Поліпи шлунка. Як виявити і коли потрібно видаляти?

Поліпи шлунка — це доброякісні утворення. Вони з’являються на слизовій оболонці. Найчастіше не дають про себе знати роками й випадково виявляються під час гастроскопії. Але іноді можуть перетворюватися на серйозну загрозу для здоров’я.

Що таке поліп?

Поліп — це невеликий наріст на внутрішній стінці шлунка. Вони бувають різних форм і розмірів: від кількох міліметрів до таких, що займають значну ділянку слизової. Деякі поліпи нагадують грибочок на ніжці, інші мають вигляд пласких плям.

Хоч більшість поліпів доброякісні, деякі мають потенціал до злоякісної трансформації. Щороку завдяки досвіду фахівців LISOD та новітньому обладнанню серед таких утворень в шлунку вдається виявити по кілька випадків злоякісних новоутворень розміром менше 5 мм. Це дозволяє гарантовано вчасно і малоінвазивно (ендоскопічно) видалити рак, і вилікувати пацієнта. 

Саме тому важливо вчасно виявляти поліпи. А далі приймається рішення — спостерігати або видаляти.

Чому з’являються поліпи?

Серед причин їхньої появи:

  • Хронічне запалення шлунка (наприклад, через гастрит, особливо в разі наявності Helicobacter pylori).
  • Тривалий прийом певних ліків, зокрема інгібіторів протонної помпи (ІПП), які знижують кислотність шлунка.
  • Спадкові синдроми (наприклад, синдром Пейтца-Єгерса або синдром сімейного поліпозу).
  • Аутоімунні захворювання (наприклад, аутоімунний атрофічний гастрит). 
  • Куріння, зловживання алкоголем.

Але у багатьох випадках поліпи не мають очевидної причини.

Як діагностують поліпи шлунка?

Найнадійніший метод діагностики — ендоскопічне дослідження шлунка (гастроскопія). Це процедура, під час якої лікар вводить тонку гнучку трубку з камерою через рот і оглядає слизову оболонку шлунка. У разі потреби лікар одразу може взяти зразок тканин для гістологічного дослідження або повністю видалити утворення.

Інші методи (наприклад,  УЗД чи рентген) не мають достатньої точності для виявлення невеликих за розміром поліпів. Саме тому ендоскопія є золотим стандартом таких обстежень.

Не варто хвилюватися з приводу діагностики: в LISOD для комфорту пацієнтів під час гастроскопії застосовується медикаментозний сон. Це дає змогу лікарю якісно оглянути слизову оболонку і повністю позбавляє пацієнта дискомфортних відчуттів.  

Коли потрібно видаляти поліп?

Усе залежить від типу, розміру та розташування, а також від результатів біопсії. 

Пацієнту рекомендують видалити поліп, якщо:

  • він більший за 1 см;
  • виявлено атипові клітини (тобто клітини змінилися і можуть стати злоякісними);
  • є динаміка зростання при спостереженні;
  • це аденоматозний поліп (він має вищий ризик злоякісної трансформації);
  • є фактори ризику (в родині були випадки раку шлунка тощо);
  • він спричиняє біль у шлунку або кровотечу.

Метод видалення

  • Ендоскопічна поліпектомія. Це найпоширеніший метод. Поліп видаляється під час гастроскопії
  • Ендоскопічна резекція слизової оболонки (EMR) та ендоскопічна підслизова дисекція (ESD). Це більш складні ендоскопічні методи, що використовуються для видалення великих або пласких поліпів, а також поліпів з ознаками дисплазії або раку на ранній стадії.
  • Хірургічне видалення. У рідкісних випадках, коли ендоскопічне видалення неможливе, може знадобитися хірургічне втручання.

У LISOD виконується переважно ендоскопічне видалення поліпів. Це малоінвазивна процедура, яка проводиться під седацією. Пацієнт не відчуває болю і швидко повертається до звичного життя. У такий спосіб видаляються навіть великі поліпи: в лікарні створені всі необхідні умови для подібних втручань.

А що далі?

Після видалення поліпа обов’язково проводиться гістологічне дослідження. Для пацієнтів LISOD вивчення матеріалу проводиться в провідних лабораторіях Німеччини. Це дозволяє з високою точністю діагностувати навіть рідкісні патології. 

Якщо немає потреби у подальшому лікуванні, пацієнту рекомендується оптимальний графік повторних оглядів. Таким чином лікарі мають можливість переконатися, шо не з’явилися нові утворення.

Також важливо усунути причину появи поліпа, якщо її вдалося встановити: пролікувати Helicobacter pylori, змінити ліки, налагодити харчування, відмовитись від шкідливих звичок тощо.

Запишіться на обстеження в LISOD:

0-800-500-110 — дзвінки по Україні безкоштовні.

Інші новини