РАК ШКІРИ

Нове в розумінні хвороби

Речовина, що знайдена в рослині розторопша, здатна вбивати пухлинні клітини шкіри.

Взаємодія цієї речовини з пухлинними клітинами, що піддавалися ультрафіолетовому опроміненню, була згубною для них. Це відбувалося за рахунок вироблення активної форми кисню, яка знищує живі клітини. Дивно, що при впливі на здорові клітини шкіри вчені не спостерігали токсичного ефекту; навпаки, речовина сприяла виробленню білка, який відновлював шкіру.

Читати повністю Приховати

Рак шкіри – це злоякісна пухлина, що вражає в літньому віці (після 60 років) однаково часто як чоловіків, так і жінок. Виникає пухлина з епітелію шкіри, локалізується звичайно на відкритих ділянках тіла. Розрізняють плоскоклітинний і базальноклітинний рак. Іноді зустрічається рак із волосяних фолікулів, сальних і потових залоз. Розвинутися рак шкіри може в будь-якому місці, але частіше пухлина з'являється на обличчі: уражаються кут ока, крила і спинка носа, лоб. Нерідко пухлину виявляють в пахвовій області, на стопі, кисті, гомілці.

Базальноклітинний рак (базаліома), як і вказує назва, виникає з клітин базального шару шкіри. Пухлина, як правило, не поширюється, зростає повільно. Базаліома становить 70-75% ракових новоутворень шкіри, практично не дає метастазів.

У поверхневих клітинах шкіри виникає плоскоклітинний рак, який, якщо не почати лікування, може захопити інші органи. Частіше метастазує лімфогенним шляхом.

Діагностика

В LISOD діагноз рак шкіри встановлюють на підставі ретельного огляду підозрілої пухлини. Огляд проводиться за допомогою збільшувального скла. Основним методом розпізнавання раку шкіри є біопсія з видаленням секторального шматочка із захопленням здорової тканини по краю. Рідше проводиться цитологічне дослідження відбитків з пухлини або пунктату з ділянок виразки. Всі зразки тканин ми направляємо в патогістологічні лабораторії з міжнародним сертифікатом, які знаходяться в Німеччині та Ізраїлі.

Щоб виключити наявність метастаз у внутрішніх органах, в LISOD застосовують ультразвукове дослідження (УЗД), комп'ютерну томографію (КТ), рентгенографію.

Сучасний метод дослідження ПЕТ-КТ призначають для виключення системного поширення при лімфомах шкіри, а також для виключення первинної злоякісної пухлини при паранеопластичних процесах, наприклад дерматомиозиті.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

План лікування в LISOD розробляє консиліум фахівців на міждисциплінарній онкологічній конференції індивідуально для кожного пацієнта із урахуванням типу і розміру пухлини, віку, загального стану здоров'я. Слід зазначити, що майже 90% хворих як плоскоклітинним, так і базальноклітинним раком, виліковуються повністю.

Найчастіше для лікування раку шкіри призначають променеву терапію. Застосовується близькофокусна рентгенотерапія, при поширених формах використовується її поєднання з дистанційною радіотерапією.

У випадках низької чутливості до променевої терапії або поширеного раку застосовують хірургічне лікування з використанням пластики для закриття післяопераційних дефектів. Операції з видалення лімфатичних вузлів виконуються при наявності метастазів в регіонарних лімфатичних вузлах.

Рідко при раку шкіри вдаються до хіміотерапії із застосуванням спеціальних мазей, до складу яких входять цитостатичні препарати.

Симптоми

Як плоскоклітинний рак, так і базаліома, можуть проявлятися в різних формах. На шкірі можна помітити невелике узвишшя, яке схоже на гладкий або зернистий, а інколи восковий, наріст. Нерідко утворюється струп, наріст кровоточить. Може з'явитися у вигляді струпа червона пласка пляма. Характерними є для ракової виразки валикоподібні, підняті пласкі краї, дно виразки має брудно-сірий колір. Іноді виникає на шкірі червоне щільне здуття, яке, як правило, зростає повільно і без болю. Така пухлина може з'явитися на тілі в будь-якому місці, але частіше вона вражає відкриті ділянки – особливо шию та обличчя. На нижній частині ніг, кистях рук, передпліччях виявляють плоскоклітинні карциноми, які схожі на бородавки.

Якщо ви помітили, що на шкірі з'явилося незвичайне утворення, яке протягом місяця не зникло, обов'язково зверніться до онколога.

Передракові захворювання


Часто рак виникає внаслідок попередніх змін шкіри. Облігатними передраковими захворюваннями (рання онкологічна патологія, що перероджується в рак) вважаються хвороба Боуена, пігментна ксеродерма, ерітроплазія Кейра, хвороба Педжета. Виразки, рани, що довго не загоюваються, запальні та хронічні дистрофічні процеси відносять до факультативних передраків (патологія, яка не завжди переходить у злоякісний стан, але вимагає уважного спостереження).

Фактори ризику

1. Основна причина виникнення раку шкіри – сонячне опромінення. Більшому ризику піддаються люди, що знаходяться під впливом ультрафіолетового випромінювання тривалий час. Найчастіше саме на відкритих ділянках шкіри (область голови та шиї) локалізується пухлина.
2. Професійна діяльність, яка пов'язана з регулярним контактом із дьогтем, смолами, сажею, миш'яком, також може привести до розвитку раку шкіри.
3. Пухлина може виникнути внаслідок тривалого термічного впливу або іонізуючого випромінювання.
4. Іноді хвороба розвивається на тлі рубців після механічних пошкоджень шкіри.
5. Рідко, але існують спадкові стани, що призводять до раку шкіри.

Профілактика

Для запобігання розвитку раку шкіри ми рекомендуємо наступне.

  • Захищайте шию та обличчя від сонячних променів. Особливо за цим необхідно стежити людям зі світлою шкірою та літнім людям.
  • Уникайте сухості шкіри, регулярно застосовуйте живильні креми.
  • Дотримуйтесь заходів особистої гігієни при застосуванні продуктів побутової хімії.
  • Виконуйте всі необхідні правила безпеки, якщо ваша робота пов'язана із використанням хімічних речовин (фармацевтичні препарати, азотна кислота, бензол, пестициди і т.д.).
  •  Своєчасно лікуйте виразки, хронічні передракові дискератози.
  • Захищайте рубці і шрами від механічних пошкоджень.

 

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здравствуйте. У меня обнаружили базалиому нижнего века, наружного угла глаза. Через год после ДТК она опять стала расти. Сейчас её размер 3х3 мм. Возможно ли провести лучевую терапию таким образом, чтобы не пострадал глаз ?
Меір Зааві

Хорошо бы посмотреть точно, где она расположена, но, в принципе, – вполне возможно. Облучение может быть поверхностным, не проникающим вглубь, но достаточным для лечения опухоли кожи (рентгенотерапия или облучение электронами), иногда, для большей надежности, под веко вставляется специальная пластина в момент проведения лечения.

Здравствуйте, уважаемый Григорий Борисович! Для меня очень важно Ваше мнение. У мамы (72 г.) осенью на носу возле уголка глаза появился струпчик (диам.2 мм). Он то отпадал, то опять появлялся, но в размерах не увеличивался. 19.01.2011 мы в онкоцентре сделали соскоб. Результаты анализа нам не показали, но на словах сказали, что диагноз таков – СА кожи внутреннего угла левого глаза, элементы базального клеточного СА и нужно или прижечь лазером, или облучать. Но вот в чем парадокс. После соскоба (а сковырнули хорошо то место) вновь появившийся струп отпал и на этом месте уже третий месяц ничего нет – ни струпчика, ни вавочки , все чисто. Вопрос: 1. Обязательно ли рак кожи сопровождается какой-то незаживающей ранкой или может существовать и без каких либо визуальных проявлений? 2. А может это была просто инфицированная ранка? Ведь после их соскоба я несколько дней хорошо промывала это место растовором хлоргексидина биглюконата и после этого все зажило. 3. Так что нам делать?
Меір Зааві

Валентина, во-первых, следует сделать ревизию гистологических препаратов, чтобы убедиться, что речь действительно идет о базалиоме (можно провести в наших лабораториях Израиля или Германии). Не исключено, что, проведенная биопсия ("соскоб"), оказалась эксцизионной, т.е. опухоль удалена полностью, чем и объясняется отсутствие признаков заболевания на коже. Думаю, что можно наблюдать. Только тщательно, так как базалиомы весьма склонны к рецидивированию, если не удалены полностью.

Здравствуйте! Моему отцу 72 года, поставлен диагноз базалиома верхнего века правого глаза,назначили радиотерапию.Базалиома вродебы самый безобидный рак кожи, как вы считаете нужно ли в таком возрасте делать облучение и какие побочные эффекты могут возникнуть после облучения (ожоги глаза или потеря зрения)? И еще ему полтора месяца назад сделали операцию на левом глазу по поводу катаракты, не повлияет ли облучение на поставленный искусственный хрусталик?Заранее благодарю за ответ!
Меір Зааві

Лечить надо однозначно независимо от возраста. Базалилиомы дают отдаленные метастазы всего в 2% случаев, однако они достаточно агрессивны в смысле местного распространения: рецидивы после неполного удаления, глубокая инфильтрация подлежащих тканей и.т.д. Если оперативное вмешательство не сопряжено со значительным косметическим дефектом то оно предпочтительно в данном конкретном случае (желательно по Моху - с интрапоперационным гистологическим исследованием хирургических краев).

Показати ще Задати своє питання лікарю