Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ)

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – один з найпоширеніших синдромів у жінок із порушеннями менструального циклу. СПКЯ зустрічається приблизно в 5-10% жінок, у жінок із порушеннями менструального циклу частота захворювання підвищується до 50%.

Основні клінічні прояви СПКЯ

  • Порушення ритму менструацій

Частіше проявляється у вигляді затримки місячних, але може бути і їх відсутність (аменорея) або ациклічні кровотечі. Для хворих СПКЯ характерні порушення менструального циклу практично з початку менструацій або найближчі кілька років після початку менструацій. При СПКЯ порушення менструального циклу збільшуються з віком, і нерідко місячні приходять один раз в 3-6 місяців або зовсім припиняються у молодих жінок. У деяких випадках порушення циклу можуть з'явитися і дещо пізніше – наприклад, після набору маси тіла або викидня/аборту. Порушення менструального циклу в пацієнток із СПКЯ характеризується ановуляцією – відсутністю дозрівання фолікула і виходу яйцеклітини в черевну порожнину.
Підвищене оволосіння (гіпертрихоз) і ріст волосся в нетипових для жінки місцях (гірсутизм)
При СПКЯ яєчники жінки функціонують неправильно і виробляють більше чоловічих статевих гормонів (андрогенів), ніж у здорових жінок. Ситуація ускладнюється також  тим, що у жінок з СПКЯ в печінці продукується менше білка, що зв'язує андрогени і переводить їх у неактивні форми, а волосяні фолікули більш чутливі до андрогенів, ніж у здорових. Весь цей комплекс порушень приводять до вкрай неприємного для жінок симптому – підвищеному росту волосся на тілі (гіпертрихозу) і росту волосся в нетипових для жінки місцях (гірсутизму). При гірсутизмі виникає ріст твердого забарвленого волосся на обличчі у вигляді «вусиків», навколо ареола сосків, по середній лінії живота нижче пупка, по внутрішній поверхні стегон. У важких випадках волосся росте на спині, плечах, хрестці, підборідді. Для СПКЯ характерне поступове збільшення росту волосся на тілі, починаючи з періоду полового дозрівання.

  • Безплідність

Для СПКЯ характерна ановуляція (відсутність дозрівання і виходу яйцеклітини з фолікула) і, як результат, ендокринне безпліддя. Безпліддя при СПКЯ частіше первинне, тобто до звернення за допомогою жінка не мала вагітностей. Для того щоб з'ясувати, що саме СПКЯ є причиною безплідності, а не якісь інші проблеми, обов'язково проводяться такі дослідження як спермограма чоловіка (партнера) і оцінка прохідності маткових труб. У випадку, якщо збережені менструації, проводять ультразвукову фолікулометрію (спостереження за ростом і розвитком домінантного фолікула в яєчнику). Безплідність є одним з клінічних критеріїв СПКЯ, але не обов'язковою ознакою.

  • Метаболічні порушення

Пацієнтки із СПКЯ в більшості випадків схильні до розвитку різних метаболічних порушень. Найбільш типовим є надлишкова маса тіла або ожиріння – ними страждають більше 50% хворих жінок. Характерне прогресуюче наростання маси тіла паралельно з  посиленням порушень менструального циклу. У старшому віці приєднуються порушення вуглеводного обміну (порушення толерантності до глюкози або цукровий діабет 2 типу) та ліпідного обміну (підвищення рівня холестерину в плазмі крові).

  • Довгострокові ризики для здоров'я

У молодому (репродуктивному) віці пацієнтки з СПКЯ звертаються переважно до гінекологів з такими проблемами, як порушення менструального циклу або безпліддя. Але навіть після лікування, настання вагітності і народження дитини ми не можемо вважати пацієнтку повністю вилікуваною. Якщо не вживати певних заходів, то такі жінки мають більш високий ризик розвитку цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, різних серцево-судинних захворювань.  У жінок з СПКЯ більш ніж у 2 рази підвищений ризик розвитку атипової гіперплазії та раку ендометрія. При правильному веденні пацієнтки з СПКЯ вдається нівелювати більшість довгострокових ризиків.

Сучасні методи лікування

Колоноскопія, гастроскопія

  • Це безболісно
  • Дослідження виконується висококваліфікованим фахівцем
  • У LISOD проводиться більше двадцяти ендоскопічних процедур
  • Записатися на прийом

Або зателефонуйте +38 (044) 520–94–00 щодня з 8:00 до 20:00

Лікувальна тактика вибирається залежно від віку жінки, її репродуктивних планів, метаболічних порушень і ускладнень СПКЯ. Дуже важлива взаємодія і взаєморозуміння пацієнтки та її лікаря.

Основні методи лікування в даний час – це гормональна терапія, медикаменти, що підвищують чутливість периферичних тканин до інсуліну, стимуляція овуляції, лапароскопічні операції на яєчниках. У кожному конкретному випадку лікування підбирається індивідуально. Наші пацієнтки завжди можуть обговорити з лікарем найбільш відповідний метод лікування. Сучасна гормонотерапія, яка  правильно підібрана, забезпечить жінці регулярний менструальний цикл, профілактику гіперпластичних процесів та раку ендометрія, зменшить ступінь гірсутизму, покращить стан шкіри і волосся, сприятиме збереженню репродуктивної функції.