РАК ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Нове в розумінні хвороби

Вчені виявили, що ослаблений вірус хвороби Ньюкасла вбиває клітини раку простати, не завдаючи ніякої шкоди здоровим клітинам. Вдалося змінити вид білка, який входить до складу оболонки вірусу і розщеплюється тільки в присутності речовини, що виділяється пухлиною простати. Зміна білка дозволила зменшити кількість вірусу, необхідного для лікування.

Протонна терапія – це новий напрямок в променевій терапії, який відкриває великі можливості для боротьби з локалізованим раком простати. У порівнянні зі стандартною радіотерапією і брахітерапією протонна терапія діє більш точно і з меншими побічними ефектами.

Читати повністю Приховати

Рак передміхурової залози – форма раку, що розвивається в передміхуровій залозі. Передміхурова залоза або простата належить до чоловічої репродуктивної системи. Основні функції залози – часткове виробництво  сім'яної рідини (близько 30% загального обсягу), а також участь у процесі сім’явиверження. Здатність чоловіка утримувати сечу теж пов'язана з функцією простати.

Найчастіше рак простати діагностують у чоловіків у віці 55-60 років і старше. У країнах Західної Європи рак передміхурової залози на третьому місці серед чоловічих онкологічних хвороб, а в Америці вийшов на перше місце. За захворюваності в Україні рак простати зайняв четверту позицію. Щороку реєструють приблизно 6.5 тисяч нових випадків.

Особливість раку простати полягає в тому, що злоякісне утворення розвивається дуже повільно. У початковій стадії захворювання може протікати без яких-небудь помітних симптомів. Тому після 45 років чоловікам потрібно обов'язково проходити огляд і регулярно здавати аналізи. Чим раніше буде виявлена хвороба, тим більше шансів на успішне лікування.

Діагностика

Лікування раку передміхурової залози

При встановленні діагнозу раку передміхурової залози можуть бути позначені наступні етапи.

Пальцеве ректальне дослідження, трансректальное ультразвукове сканування (УЗД простати), аналіз крові на специфічний антиген простати (PSA, PSA free) і біопсія простати (біопсія передміхурової залози).

УЗД простати – інформативний і нешкідливий метод діагностики, який не потребує від пацієнта серйозної підготовки і витрат часу. УЗД простати як метод об'єктивної візуалізаці, широко використовується в первинній діагностиці захворювань передміхурової залози.

Для підтвердження раку простати, як правило, проводиться біопсія передміхурової залози і подальше гістологічне дослідження матеріалу. Подальші дослідження, такі як комп'ютерна томографія (КТ простати), виконують, щоб визначити ступінь поширення хвороби.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Існують різні варіанти лікування раку передміхурової залози, які, насамперед, залежать від стадії захворювання:

Основні методи лікування – це хірургічний, в тому числі ТУР простати (трансуретральна резекція передміхурової залози), променева терапія (радіотерапія раку простати) або динамічне спостереження. Інші види лікування, такі як гормональна терапія (гормонотерапія раку простати), хіміотерапія використовують залежно від клінічного сценарію і бажаного результату. Застосування гормонотерапії на пізніх стадіях захворювання дає хороші результати. А використання гормонотерапії при лікуванні ранніх форм раку простати малоефективне, як показали сучасні дослідження.

Якщо ж на пізніх стадіях виявляють рак передміхурової залози, лікування його полягає в застосуванні гормональної терапії, яка в таких випадках грає важливу роль. Метою гормональної терапії є блокування впливу чоловічого статевого гормону (тестостерону) на клітини простати. Основні принципи гормональної терапії полягають або в придушенні продукції тестостерону в організмі чоловіка, або в запобіганні його впливу на тканини передміхурової залози.

Хірургічне лікування. При локалізованому раку передміхурової залози оптимальним методом лікування є радикальна простатектомія – радикальне видалення простати. Можливе менш травматичне ендоскопічне видалення простати. При цьому одним з показників до вибору даного лікування є очікувана тривалість життя не менше 10-15 років після втручання. ТУР простати – це ефективний метод лікування даного виду раку. Після операції, за показаннями, можливе проведення гормональної терапії.

Променеве лікування – радіотерапія. В LISOD, за показаннями, проводиться дистанційна променева терапія. Дистанційна радіотерапія виконується на лінійних прискорювачах американської фірми VARIAN. Індивідуальне планування, комп'ютерна симуляція опромінення, використання спеціальних коліматорів дозволяє звести до мінімуму вірогідність побічних явищ.

Динамічне спостереження. Рішення про спостереження або лікування локалізованого раку передміхурової залози обговорюється з пацієнтом. Воно є компромісом між очікуваними корисними і шкідливими наслідками з точки зору виживання хворих та їх якості життя.

