Загальні відомості

Анатомія

Молочна залоза складається з часток, проток, жирової та сполучної тканини, кровоносних та лімфатичних судин. Кожна молочна залоза містить по 15-20 часток, розташованих по колу. Частка містить безліч дрібних часточок, які у свою чергу складаються з груп крихітних залоз, які виробляють молоко. Протоками молоко потрапляє в сосок.

Жир, що покриває частки, надає грудям форму та розмір. У молодих жінок його менше, і залоза щільна та пружна. У літніх – більше жирової тканини, і залоза в'яла та м'яка. Сполучна тканина формує «каркас» у вигляді особливої сітки з волокон, які з'єднують шкіру та саму залозу. Цією сіткою проходять кровоносні та лімфатичні судини, нерви. Кров та лімфа забезпечують живлення молочної залози, а нерви – чутливість шкіри.

Патофізіологія

Згідно з сучасними уявленнями, ракова клітина виникає через порушення програми її розвитку. Вона «забуває» померти і починає активно розмножуватися, поширюючись прилеглими тканинами і порушуючи їх життєдіяльність. Відбувається це через молекулярні зміни в генетичному коді клітини та порушення механізмів старіння та самознищення. У процесі вивчення молекулярної біології клітин раку молочної залози були виявлені великі відмінності між типами пухлини залежно від наявності або відсутності певних характеристик (чутливість до естрогену та прогестерону, наявність або відсутність генних мутацій HER2/neu, Ki67 тощо). Ці особливості визначають перебіг хвороби, її агресивність, прогноз та, що найголовніше, різні підходи до лікування.

Таким чином були виділені чотири типи карциноми (раку) молочної залози:

  • Люмінальний тип А (пухлина, чутлива до естрогену з відсутністю HER2/neu-мутації).
  • Люмінальний тип B (пухлина, чутлива до прогестерону без HER2/neu-мутації).
  • Базальний тип (гормонально нечутлива пухлина із відсутністю HER2/neu-мутації).
  • HER2-позитивний тип.

За своїм розвитком та поведінкою – це різні пухлини, і вони вимагають різного лікування. Тільки правильний та повноцінний діагноз дозволить провести максимально ефективне лікування.

Епідеміологія

За останні 25 років захворюваність на рак молочної залози дуже зросла. При цьому найвищі показники спостерігаються у розвинених країнах Європи та США. Така тенденція виникла через зменшенням народжуваності (жінки стали менше і пізніше народжувати), зміни у харчуванні, зниження фізичної активності та, звичайно, зміни загальної екологічної обстановки. У 2008 році американське Товариство раку (ACS) надало інформацію про те, що було зареєстровано майже 1,4 мільйони нових випадків раку молочної залози у всьому світі. Проте хоч захворюваність підвищується, смертність від раку молочної залози зменшилася, особливо в промислово розвинених країнах.

В Україні щодня у 50 жінок діагностується рак молочної залози. Щомісяця від цього захворювання у нашій країні помирає близько 750 жінок. Рак грудей досить рідко виникає до 20 років, але з віком кількість випадків хвороби зростає. Пік захворюваності припадає на час менопаузи і постменопаузальний період. На жаль, у нашій країні зберігається високий рівень смертності від цього захворювання, що пояснюється відсутністю скринінгових програм обстеження населення та пізнім зверненням жінки до лікаря.

У той же час досвід розвинених країн світу показує – сьогодні рак молочної залози можна ефективно виявляти на ранній стадії, а значить, успішно боротися із захворюванням. Так, за даними інституту раку США, при своєчасному виявленні рак молочної залози вдається вилікувати у 98,1% жінок!

Запис на прийом

Для продовження введіть захисний код і підтвердіть відправку.
* – обов'язкове для заповнення