ХРОНІЧНИЙ МІЄЛОЛЕЙКОЗ

Хронічний мієлолейкоз (ХМЛ, хронічний мієлоїдний лейкоз) займає третє місце серед онкогематологічних захворювань. Ще кілька десятиліть тому хвороба погано піддавалася лікуванню, але сучасні препарати дозволяють значно продовжити життя пацієнтів і при цьому зберегти його якість.

Найчастіше мієлолейкоз розвивається у дорослих, приблизно в 90% випадків хвороба виявляється саме в хронічній формі. Найчастіше діагностується у чоловіків. Фактор, що збільшує ризик захворювання, — вплив іонізуючого випромінювання.

Хронічний мієлоїдний лейкоз відноситься до групи мієлопроліферативних захворювань.
Хвороба розвивається через випадкову хромосомну поломку, яка відбувається в стовбуровій клітині. Стовбурові клітини здатні диференціювати в різні види клітин, які виконують свої функції в організмі, в тому числі і в формені елементи крові. Поломка отримала назву «філадельфійської» хромосоми. У клітинах із поламаною хромосомою утворюється онкобілок — тирозинкіназу, що володіє підвищеною активністю і порушує роботу нормальних клітин кісткового мозку. Збільшується кількість «молодих» форм лейкоцитів, які поступово розмножуються і заповнюють кістковий мозок, а потім виходять у периферичну кров, проникають у печінку і селезінку.

Хронічний мієлолейкоз не відноситься до спадкових хвороб. На відміну від гострих форм лейкозів, захворювання розвивається поступово.

Стадії захворювання

У перебігу хронічного мієлолейкозу виділяють 4 фази:

Хронічна фаза

Менше 10% клітин у крові та кістковому мозку є патологічними. Клінічні ознаки в цей період відсутні, але можуть спостерігатися слабкість, втома, відчуття важкості в животі. Фаза може тривати до п'яти років, тому при наявності цих симптомів дуже важливо проводити щорічні дослідження показників крові, а при їх відхиленні обов'язково отримати консультацію фахівця.
Фаза прискорення (акселерації)

Від 10% до 19% клітин у крові та кістковому мозку є патологічними. З'являються ознаки анемії, через дефіцит тромбоцитів розвиваються кровотечі, підвищується втома і посилюється ризик розвитку інфекційних захворювань, можливий розвиток неврологічних і зорових порушень, може з'явитися біль у суглобах. Пацієнт потребує госпіталізації і лікування.

Бластний криз

Через різке збільшення кількості патологічних клітин (більше 20%) виникає бластний криз, який за клінічними ознаками нагадує гострий мієлобластний лейкоз. Це швидко прогресуючий стан, що супроводжується значним підвищенням температури тіла, збільшенням селезінки, слабкістю. Бластний криз — це стан, який є загрозою для життя і погано піддається лікуванню.

Фаза ремісії

Завдяки ефективному лікуванню, пацієнти досягають ремісії

Симптоми ХМЛ

На початковому етапі симптоми захворювання відсутні.

Потім виникають і поступово посилюються млявість, втома, підвищена пітливість (особливо вночі), відчуття важкості в лівому боці через збільшення селезінки. Пацієнти втрачають апетит і вагу. Через накопичення патологічних клітин може з'явитися біль у суглобах, а також — підвищуватися температура. У зв'язку з тим, що в крові збільшується кількість аномальних клітин і виникає дефіцит «здорових» клітин, знижується імунітет і посилюється схильність до інфекційних захворювань. Розвивається анемія, блідість шкірних покривів, на ногах і на слизовій оболонці порожнини рота з'являється висип у вигляді дрібних червоних цяток(петехії), можуть з'являтися синці або розвиватися кровотечі.

Для встановлення точної причини виявлених симптомів слід обов'язково пройти повне діагностичне обстеження. Зверніться в LISOD, щоб бути впевненими у точності результатів і високій якості діагностики.

Діагностика

Ірина Дягіль

Oнкогематолог. Доктор медичних наук. Заслужений лікар України.

Записатися на прийом

Перший крок — виконання аналізів крові. У пацієнтів з ХМЛ збільшується кількість «молодих» форм лейкоцитів. Однак для постановки остаточного діагнозу обов'язково повинна бути проведена біопсія кісткового мозку з наступним гістологічним дослідженням.

У Лікарні ізраїльської онкології LISOD виконують різні види біопсій. Всі вони проводяться з висококласним анестезіологічним забезпеченням, що повністю виключає больові відчуття при проведенні даної процедури. Отриманий матеріал направляється на дослідження, що дозволяє виявити «філадельфійську» хромосому і визначити кількість патологічних клітин. Ми можемо бути впевнені в правильності і точності виконання досліджень, оскільки вони виконуються в референтній патологічній лабораторії Німеччини, яка є однією з провідних у цьому напрямку.

При необхідності дообстеження пацієнтів у LISOD є можливість проведення всіх сучасних діагностичних досліджень (КТ, ПЕТ-КТ і т. Д.).

Лікування

Команда фахівців LISOD керується рекомендаціями міжнародних медичних протоколів (NCCN, AHA, EHA, ESMO). Мета лікування — максимальне зниження кількості атипових клітин у крові та кістковому мозку. При цьому можна досягти довгострокової ремісії.

У LISOD визначенням тактики лікування для кожного пацієнта займається консиліум фахівців. Це дає можливість врахувати всі нюанси захворювання і призначити найбільш ефективне лікування з урахуванням віку пацієнта, загального стану здоров'я, фази захворювання. Основні препарати для лікування ХМЛ — інгібітори тирозинкінази. Пацієнти, які звернулися в LISOD, мають можливість лікування препаратами останніх поколінь із цієї групи. При розвитку бластного кризу лікування проводиться за схемою лікування гострих лейкозів.

Лікування хронічного мієлолейкозу в LISOD дозволяє пацієнтам досягти тривалої ремісії і після лікування повернутися до звичного життя. На всіх етапах лікування фахівці лікарні контролюють стан здоров'я пацієнта, при необхідності — змінюють схему лікування і призначають супровідну терапію. В LISOD ви завжди можете бути впевнені, що знаходитеся в надійних руках досвідчених лікарів.

Новини по темі