Симптоми

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

Рак простати може викликати біль, утруднене сечовипускання, проблеми при статевому акті, еректильну дисфункцію. Перераховані симптоми можуть викликати і простатит, і доброякісні пухлини простати (аденома простати), і збільшення простати (гіперплазія простати).

Простатит – це найпоширеніше урологічне захворювання у чоловіків: запалюється передміхурова залоза. Найчастіше хвороба розвивається як хронічна, не турбуючи занадто сильно чоловіка. Гіперплазія простати –   захворювання, пов'язане з віком: чим старше чоловік, тим вище ризик розвитку цієї хвороби. Симптоми раку простати схожі на симптоми гіперплазії простати. Через високу ймовірність безсимптомного протікання хвороби в ранній стадії, а також неспецифічних ознак раку простати, всім чоловікам старше 45 років рекомендуємо проходити щорічне обстеження передміхурової залози. Діагностика раку простати в LISOD проводиться з використанням новітньої апаратури.

Рак простати симптоми проявляє іноді такі, як слабкість ерекції (у випадку, якщо рак торкнувся нервів, які керують ерекцією) або імпотенція, зменшення під час сім'явиверження обсягу сперми (еякуляторний канал блокується пухлиною).

Рак передміхурової залози симптоми проявляє дуже важкі, коли захворювання вже на пізній стадії. Це можуть бути хворобливі відчуття, гематурія (кров у сечі). Таким чином, симптоми раку передміхурової залози на різних стадіях хвороби відрізняються. Часто метастази раку простати в кістки проявляються болем. Біль може виникнути в спині, в ногах. Інтенсивність болю у різних людей може бути різною. Рак передміхурової залози поширює метастази в печінку, надниркові залози, легені, кістки (хребет, таз, стегна). Найбільша небезпека саме в цьому. Важливо розуміти, що метастази раку простати в кістки не означають розвиток раку кісткової тканини у хворого. В таких випадках – це саме рак передміхурової залози з метастазами в кістки.

Але можуть бути і ранні метастази – навіть невелика пухлина поширюється в інші тканини й органи. Проблема в тому, що рак простати симптоми проявляє зазвичай тоді, коли захворювання зайшло занадто далеко. Слід розуміти, що рак простати 4 ступеня вимагає дуже складного і тривалого лікування. Не запускайте хворобу, звертайтеся до лікаря при перших тривожних симптомах.

Фактори ризику

Частота виникнення раку простати у світі варіюється. У Східній і Південній Азії рак передміхурової залози виявляють значно рідше, ніж у Європі. Особливо часто це захворювання зустрічається в США.

Основні причини:

  • генетична схильність;
  • вплив канцерогенних факторів;
  • дієта;
  • гіперплазія простати (аденома простати), що прогресує.

Генетична схильність

У США рак передміхурової залози частіше зустрічається у чорношкірих, ніж білих або латиноамериканських чоловіків. Чоловіки, у яких є рак передміхурової залози в анамнезі найближчих родичів, мають у два рази вищий ризик розвитку цього захворювання. Дослідження близнюків в країнах Скандинавії дозволили припустити, що 40 відсотків ризику можна пояснити факторами генетичної схильності. В теж час, немає одного гена, відповідального за виникнення раку передміхурової залози. Різні гени можуть бути причетні до розвитку цього захворювання: зокрема, мутації генів BRCA1 і BRCA2. Інші гени, які включені в поняття "ген раку простати",   –  це гени андрогенних рецепторів, вітамін Д рецепторів, а також ген HPC1.

Дієта

Є дослідження, які доводять, що насичена жирами калорійна їжа сприяє виникненню раку передміхурової залози. Великий ризик у чоловіків, що вживають у великій кількості м'ясо, молоко, яйця, сир. Вегетаріанці хворіють рідше. Ризик також підвищується при низькому рівні вітаміну Д в крові, що, як правило, пов'язане з відсутністю впливу ультрафіолету. Доведено, що постійне вживання в їжу брокколі, цвітної капусти або інших хрестоцвітних овочів зменшує ризик на 40%. Фітохімічні речовини diindolylmethane і індол-3-карбинол, які виявили в хрестоцвітних овочах, мають імуномодулюючі та антиандрогенні властивості.

Профілактика

Слід виділити кілька основних напрямів, пов'язаних із профілактикою раку простати.

  • Здоровий спосіб життя. Це, насамперед, відмова від шкідливих звичок, таких як куріння, зловживання алкоголем. Також необхідно підвищити рівень фізичної активності.
  • Харчування. Особливе значення в харчуванні необхідно приділяти овочам і фруктам (томати, капуста, брокколі, соя, виноград та ін.). Паралельно необхідно обмежити споживання продуктів, що містять тваринні жири і кальцій.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар ЛIСОД, д.м. н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрый день. Мне 73 года. ПСА в мае 2013 года 0,9нг/мл , последние 4 года 1,1-1,4нг/мл. 05.06.2013 года УЗИ : 1) подозрение на заболевание простаты ( местно-распространенная стадия); 2) множественные МТS в печени. 06.06.2013 года МРТ : 1) малого таза : МР-картина неопластического процесса предстательной железы с вовлечением прямой кишки, семенных пузырьков. Вторично измененный лимфатический узел запирательной группы справа. Опухолевый компонент в проекции лимфатических узлов внутренней подвздошной группы слева. Очаговые изменения в крестце, нельзя исключить МТS генеза. 2) гепатобилиарной зоны : МР-картина очагового поражения печени, вероятнее всего МТS генеза. 11.06.2013 года трансректальная пункционная биопсия : низкодифференцированная аденокарценома простаты, показатель Глиссона 9 (4+5). Вопрос : какое лечение можно и нужно применить?
Меір Зааві

Наиболее целесообразным в лечении метастатического рака простаты является антиандрогенная терапия (полный андрогенный блок). Кроме того при поражении скелета может быть показано лечение бисфосфонатами.

Здравствуйте. Моему отцу 66 лет. В марте 2011 установлен диагноз - рак простаты с метастазами в кости. ПСА – 887,5. В апреле 2011 начали лечение элигард и памиридин, ПСА – 4,68. В связи с финансовыми проблемами сделали в июле 2011 орхидэктомию и каждый месяц с апреля по декабрь 2011 г. вводили памиридин, ПСА держалось на уровне 4,68 – 2,64. В январе 2012г. ПСА – 5,23, начали применять блазтер и флутофарм. ПСА повысилось. Провели шесть химиотерапий (две – митолик, четыре - карбоплатин) и блазтер. В костях изменений не наблюдалось и даже были положительные сдвиги: ПСА держалось на уровне 15 – 17. С августа перешли на кабазитаксел и золдрию, но ПСА в ноябре 2011г. начало повышаться (ноябрь – 26, январь 2013г. – 33,75, февраль – 41,4). Два месяца (январь, февраль) – принимал флутафарм и золдрию. В начале марта провели еще одну химиотерапию и памифос. После химии резко упал гемоглобин с 120 до 90, появились боли в костях ПСА – 129,6. От болей принимает кетонал и ибупрофен, которые уже почти не помогают. Все это время муж вел активный образ жизни, работал токарем по 4 – 6 часов. Пожалуйста, посоветуйте, что нам делать дальше. Заранее благодарна за любую помощь.
Меір Зааві

Лечение бисфосфонатами должно быть продолжено. Наиболее болезненные участки скелета, пораженные метастазами, можно облучить с паллиативной целью. В качестве основного лечения может быть рекомендован Доцетаксел и Преднизолон. С целью обезболивания можно применять наркотические анальгетики.

Здравствуйте, доктор! Отцу 63 года, поставлен диагноз умеренно-дифференцированная аденокарцинома простаты. Месяц назад выполнена операция ТУР простаты (эндоскопическим путем, с целью нормализации мочеиспускания и подтверждения диагноза). Дооперационное PSA 25-27, дооперационные исследования – статика костей, томография, вопросов у врачей не вызывали. Показатель гистологии 3+3=6 , введен препарат дифферелин 11,25 мг и параллельно метилпреднизолон 4 мг. Подскажите, пожалуйста, правильно ли назначено лечение, не требует ли дополнительных препаратов на данном этапе? Какая вероятность вылечить болезнь, что посоветуете? Заранее благодарна за ответ.
Меір Зааві

Учитывая ПСА больше 20, болезнь относится к высокой группе риска и лечение гормонами, да еще при большой простате (судя по тому, что проведена ТУР из-за дизурических расстройств) нормальное начальное лечение. Мы бы еще добавили таблетки Казодекса к Диферелину (по типу полной андрогенной блокады, как принято). Кроме сканирования костей, следует провести компьютерную томографию (лучше магнитно-резонансную томографию) живота и таза. При отсутствии отдаленных метастазов - через 3-4 месяца гормонотерапии (ПСА, может упасть даже до нормы) – надо решать вопрос о дефинитивном лечении. В случае болезни высокого риска, оптимальный вариант – это лучевая терапия на фоне продолжения гормонотерапии. Такое лечение может вылечить Вашего отца.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі