом або з тим, що вміст порожнини матки розтягує її стінки.

Симптоми раку матки:

 • рясні виділення з піхви з домішками слизу;
 • інтенсивні кров'янисті виділення;
 • біль внизу живота.

Важливо. Загальний стан погіршується тільки при запущеній хворобі. Майже всі жінки довгий час відчувають себе добре. Тому ще раз підкреслюємо необхідність регулярних оглядів у досвідченого гінеколога.

Фактори ризику

Будь-які певні причини розвитку раку тіла матки не ідентифіковані. Але існує ряд факторів, що сприяють виникненню раку ендометрія.

 • Ранній початок менструації і пізній вступ в менопаузу.
 • Надлишкова маса тіла.
 • Цукровий діабет.
 • Колоректальний рак у хворої або у її близьких родичів в анамнезі.
 • Відсутність дітей.
 • Безпліддя.

Профілактика

Основна профілактика раку ендометрія спрямована на нормалізацію і корекцію ендокринно-обмінних порушень: зниження маси тіла, нормалізація гормональних порушень і цукрового діабету, а також виявлення і лікування гіперпластичних процесів ендометрія. Також до профілактики можна віднести гормональні контрацептиви, що містять естрогени і гестагени, які перешкоджають розвитку гіперплазії ендометрія.

Чим раніше звернеться жінка до гінеколога при появі перших симптомів, тим швидше буде виявлене захворювання і тим успішнішим буде результат лікування

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрый день. Моей маме 75 лет. В феврале этого года ей поставили диагноз рак матки, и провели операцию по ее удалению, после чего она прошла курс лучевой терапии, после того, как были обнаружены метастазы в лимфоузлах. После курса лучевой терапии ей назначили - брахитерапию. Но, когда она обратилась в больницу (которую ей посоветовали), там специалист отказался делать ей брахитерапию, сославшись на то, что ее нужно было делать до операции, а теперь она ни к чему. У нее продолжаются боли. Каково должно быть дальнейшее лечение? Нужно ли делать брахитерапию, или же химию? С уважением, Будник Елена.

Сергій Байдо

Брахитерапия должна быть начата не позже 2-3 недель после наружного облучения, в противном случае она не имеет смысла. Как правило, при метастатическом раке эндометрия проводится химиотерапия.

Здравствуйте, доктор. Мне был установлен диагноз: лейомиома полости матки (средних размеров), протокола УЗИ на руках нет. До обнаружения никаких симптомов я не замечала. Мне были назначены препараты: "НОВИНЕТ", "ЛИНДИНЕТ 20", " ЛИНДИНЕТ 30" и тому подобные. Нужны ли еще дополнительные обследования и такая терапия будет правильной. Заранее огромное спасибо.

Олександра Громова

Назначенные Вам препараты по меньшей мере не противопоказаны при миоме матки, в большинстве случаев способствуют стабилизации размеров миомы и уменьшению менструальной кровопотери. Из перечисленных Вами наиболее подходящий - Новинет, его использование при миоме излучалось в нескольких исследованиях. При назначении обязательно надо учесть противопоказания и контролировать размеры узлов каждые 6 месяцев.
Для более подробной консультации Вам лучше обратиться к нам в клинику, так как при "заочном" консультировании можно упустить ряд важных моментов и упустить противопоказания к назначению гормональных препаратов (курение, вес, наследственный анамнез, возраст, состояние печени и многое другое).

здравствуйте!! вопрос будет о состоянии здоровья моей мамы. сделали КТ брюшной полости, напишите пожалуйста доступным языком, что у моей мамы? после кт нам назначили пункцию лимфатических узлов(на 26.11.11). что с легкими? "Забрюшинные лимфоузлы не увеличены.Определяются увеличенные паховые лимфоузлы размерами справа до 2,1х1,7 см,слева до 3,4 см, окружающая жиовая клетчатка тяжиста,уплотнена. Свободной жидкости в брюшной полости нет. Очаги костной деструкции не выявлены. Отмечается мозаичность пневматизации видимых базальных отделов легких.Справа в S10определяется округлый очаг с четкими контурами диаметром до 2,0см,в S4 субплеврально очаг размером 1,4х0,8 см. Синусы свободные. ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Са эндометрия,состояние после экстирпации матки с придатками и лучевого лечения с признаками пролонгации заболевания: лимфоаденопатия паховых областей,очаги базальных отделов нижней и средней долей правого легкого,наиболее вероятно,вторичного генеза. Состояние после холецистэктомии." какое лечение будет оптимальным и продуктивным в нашем случае?очень жду Вашего ответа! спасибо!

Цві Бернштейн

С наибольшей вероятностью, речь идет о метастазировании карциномы эндометрия
в паховых лимфоузлах и в легких. Очевидно, целью пункции является
гистологическое подтверждение рецидива. Оптимальным лечением является системная паллиативная химиотерапия.