Гормональна терапія

mgormonyПерш ніж говорити про способи гормонального лікування раку молочної залози, слід сказати кілька слів про пухлинну клітину і її зв'язок із жіночими статевими гормонами.

Як відомо, близько 70% злоякісних пухлин молочної залози є тією чи іншою мірою гормонозалежними. Іншими словами, у виникненні і зростанні таких пухлин одну з провідних ролей зіграли жіночі статеві гормони: естроген або прогестерон. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що коли вдасться якимось чином зупинити такий вплив, то зростання пухлини припиниться, і це припущення є правильним.

Яким же чином можна дізнатися, чи є даний вид пухлини залежним від гормонів?

І, якщо так, то якою мірою?

Відповідь на це питання є у фахівців-гістологів. Професіонали, отримуючи шматочки пухлини, взяті при біопсії, забарвлюють їх спеціальними барвниками і під мікроскопом бачать на поверхні клітин сліди фарби.

Це не проста фарба, а біологічний препарат, який здатний впізнавати на поверхні клітини спеціальні утворення — рецептори до гормонів. Власне, через ці утворення клітина і отримує від гормонів сигнали.

У звичайних умовах ці сигнали призводять до простого росту клітин, а в умовах злоякісного росту — до швидкого, а головне, неконтрольованого зростання і поділу злоякісних клітин.

У гістологічному висновку наявність або відсутність рецепторів позначають буквами і цифрами. Букви — назви рецепторів, наприклад: ER — естроген рецептори, PR — прогестерон рецептори. Якщо рецептори є, то пишуть, що ER позитивні (PR позитивні) або, якщо немає, то ER \ PR негативні.

Інтенсивність (кількість) рецепторів позначають цифрами від 1 (слабо позитивні) до 3-х (різко позитивні). Як ми вже відзначили на початку, впливаючи на сам гормон або на рецептор, наприклад, припинивши синтез гормону або заблокувавши дію гормону на рецептор, ми можемо зупинити гормональний вплив на пухлинну клітину і, таким чином, зупинити їх безконтрольний поділ.

Виходячи з вищесказаного, гормональні препарати, що застосовуються при лікуванні раку молочної залози, можна розділити на групи за способом їх впливу на пухлинну клітину.

Перша група, відома в онкології вже десятки років, називається умовно анти-естрогенами. Уже за назвою ми можемо припустити, що мова йде про групу лікарських засобів, які впливатимуть на естрогени і прогестерон — у даному випадку, не на самі гормони, а на їх рецептори на поверхні клітин. Деякі з них прикріплюються до рецепторів і таким чином блокують їх, не даючи сигналу від гормонів проникнути всередину клітин.

До цієї групи належить дуже відомий препарат, який використовується в онкології довгі роки: Тамоксифен. До цієї ж групи належить і препарат, широко застосовуваний в Україні Тореміфен (Фарестон). Різниця між цими препаратами в тому, що Фарестон ніколи не проходив клінічні випробування в якості протипухлинного препарату.

Ці ліки можна застосовувати як профілактичний засіб у жінок, які ніколи не хворіли на рак молочної залози, але мають високий шанс захворіти (відносяться до групи підвищеного ризику).

Найсучасніший препарат цієї групи — Фазлодекс. Ці ліки, на відміну від Тамоксифену, є істинним антиестрогеном. Якщо Тамоксифен тільки блокує рецептори, то Фазлодекс їх повністю руйнує. Групу антиестрогенів можуть отримувати як молоді жінки, так і жінки більш зрілого віку (постменопаузального).

В останні кілька років гормональна терапія зробила дуже великий крок вперед. На ринку цих ліків з'явилася нова група препаратів, значення якої неможливо переоцінити. Для жінок в постменопаузальному періоді, які страждають гормонозалежними пухлинами молочних залоз, можна запропонувати препарати, що переривають синтез естрогенів. Їх називають інгібіторами ароматази.

Це препарати Фемара, Аримідекс, Аромазин. Вони мають хороші лікувальні властивості і незначні побічні ефекти. Це гідна заміна тамоксифену при лікуванні жінок у постменопаузі, проте для лікування метастатичного раку молочної залози у молодих пацієнток вони можуть застосовуватися тільки за умови штучно створеної менопаузи.

Запис на прийом

Для продовження введіть захисний код і підтвердіть відправку.
* – обов'язкове для заповнення