Аденома простати
Ще повністю не з'ясована причина розвитку аденоми простати, але фахівці пов'язують природу захворювання з гормоном тестостероном. До захворювання схильні чоловіки старше 45 років, а після 50 років майже кожен другий чоловік страждає аденомою.
Про терміни
Аденома простати – це збільшення розмірів передміхурової залози в результаті природного розростання її тканин. Аденома простати являє собою доброякісну пухлину (доброякісне новоутворення): в тканині передміхурової залози утворюється вузлик (або декілька), який поступово збільшується в розмірах. Збільшення вузликів призводить до здавлювання сечівника, тому основний симптом аденоми – утруднене сечовипускання. В даний час для позначення цього захворювання частіше вживається термін «доброякісна гіперплазія простати» або «збільшення простати».
Причини виникнення аденоми простати
- Сидячий спосіб життя. Наприклад, чоловіки, які займаються розумовою працею, найбільш схильні до ризику захворювання. У таких випадках їм просто необхідно займатися активно фізичними вправами.
- Вважається, що аденома передміхурової залози є одним з проявів чоловічого клімаксу і розвивається при зміні гормонального фону. Таким чином, захворіти ризикує кожен літній чоловік.
Симптоми
Прояви аденоми простати пов'язані зі збільшенням передміхурової залози і порушенням відтоку сечі.
- Млявий струмінь сечі.
- Переривчасте виділення сечі в кінці сечовипускання.
- Збільшення часу сечовипускання.
- Необхідність напружувати м'язи черевного преса для повного спорожнення сечового міхура.
- Часті позиви на сечовипускання.
- Нездатність довго утримувати сечу при появі позиву.
Всі ці симптоми повинні бути приводом звернутися до уролога. В LISOD можна отримати кваліфіковану консультацію та пройти якісну діагностику.
При відсутності лікування можуть уражуватися нирки, розвивається ниркова недостатність, що проявляється головним болем, спрагою, сухістю в роті, слабкістю, дратівливістю. Сечовий міхур завжди переповнений, при сечовипусканні сеча виділяється тонкою цівкою або навіть по краплях. Одночасно з цим виникають явища нетримання сечі, тобто сеча виділяється по краплях постійно і проти бажання хворого, спочатку вночі, а потім і цілодобово.
Можливі ускладнення
- При розвитку аденоми простати після сечовипускання сечовий міхур може не спустошувається повністю. Регулярна затримка сечі, в свою чергу, сприяє появі каменів у нирках і розвитку інфекцій сечостатевого тракту.
- Тривала затримка сечі може бути причиною появи крові в сечі і порушення ниркової функції.
У важких випадках може розвинутися гостра затримка сечовипускання – сечівник пережимається повністю і взагалі не пропускає сечу. При цьому виникають сильні болі внизу живота, сечовипускання стає неможливим. Повна затримка сечовипускання можлива на будь-якій стадії захворювання, навіть на ранній. Її можуть спровокувати переохолодження, погрішності в дієті або прийом алкоголю, тривале затримка сечі. У цьому випадку потрібна екстрена хірургічна операція.
Діагностика
Діагностика аденоми передміхурової залози в LISOD – це докладне опитування хворого, пальцеве обстеження простати, сучасне ультразвукове дослідження (УЗД), загальний аналіз крові і сечі, біохімічне дослідження крові.
Лікування
На сьогоднішній день існує велика кількість методів лікування аденоми простати. Вони різноманітні і високоефективні. Всі способи можна розділити на три групи:
- медикаментозне лікування;
- хірургічна операція;
- неоперативні.
При перших симптомах аденоми простати застосовується медикаментозне лікування у вигляді лікарських препаратів.
На сьогоднішній день існує дуже великий вибір засобів, призначених для лікування передміхурової залози, і цей список все росте. Всі ліки можна розділити на два типи.
- Препарати першого типу розслаблюють м'язові волокна, розташовані в простаті. Через це тиск на сечовий канал слабшає, і струм сечі по уретрі полегшується.
- Препарати другого типу зменшують обсяг передміхурової залози, що також полегшує тиск на канал.
Слід пам'ятати, що прийом будь-яких лікарських засобів починають тільки після консультації з лікарем!
У важких випадках одного медикаментозного лікування може виявитися недостатньо, і лікарі, як правило, вдаються до хірургічного втручання. При цьому існують два види операцій: відкриті з доступом через стінку сечового міхура і операції без розрізу, через сечівник із використанням сучасної відеоендоскопічної техніки – ТУР аденоми простати. Відкриті операції застосуються в запущених випадках, вони більш травматичні, але забезпечують повне вилікування від захворювання.
До неоперативним методів лікування відносяться: балонна дилатація передміхурової залози (розширення звуженої ділянки за допомогою роздування балона, що вводиться в сечівник), установка простатичних стентів в область звуження; метод термотерапії або мікрохвильової коагуляції простати.
Профілактика
На жаль, по-справжньому дієвих методів профілактики не існує. Літнім чоловікам необхідно правильно харчуватися (головне – виключити гострі приправи, прянощі, консерви і копченості), відмовитися від шкідливих звичок (особливо, від вживання спиртних напоїв), намагатися дотримуватися водно-питного режиму (надлишкове надходження рідини в організм не рекомендується).
Аденома передміхурової залози на ранніх стадіях розвитку не завжди може супроводжуватися перерахованими вище симптомами. Іноді це захворювання протікає безсимптомно. Тому чоловікам старшого віку слід періодично проходити обстеження у лікаря-уролога, щоб не пропустити початок захворювання і не дати розвинутися раку передміхурової залози.
Записатися на прийом до уролога можна, зателефонувавши до Інформаційного центру LISOD: 0-800-500-110 – безкоштовна лінія для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні; 38 (044) 520-94-00 – щодня з 09:00 до 20:00.