РАК ШКІРИ

Нове в розумінні хвороби

Мікрографічна хірургія за Mohs (Mohs micrographic surgery, хірургія за Мосом) — це «золотий стандарт» хірургічного лікування всіх раків шкіри переважно в ділянці обличчя. Нині при лікуванні раку шкіри цей метод демонструє найменший ризик рецидиву (1%).

Mohs-хірургія входить в усі європейські та американські протоколи лікування немеланомних раків шкіри. Основною її відмінністю від класичної хірургічної операції є те, що видалення пухлини відбувається поетапно з гістологічним контролем країв після кожного етапу і визначенням поширення пухлини в тканини.

Завдяки особливій техніці, Mohs-хірургія забезпечує повне видалення пухлини з мінімальним залученням навколишніх здорових тканин. Це дозволяє мінімізувати операційний дефект і отримати найкращий естетичний результат.

Читати повністю Приховати

Рак шкіри – це злоякісна пухлина, що вражає в літньому віці (після 60 років) однаково часто як чоловіків, так і жінок. Виникає пухлина з епітелію шкіри, локалізується зазвичай на відкритих ділянках тіла. Розрізняють плоскоклітинний і базальноклітинний рак шкіри. Іноді зустрічається рак із волосяних фолікулів, сальних і потових залоз. Розвинутися рак шкіри може в будь-якому місці, але частіше пухлина з'являється на обличчі: уражаються кут ока, крила і спинка носа, лоб. Нерідко пухлину виявляють в пахвовій області, на стопі, кисті, гомілці.

Базальноклітинний рак (базаліома), як і вказує назва, виникає з клітин базального шару шкіри. Пухлина, як правило, зростає повільно. Базаліома становить 70-75% ракових новоутворень шкіри, практично не дає метастазів.

У поверхневих клітинах шкіри виникає плоскоклітинний рак, який, якщо не почати лікування, може поширитись на інші органи. Частіше метастазує лімфогенним шляхом.

Діагностика

В LISOD діагноз рак шкіри встановлюють на підставі ретельного огляду підозрілої пухлини. Проводиться дерматоскопія — огляд на найсучаснішому обладнанні FotoFinder's Bodystudio ATBM. Для підтвердження діагнозу виконується біопсія з видаленням сектора шкіри із захопленням здорової тканини по краю і подальше гістологічне дослідження. Рідше проводиться цитологічне дослідження відбитків з пухлини або пунктату з ділянок виразки. Всі зразки тканин ми направляємо в патогістологічні лабораторії з міжнародним сертифікатом, які розташовані в Німеччині.

Щоб виключити наявність метастазів у внутрішніх органах, в LISOD може проводитись ультразвукове дослідження (УЗД), комп'ютерна томографія (КТ), рентгенографія, магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Сучасний метод дослідження ПЕТ-КТ призначають для виключення системного поширення при лімфомах шкіри, а також для виключення первинної злоякісної пухлини при паранеопластичних процесах, наприклад, дерматоміозиті.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

План лікування в LISOD розробляє консиліум фахівців на міждисциплінарній онкологічній конференції індивідуально для кожного пацієнта із урахуванням типу і розміру пухлини, віку, загального стану здоров'я. Слід зазначити, що майже 90% пацієнтів із плоскоклітинним і базальноклітинним раком виліковуються повністю.

Залежно від клінічної ситуації, може бути призначене хірургічне лікування з використанням пластики для закриття післяопераційних дефектів. Операції з видалення лімфатичних вузлів виконуються при наявності метастазів в регіонарних лімфатичних вузлах.
Також може застосовуватись променева терапія.

Рідко при раку шкіри вдаються до хіміотерапії із застосуванням спеціальних мазей, до складу яких входять цитостатичні препарати.

Симптоми

Анастасія Лозинська

Хірург. Дерматоонколог, дерматовенеролог

Записатися на прийом

Як плоскоклітинний рак, так і базаліома можуть проявлятися в різних формах. На шкірі можна помітити невелике узвишшя, яке схоже на гладкий або зернистий, а інколи восковий наріст. Нерідко утворюється струп, наріст кровоточить. Може з'явитися червона пласка пляма у вигляді струпа. Характерними для ракової виразки є валикоподібні, підняті пласкі краї, дно виразки має брудно-сірий колір. Іноді на шкірі виникає червоне щільне здуття, яке, як правило, зростає повільно і без болю. Така пухлина може з'явитися на тілі в будь-якому місці, але частіше вона вражає відкриті ділянки – особливо шию та обличчя. На нижній частині ніг, кистях рук, передпліччях виявляють плоскоклітинні карциноми, які схожі на бородавки.

Якщо ви помітили, що на шкірі з'явилося незвичайне утворення, яке протягом місяця не зникло, обов'язково зверніться до онколога.

Передракові захворювання


Часто рак виникає внаслідок попередніх змін шкіри. Облігатними передраковими захворюваннями (рання онкологічна патологія, що перероджується в рак) вважаються хвороба Боуена, пігментна ксеродерма, ерітроплазія Кейра, хвороба Педжета. Виразки, рани, що довго не гояться, запальні та хронічні дистрофічні процеси належать до факультативних передраків (патологія, яка не завжди переходить у злоякісний стан, але вимагає уважного спостереження).

Фактори ризику

1. Основна причина виникнення раку шкіри – сонячне опромінення. Більшому ризику піддаються люди, що перебувають під впливом ультрафіолетового випромінювання тривалий час. Найчастіше саме на відкритих ділянках шкіри (область голови та шиї) локалізується пухлина.
2. Професійна діяльність, яка пов'язана з регулярним контактом із дьогтем, смолами, сажею, миш'яком, також може привести до розвитку раку шкіри.
3. Пухлина може виникнути внаслідок тривалого термічного впливу або іонізуючого випромінювання.
4. Іноді хвороба розвивається на тлі рубців після механічних пошкоджень шкіри.
5. Рідко, але існують спадкові стани, що призводять до раку шкіри.

Профілактика

Для запобігання розвитку раку шкіри ми рекомендуємо наступне.

  • Захищайте шию та обличчя від сонячних променів. Особливо за цим необхідно стежити людям зі світлою шкірою та літнім людям.
  • Уникайте сухості шкіри, регулярно застосовуйте живильні креми.
  • Дотримуйтесь заходів особистої гігієни при застосуванні продуктів побутової хімії.
  • Виконуйте всі необхідні правила безпеки, якщо ваша робота пов'язана із використанням хімічних речовин (фармацевтичні препарати, азотна кислота, бензол, пестициди і т.д.).
  •  Своєчасно лікуйте виразки, хронічні передракові дискератози.
  • Захищайте рубці і шрами від механічних пошкоджень.

 

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені, що отримуєте правильне лікування.

Вітаю. У мене виявили базаліому нижньої повіки, зовнішнього кута ока. Через рік після ДТК вона знову почала рости. Нині її розмір 3х3 мм. Чи можливо провести променеву терапію так, щоб не постраждало око?

Меір Зааві

Добре було б побачити точно, де вона розташована, але, в принципі, – цілком можливо. Опромінення може бути поверхневим, яке не потрапляє вглиб, але достатнім для лікування пухлини шкіри (рентгенотерапія або опромінення електронами), іноді, для більшої надійності, під повіку вставляють спеціальну пластину в момент проведення лікування.

Добрий день! Прагну почути Вашу думку. У мами (72 р.) восени на носі біля куточка ока з’явився струп (діам. 2 мм). Він то відпадав, то знову з’являвся, але в розмірі не збільшувався. 19.01.2011 ми в онкоцентрі зробили зішкріб. Результати аналізу нам не показали, але на словах сказали, що діагноз – СА шкіри внутрішнього кута лівого ока, елементи базальноклітинного СА і що потрібно або лікування лазером, або опромінення. Але ось в чому парадокс. Після зішкрібання струп, який з’явився, відпав і на цьому місці вже третій місяць нічого немає – ні струпа, ні ранки , все чисто. Питання: 1. Чи обов’язково рак шкіри супроводжується якоюсь ранкою, що не заживає або може існувати без якихось візуальних проявів? 2. А може це була просто інфікована рана? Адже після зішкрібання я кілька днів добре промивала це місце розчином хлоргексидину біглюконату і після цього все зажило. 3. Так що нам робити?

Меір Зааві

Валентино, по-перше, слід зробити ревізію гістологічних препаратів, щоб переконатися, що справді йдеться про базаліому (можна провести в наших партнерських лабораторіях в Німеччині). Ймовірно, що, проведена біопсія ("зішкрібання"), виявилася ексцизійною, тобто пухлина видалена повністю, цим пояснюється відсутність ознак захворювання на шкірі. Думаю, що можна спостерігати. Тільки ретельно, оскільки базаліоми дуже схильні до рецидиву, якщо не видалені повністю.

Вітаю! Моєму батькові 72 роки, поставлений діагноз базаліома верхньої повіки правого ока, призначили радіотерапію. Базаліома начебто найбільш безпечний рак шкіри, як ви вважаєте, чи потрібно в такому віці робити опромінення і які побічні ефекти можуть виникнути після опромінення (опіки ока або втрата зору)? І ще йому півтора місяці тому зробили операцію на лівому оці з приводу катаракти, чи не вплине опромінення на поставлений штучний кришталик? Наперед дякую за відповідь!

Меір Зааві

Лікувати треба однозначно, незалежно від віку. Базаліоми дають віддалені метастази лише в 2% випадків, проте вони досить агресивні в сенсі місцевого поширення: рецидиви після неповного видалення, глибока інфільтрація тканин, що підлягають і.т.д. Якщо оперативне втручання не пов'язане зі значним косметичним дефектом, то воно переважно в даному конкретному випадку (бажано Mohs-хірургія - з інтрапопераційним гістологічним дослідженням хірургічних країв).

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі